Et forhindringsløb i varierende længde og sværhedsgrad med en hund foran sig. Sådan kan et K9 Biathlon kort forklares.
Vi har tidligere skrevet en del om dette års Virbac K9 Biathlon, da Winnie Vestergaard jo i den grad har sat løbet på de nationale medier, men hvorfor vælger man som virksomhed at gå ind i et løb som dette. Det har vi snakket med Virbacs marketingschef om.
– Når jeg tænker på Virbac K9 Biathlon, så er glæde det første ord, der falder mig ind. Man bliver bare glad, når man har en oplevelse med sin hund og med andre mennesker, fortæller Sarah Appel og fortsætter:
– Nogle forsøger at spise sig til lykke, men jeg tror aldrig det er lykkes for nogen. Lykke finder man, når man hopper ned fra sofaen, gør noget aktivt og får nogle oplevelser. Har man først været med til et K9 Biathlon eller et andet hundeløb, vil man helt sikkert også blive ramt af den her fællesskabsfølelse, og det er lige netop fællesskabet, der skal trække ud os ud af vores lidt for komfortable sofaer.
Løb med hunde er blevet lidt et varemærke for Virbac, da virksomheden for tre år siden udviklede trailløbet HPM Dirty Paws, hvor menneske og hund løber i nogle af landets smukkeste omgivelser.
– Løb giver mening for os, fordi vi selv er løbere, og har brugt løb som en hjælp til at komme gennem forskellige livskriser, siger Sarah Appel og fortsætter:
– Jeg mener, at de her forskellige løb skaber minder for livet. Det er oplevelser, vi altid vil huske, fordi det er noget særligt, vi gør med andre mennesker og med vores kære hunde. Og den slags kan vi jo kun støtte op.
Virbac K9 Biathlon løbes i under Arion Hundedage på Vilhelmsborg i pinsen.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med
Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere
Så er sidste hjælper til Winnie Vestergaard fundet, og det er i den grad en mand, der er vant til at dirigere
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.