Et forhindringsløb i varierende længde og sværhedsgrad med en hund foran sig. Sådan kan et K9 Biathlon kort forklares.
Vi har tidligere skrevet en del om dette års Virbac K9 Biathlon, da Winnie Vestergaard jo i den grad har sat løbet på de nationale medier, men hvorfor vælger man som virksomhed at gå ind i et løb som dette. Det har vi snakket med Virbacs marketingschef om.
– Når jeg tænker på Virbac K9 Biathlon, så er glæde det første ord, der falder mig ind. Man bliver bare glad, når man har en oplevelse med sin hund og med andre mennesker, fortæller Sarah Appel og fortsætter:
– Nogle forsøger at spise sig til lykke, men jeg tror aldrig det er lykkes for nogen. Lykke finder man, når man hopper ned fra sofaen, gør noget aktivt og får nogle oplevelser. Har man først været med til et K9 Biathlon eller et andet hundeløb, vil man helt sikkert også blive ramt af den her fællesskabsfølelse, og det er lige netop fællesskabet, der skal trække ud os ud af vores lidt for komfortable sofaer.
Løb med hunde er blevet lidt et varemærke for Virbac, da virksomheden for tre år siden udviklede trailløbet HPM Dirty Paws, hvor menneske og hund løber i nogle af landets smukkeste omgivelser.
– Løb giver mening for os, fordi vi selv er løbere, og har brugt løb som en hjælp til at komme gennem forskellige livskriser, siger Sarah Appel og fortsætter:
– Jeg mener, at de her forskellige løb skaber minder for livet. Det er oplevelser, vi altid vil huske, fordi det er noget særligt, vi gør med andre mennesker og med vores kære hunde. Og den slags kan vi jo kun støtte op.
Virbac K9 Biathlon løbes i under Arion Hundedage på Vilhelmsborg i pinsen.
Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
På Rosenholm Slot fortsætter Hundedagene deres sejrstogt. Søndag formiddag stillede 19 børn og hunde op i konkurrencen Barn og Hund. Det gav arrangørerne visse udfordringer
I november er der premiere på et helt nyt hundetiltag i FrederiksborgCentret i Hillerød. D. 17-18. november inviteres alle hundeelskere nemlig indenfor til den helt nye Alt til Hund messe, som afvikles sammen med DogCoach.dk
Winnie Vestergaard har været blind det meste af sit liv. Alligevel hopper hun gang på gang ud i nye sportsgrene og udfordringer med sine hunde. Begrænsningerne skal udfordres, siger hun
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund