Virbac: K9 Biathlon skaber minder for livet

28-02-2020 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel

Copyright Ridehesten.com
Lotte Höhrmann (tv) og Sarah Appel (th) glæder sig over samarbejdet omkring Virbac K9 Biathlon Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et forhindringsløb i varierende længde og sværhedsgrad med en hund foran sig. Sådan kan et K9 Biathlon kort forklares.

Vi har tidligere skrevet en del om dette års Virbac K9 Biathlon, da Winnie Vestergaard jo i den grad har sat løbet på de nationale medier, men hvorfor vælger man som virksomhed at gå ind i et løb som dette. Det har vi snakket med Virbacs marketingschef om.

– Når jeg tænker på Virbac K9 Biathlon, så er glæde det første ord, der falder mig ind. Man bliver bare glad, når man har en oplevelse med sin hund og med andre mennesker, fortæller Sarah Appel og fortsætter:

– Nogle forsøger at spise sig til lykke, men jeg tror aldrig det er lykkes for nogen. Lykke finder man, når man hopper ned fra sofaen, gør noget aktivt og får nogle oplevelser. Har man først været med til et K9 Biathlon eller et andet hundeløb, vil man helt sikkert også blive ramt af den her fællesskabsfølelse, og det er lige netop fællesskabet, der skal trække ud os ud af vores lidt for komfortable sofaer.

Løb med hunde er blevet lidt et varemærke for Virbac, da virksomheden for tre år siden udviklede trailløbet HPM Dirty Paws, hvor menneske og hund løber i nogle af landets smukkeste omgivelser.

– Løb giver mening for os, fordi vi selv er løbere, og har brugt løb som en hjælp til at komme gennem forskellige livskriser, siger Sarah Appel og fortsætter: 

– Jeg mener, at de her forskellige løb skaber minder for livet. Det er oplevelser, vi altid vil huske, fordi det er noget særligt, vi gør med andre mennesker og med vores kære hunde. Og den slags kan vi jo kun støtte op. 

Virbac K9 Biathlon løbes i under Arion Hundedage på Vilhelmsborg i pinsen.

    

Læs også

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

Hundeaction på dage for hunde

09-05-2019 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du til hunde, der arbejder for føden, og som ikke er bange for en smule action, så er Hundedagene på Rosenholm Slot lige noget for dig

Arrangør af hundedage jubler

22-05-2018 14:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Valdemars Slot blev endnu en succesoplevelse for arrangør og idekvinde Lotte Höhrmann Lund, der dog allerede mandag aften betalte prisen for det hårde arbejde

Hundedagene tager allerede form

23-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet

Tilmelding åbnet: K9 Biathlon Lilleskov Slot Hundedage

19-03-2019 16:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Løb tur med din hund ved Lilleskov slot hundedage

Guf for juniorhandlere på Rosenholm Slot til Hundedagene

30-04-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere

Med Winnie i mediemøllen

07-02-2020 11:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Torsdag mødtes Winnie Vestergaard med BT, der gerne ville lave en artikel om hende og hendes store udfordring med at gennemføre et K9 Biathlon på 12km som blind. Vi var med

Skue for alle racer på Rosenholm Slot

22-05-2019 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet