Hundredevis af hunde indtog Kolding motocrossbane

02-05-2024 10:56, af Anne Cecilie Sohl

Søndag den 14. april blev motocrossbanen i Kolding forvandlet til en stor forhindringsbane, da Virbac afholdte motionsløb for hund og ejer.

Copyright Ridehesten.com
Den 14. april løb hundredevis af hunde og ejere gennem mudder og vand på Kolding motorcrossbane. Foto: Morsch photo

Der var en blanding af logrende haler, store smil og ikke mindst beskidte poter og løbebukser, da flere hundrede hunde og deres ejere var med til "HPM Dirty Paws" løbet. Efter mange ugers regn var banen et mudderbad, men det var ikke nok til at stoppe de friske løbere, der tog udfordringerne i stiv arm - og pote!

Deltagerne skulle igennem baner på 3 eller 5 km med opstillede forhindringer undervejs - og desuden gennem vand- og mudderhuller og kravle på de stejle bakker. Og der var løbere i alle aldre og hunde i alle størrelser.

– Det vigtigste til vores løb er, at alle kan være med og få en sjov oplevelse med deres hund, fortalte Ragno Nero fra Dirty Paws, som har arrangeret løbet i samarbejde med Virbacs nordiske hovedkontor.

Og der var ingen tvivl om, at både hunde og ejere havde en fest, selvom der ikke altid var enighed om, hvorvidt parrene skulle igennem eller udenom mudderhullerne. De forskellige forhindringer udfordrede både hund og ejer på samarbejde og smidighed. Der skulle kravles gennem traktordæk og store rør - og en redningsflåde fyldt med bamser for at nævne nogle få af de mange sjove forhindringer.

– Forhindringsløb med hund - K9 Biathlons - bliver mere og mere populære herhjemme, fordi det handler om samarbejde og eventyr med din hund. Og om at udfordre sig selv - og hundevennerne - til at prøve noget nyt, fortæller Ragno og fortsætter:

– Og så elsker vi bare at se, at alle typer hunde - både chihuahuaer og sankt bernhardshunde - kommer og er med. Langt de fleste hunde elsker at lave noget aktivt sammen med deres ejere - og hunden hjælper os tobenede til at komme afsted.

Løbet blev afviklet med hjælp fra de frivillige foreninger GenbrugsMastiff, HappyDogs og DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer.

Næste HPM Dirty Paws løb bliver den 22. september i samarbejde med Fyns Sommerland.

Læs også

Kom til hyggeligt hundeløb i Thy

17-02-2026 11:00, af Line, DIRTY PAWS

Foreningerne Canicross Østjylland og DIRTY PAWS inviterer til hundefest i det nordjyske, når de afholder stort motionsløb for 2- og 4-benede i den smukke Hjardemål klitplantage i Thy.

Kom i form med din hund

21-01-2025 08:39, af Cecilie Friis Amstrup

Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.

Kom med til DM i Canicross

16-01-2025 08:20, af Cecilie Friis Amstrup

Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.

Retssag om ulovlig import og salg af hvalpe starter fredag

04-03-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen

 

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

BLOG: Hip hurra for hundeløb!

21-04-2021 08:49, af Karoline Sidelmann Brinch

Et år med HPM Dirty Paws - løbeklub for hund og ejer

Virtuelt kæphesteløb får radiodeltagelse

03-02-2021 15:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun hundeløb, Lotte Höhrmann og Torben Lund kan arrangere. De er netop nu i gang med at arrangere landets første virtuelle kæphesteløb, og i morges kom der prominente deltagere

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Hjælp med at finde My

11-07-2020 16:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

My er en 11-årig dobermann tæve, og hun er forsvundet ved Kolding 8. juli

Motionsløb for hund og ejer i Tisvilde Hegn

31-01-2024 08:45, af Anne Cecilie Sohl

Foreningen DIRTY PAWS, som er en Løbeklub for hund og ejer, inviterer til løb med hund den 24. februar i Tisvilde Hegn. Tag med og få en hyggelig og sjov tur med din hund.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?