Med et velvoksent og snart fødeparat barn i maven bød Lotte Höhrmann velkommen til hundedagene på Rosenholm Slot. Naturligvis brød solen i næsten samme sekund gennem morgenens lette skydække, og der stod den resten af dagen, som ville den også lige se, hvad der skete nede på slottet i det sydlige Djursland.
Hundedagene adskiller sig fra mange andre hundebegivenheder ved for alvor at være for alle mennesker og alle hunde. Det er en vaskeægte folkelig og hundelig begivenhed.
Inde i Store Ring blev der budt op til alt fra mest logrende hund til parkonkurrence, bedste trick og diverse opvisninger. Alt bundet sammen i fine, glade sløjfer af den højgravide Lotte Höhrmann.
Klokken 14.00 skete der noget helt anderledes i den store ring.
– Nu kommer der ACTION, lød det fra Lotte Höhrmann.
Hun havde ret. For ud i ringen kom K9 ProSport og leverede et hæsblæsende show, hvor den ene malinois efter den anden fløj gennem luften og demonstrerede bid- og beskyttelsesteknik. Men de viste også alle fantastisk lydighed ved at slippe figuranten på den mindste kommando. Sådan skal det gøres.
Sidst i showet kom Nikolaj, der arbejder med sin hund i Frankrig. Her går han under navnet Niko, og sammen med sin hund Mazer, tog de showet til helt nye højder.
Han viste, hvordan han kunne sende Mazer op på en tre meter høj bigballe, ud på en gyngende bro i samme højde og springe ned på jorden via Nikolajs ryg.
– Det er næsten som at være i biografen det her, lød det fra Lotte Höhrmanns mand, Torben Lund, mens han gumlede på en håndfuld popcorn.
En forrygende dag i de smukkeste omgivelser med hunde i alle afskygninger. Det var for alvor en vaskeægte hundedag i dag, og det bedste er, at det bliver det også i morgen og på søndag.
VI GLÆDER OS
Som sædvanlig lægges der op til noget stort, når Hundedagene løber af stablen i pinsedagene på Vilhelmsborg
Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere
Adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub Lise Lotte Christensen viser i en video, hvordan man giver hunden nok at drikke her i varmen
Hundedagene på Rosenholm Slot kan nu præsentere et skue for alle DKK hunde. Det er Dansk Retriever Klub, der arrangerer
Det er ikke kun hundeløb, Lotte Höhrmann og Torben Lund kan arrangere. De er netop nu i gang med at arrangere landets første virtuelle kæphesteløb, og i morges kom der prominente deltagere
Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende
Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse