Med et velvoksent og snart fødeparat barn i maven bød Lotte Höhrmann velkommen til hundedagene på Rosenholm Slot. Naturligvis brød solen i næsten samme sekund gennem morgenens lette skydække, og der stod den resten af dagen, som ville den også lige se, hvad der skete nede på slottet i det sydlige Djursland.
Hundedagene adskiller sig fra mange andre hundebegivenheder ved for alvor at være for alle mennesker og alle hunde. Det er en vaskeægte folkelig og hundelig begivenhed.
Inde i Store Ring blev der budt op til alt fra mest logrende hund til parkonkurrence, bedste trick og diverse opvisninger. Alt bundet sammen i fine, glade sløjfer af den højgravide Lotte Höhrmann.
Klokken 14.00 skete der noget helt anderledes i den store ring.
– Nu kommer der ACTION, lød det fra Lotte Höhrmann.
Hun havde ret. For ud i ringen kom K9 ProSport og leverede et hæsblæsende show, hvor den ene malinois efter den anden fløj gennem luften og demonstrerede bid- og beskyttelsesteknik. Men de viste også alle fantastisk lydighed ved at slippe figuranten på den mindste kommando. Sådan skal det gøres.
Sidst i showet kom Nikolaj, der arbejder med sin hund i Frankrig. Her går han under navnet Niko, og sammen med sin hund Mazer, tog de showet til helt nye højder.
Han viste, hvordan han kunne sende Mazer op på en tre meter høj bigballe, ud på en gyngende bro i samme højde og springe ned på jorden via Nikolajs ryg.
– Det er næsten som at være i biografen det her, lød det fra Lotte Höhrmanns mand, Torben Lund, mens han gumlede på en håndfuld popcorn.
En forrygende dag i de smukkeste omgivelser med hunde i alle afskygninger. Det var for alvor en vaskeægte hundedag i dag, og det bedste er, at det bliver det også i morgen og på søndag.
VI GLÆDER OS
Så er der endnu en nyhed fra hundedagene på Rosenholm Slot, der finder sted om en måned. Der bliver nemlig arrangeret gode ting for juniorhandlere
Lørdag var Lotte Christina Neupart og Michael Hansen tæt på at miste deres ene hund, da den var tæt på at blive kvalt i halsbåndet. Nu advarer Lotte andre hundeejere
Det gode hundeliv er målet med samarbejdet mellem Agria Dyreforsikring og hundemadsvirksomheden Vuffeli. Det er første gang, Agria indgår i et kommercielt samarbejde
Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren
Vi vil så gerne lave den bedst mulige hjemmeside med hundenyheder. Derfor har vi brug for jeres hjælp. Deltager du i spørgeskemaundersøgelsen, er du med i konkurrencen om at vinde et eksemplar af Retrieverbogen af Lotte Evers
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse