Hundedage: Action, skønhed, grin og solskin

31-05-2019 16:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med et velvoksent og snart fødeparat barn i maven bød Lotte Höhrmann velkommen til hundedagene på Rosenholm Slot. Naturligvis brød solen i næsten samme sekund gennem morgenens lette skydække, og der stod den resten af dagen, som ville den også lige se, hvad der skete nede på slottet i det sydlige Djursland.

Hundedagene adskiller sig fra mange andre hundebegivenheder ved for alvor at være for alle mennesker og alle hunde. Det er en vaskeægte folkelig og hundelig begivenhed.

Inde i Store Ring blev der budt op til alt fra mest logrende hund til parkonkurrence, bedste trick og diverse opvisninger. Alt bundet sammen i fine, glade sløjfer af den højgravide Lotte Höhrmann.

Klokken 14.00 skete der noget helt anderledes i den store ring.

– Nu kommer der ACTION, lød det fra Lotte Höhrmann.

Hun havde ret. For ud i ringen kom K9 ProSport og leverede et hæsblæsende show, hvor den ene malinois efter den anden fløj gennem luften og demonstrerede bid- og beskyttelsesteknik. Men de viste også alle fantastisk lydighed ved at slippe figuranten på den mindste kommando. Sådan skal det gøres.

Sidst i showet kom Nikolaj, der arbejder med sin hund i Frankrig. Her går han under navnet Niko, og sammen med sin hund Mazer, tog de showet til helt nye højder.

Han viste, hvordan han kunne sende Mazer op på en tre meter høj bigballe, ud på en gyngende bro i samme højde og springe ned på jorden via Nikolajs ryg.

– Det er næsten som at være i biografen det her, lød det fra Lotte Höhrmanns mand, Torben Lund, mens han gumlede på en håndfuld popcorn.

En forrygende dag i de smukkeste omgivelser med hunde i alle afskygninger. Det var for alvor en vaskeægte hundedag i dag, og det bedste er, at det bliver det også i morgen og på søndag.

 

VI GLÆDER OS

Læs også

Hundedagene tager allerede form

23-01-2020 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Igen i år er der lagt op til ren hundelykke, når hundagene fylder pinsen med underholdning for alle med bare et lille hundehjerte bankende i brystet

Spørgeskema: Hjælp os med at gøre hunden.dk bedre

29-10-2020 14:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi vil så gerne lave den bedst mulige hjemmeside med hundenyheder. Derfor har vi brug for jeres hjælp. Deltager du i spørgeskemaundersøgelsen, er du med i konkurrencen om at vinde et eksemplar af Retrieverbogen af Lotte Evers

Lise-Lotte Christensen: Stop, bare stop

25-06-2020 11:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Adfærdskonsulent i DKK Lise-Lotte Christensen så Kontant i går, og hun har en klar opfordring til alle

DKK i samarbejde om K9 Biathlon

13-12-2022 12:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over

Lise Lotte viser julegaveideer til hunde og hundeejere på tv

11-12-2014 11:28, af Tine Luther
DKK's adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen, giver nogle bud på julegaveidéer i aften kl. 20.30 i Tv2 Frihuset.

Vælg din race med hjernen - ikke kun hjertet

03-08-2022 08:00, af Lotte Evers

I Spanielbogen fortæller Lotte Evers følgende om, hvilken del af kroppen man bør bruge, når man vælger hund

Hunde og sundhed i Aftenshowet på DR1

22-03-2011 13:10, af Anne Kristine Tollestrup
I aften, tirsdag, gæster Lise Lotte Christensen endnu en gang studiet med en masse dejlige hunde for at fortælle om sundhed og hundeejere.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.