Det var en gevaldig skuffelse, da Hundedagene med det enorme "K9 Biathlon for alle" måtte aflyse årets arrangement, men nu begynder det hele at åbne lidt igen, og derfor kan man begynde at se frem til rigtig gode hundeoplevelser igen.
Hundeløb er som aldrig før oppe i tiden, og lørdag 5. sept. lægger "K9 Biathlon for alle" ud med et løb på Vilhelmsborg ved Aarhus. Løbet skal være optakt og startskud for træning til Nordens Største "K9 Biathlon for alle" der planlægges i forbindelse med ARION Hundedagene på Vilhelmsborg i pinsen 2021.
– Coronaen har gjort det utrolig svært at langtidsplanlægge, så det er først nu vi rigtig tør tro på et løb i sept. Pga usikkerheden omkring hvor mange vi må forsamles, har vi sat et max på 450 løbere, så vi er sikre på at kunne overholde myndighedernes retningslinjer og samtidig gøre vort ypperste for at alle kan få en super oplevelse, fortæller Lotte Höhrmann, der er arrangør af løbet og fortsætter:
– Vi står i en helt ny situation som ingen kunne have forudsagt, men heldigvis har vi mødt utrolig stor støtte og opbakning fra både deltagere og sponsorer. Det betyder bla. at vi har fået et helt hold af sponsorer omkring løbet, der nu bakkes op af blandt andre Vilhelmsborg, ARION, CHRISCO, CBD-Care4pets og Mediehuset Wiegaarden med Jørgen Bak Rasmussen, der for nylig har offentliggjort, at han åbner en hundekro.
Lotte Höhrmann har selvfølgelig lidt ekstra esser i ærmet, og det er ikke alt, hun ønsker at afsløre på nuværende tidspunkt:
– Vi arbejder desuden på et helt nyt setup for fremtiden og vil løbende løfte sløret for nye spændende tiltag, siger hun.
En ting kan hun dog afsløre i forbindelse med løbet 5. september.
– Winnie Vestergård og Jonas Beck Jensen skulle sammen med Stig Tøfting have løbet 12 km til ARION Hundedagene i pinsen 2020, som den første danske blinde hundefører. Dette satte COVID19 som bekendt en stopper for, men det skal ikke forhindre Winnie i en generalprøve 5. sept. Her kommer hun ledsaget af Jonas Beck Jensen der er hundefører i forsvaret og lægger ud med 6 km ruten. Planen er at hun sammen med Jonas og Stig skal løbe 12 km i pinsen 2021, siger hun og fastslår:
– Vi håber rigtig mange har mod og lyst til at deltage i løbet 5. sept, der er alle muligheder for at få en hylende sjov oplevelse og det er fuldt ud tilladt at både gå, kravle, løbe, hoppe eller spurte sig gemmen ruterne på 3 - 6 eller 12 km. Som navnet siger er løbet for alle.
Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende
Fredag blev hundedagene på Rosenholm Slot gøet i gang. Rigtig mange mennesker valgte at lægge vejen forbi og alt tyder på en dejlig hundeweekend
Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel
Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu
Det kan være svært at vælge den rette opdrætter, når man skal have hund. Her er nogle spørgsmål fra Spanielbogen, som er gode at stille til opdrætteren
De sidste par år er sporten K9 Biathlon vokset voldsomt i popularitet. Herhjemme er det især Lilleskov Slot med Lotte Höhrmann og Torben Lund, der har formået at lave store løb med masser af to- og firbenede løbere. Nu går de to sammen med DKK. Et samarbejde som begge parter glæder sig rigtig meget over
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund