Er man arrangør af et eller andet arrangement i denne tid, er man nok ikke i besiddelse af negle, der kan bringe en lindrende kradsen i et nyerhvervet myggestik.
For langt de fleste arrangører har 2020 været en lang neglebider indtil videre, og sådan ser det ud til at fortsætte.
Men hos arrangørerne af K9 Biathlon for alle på Vilhemsborg 5. september kan neglene nu få lov at få fred for et stykke tid. Her har man nemlig formået at indføre begrænsninger og hensyn, så løbet kan gennemføres.
– Der vil naturligvis blive taget ekstra forholdsregler ved løbet. Vi har sørget for at dele ruter og starttider op, så vi på intet tidspunkt overskrider de 100 personer på området. Alle løbere vil modtage en infomail med starttider mv. inden løbet, lyder det fra arrangør Lotte Höhrmann.
Hun er naturligvis lettet over, at det kan lade sig gøre at gennemføre løbet, da det har været vanskeligt at vide, hvilken retning udviklingen går.
– Det har været sindssygt nervepirrende at følge udviklingen, og derfor er jeg da også lettet over, at det nu ser ud til, at vi kan gennemføre løbet. Og jeg vil gerne slå helt fast, at vi naturligvis ikke går på kompromis med deltagernes sikkerhed. Vi følger alle regler og forskrifter, og vi er sikre på, at løberne gør det samme. Så får vi nemlig en fantastisk dag, siger hun.
Der er dog stadig en ting, der kan forhindre, at løbet bliver gennemført. For hvis coronaen bliver ved at sprede sig i Aarhus, og myndighederne vælger at lukke helt ned for byen, så må selv den evigt optimistiske Lotte Höhrmann smide håndklædet i ringen.
– Vi er meget obs på situationen og beder folk holde sig opdateret på begivenheden samt på sportstiming. Skulle Aarhus nu blive lukket ned, så er det noget vi ikke er herre over, men så tager vi den derfra, siger hun.
Når K9 Biathlon for alle den 22. til 25. maj 2026 indtager de smukke omgivelser omkring Ledreborg Slot som en del af Livsstilsdagene, bliver det med både nye tiltag, nye cup-regler og endnu større fokus på at skabe oplevelser for alle typer hunde og førere.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Den 14. marts 2026 danner Vestagervej i Bevtoft rammen om K9 Biathlon for alle Forårsfornemmelser 2026. Et hyggeligt og uformelt træningsløb, hvor hunde og førere sammen kan tage hul på foråret i aktive og naturskønne omgivelser.
Op imod 1000 hundeejere og deres firbenede venner kan se frem til at deltage i Skandinaviens største forhindringsløb med hunde i Thyregod, Mariager og Næstved, når eventet K9 Biathlon for alle løber af stablen i 2024.
Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers
I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.
Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online
Lilleskov Slot udvider nu deres K9 Biathlon med mesterskaber, men holder fortsat fokus på, at løbene skal være for alle
Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel
I dag er der i den grad skruet op for det gode hundeliv i Thyregod ved Give. Vi er med
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund