Er man arrangør af et eller andet arrangement i denne tid, er man nok ikke i besiddelse af negle, der kan bringe en lindrende kradsen i et nyerhvervet myggestik.
For langt de fleste arrangører har 2020 været en lang neglebider indtil videre, og sådan ser det ud til at fortsætte.
Men hos arrangørerne af K9 Biathlon for alle på Vilhemsborg 5. september kan neglene nu få lov at få fred for et stykke tid. Her har man nemlig formået at indføre begrænsninger og hensyn, så løbet kan gennemføres.
– Der vil naturligvis blive taget ekstra forholdsregler ved løbet. Vi har sørget for at dele ruter og starttider op, så vi på intet tidspunkt overskrider de 100 personer på området. Alle løbere vil modtage en infomail med starttider mv. inden løbet, lyder det fra arrangør Lotte Höhrmann.
Hun er naturligvis lettet over, at det kan lade sig gøre at gennemføre løbet, da det har været vanskeligt at vide, hvilken retning udviklingen går.
– Det har været sindssygt nervepirrende at følge udviklingen, og derfor er jeg da også lettet over, at det nu ser ud til, at vi kan gennemføre løbet. Og jeg vil gerne slå helt fast, at vi naturligvis ikke går på kompromis med deltagernes sikkerhed. Vi følger alle regler og forskrifter, og vi er sikre på, at løberne gør det samme. Så får vi nemlig en fantastisk dag, siger hun.
Der er dog stadig en ting, der kan forhindre, at løbet bliver gennemført. For hvis coronaen bliver ved at sprede sig i Aarhus, og myndighederne vælger at lukke helt ned for byen, så må selv den evigt optimistiske Lotte Höhrmann smide håndklædet i ringen.
– Vi er meget obs på situationen og beder folk holde sig opdateret på begivenheden samt på sportstiming. Skulle Aarhus nu blive lukket ned, så er det noget vi ikke er herre over, men så tager vi den derfra, siger hun.
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
De fleste har nok hørt ordsproget “Man kan ikke lære en gammel hund nye tricks”. Men det er faktisk ikke helt rigtigt, og det samme gør sig gældende, når vi taler om at lære hunden nye øvelser. Det er nemlig noget, man kan gøre hele hundens liv, forklarer Agria Dyreforsikrings hundeekspert
Winnie Vestergård er ikke en kvinde der er bleg for at tage en udfordring. Som formand for Brugernes Førehundeordning og Danmarks eneste blinde førerhundeinstruktør var hun kun et splitsekund om at sige ja til at kaste sig ud i 12 km K9 Biathlon til Hundedagene på Vilhelmsborg d. 30 maj – 1 juni, da Lotte Höhrmann fra Hundedagene kontaktede hende
Når Mette i årets udgave af DR’s Gift ved første blik græder over tabet af sin elskede hund, Gunnar, så er hun ikke alene. En ny, dansk undersøgelse viser, at næsten halvdelen af danske hundeejere oplevede sorgen ved at miste hunden lige så stærkt, som hvis de havde mistet et familiemedlem eller en nær ven
Når man som højgravid drøner rundt i tre dage med fart i benene og turbo på stemmelæberne, så kan man godt føle sig en smule brugt bagefter. Det kan arrangør af Hundedagene på Rosenholm Slot godt sætte sig ind i
Dansk Kennel Klub’s adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen advarer imod den mexikansk-amerikansk hundetræner Cesar Millan, der den 10. maj i år gæster danmark for med sit show: ”Cesar Millan LIVE".
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg