Redningsaktion gav brækket finger

17-06-2020 13:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom man er erfaren opdrætter, går tingene ikke altid som man forventer. Det kan Lotte Höhrmann skrive under på

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Søndag aften var en af de der dejlige sommeraftner, som vi allerede er blevet så vant til. Men hos Lotte Höhrmann og hendes familie udviklede aftenen sig meget dramatisk. 

 

To af deres fem golden retrievere, Anne og Saga, tumlede i haven, som de ofte gør, men pludselig opdagede Lotte og hendes mand Torben, at noget var helt galt. 

Anna havde fået sin underkæbe ind under Sagas halsbånd, hvor den sad fast. Begge hunde kæmpede. Anna for at få underkæben fri og Saga for ikke at blive kvalt. 

 

Lotte og Torben sprang op. Der var ikke tid til at hente noget at skære halsbåndet over med, så mens Torben kæmpede med at holde Anna, kæmpede Lotte med at få Annas kæbe fri af halsbåndet. 

Missionen lykkedes, men i det øjeblik Annas kæbe kom fri, klappede hun tænderne sammen i ren refleks og mellem hendes tænder sad  Lottes højre ringefinger. 

Fingeren brækkerr ved det yderste led og hang kun lige sammen. Men Lotte og Torben ved, at Annas reaktion var helt naturlig. 

— Hun var jo bange og kæmpede for at overleve. Derfor var det en ren refleks, at hun klappede tænderne sammen. Det var bare uheldigt, at jeg havde fingeren lige der, lyder det fra Lotte Höhrmann. 

Oplevelsen har fået parret til at tænke på, om de kunne have gjort noget anderledes. 

— Vi har da blandt andet tænkt, at det måske er en dum ide, at de har halsbånd på, når de leger, men det har de altså for en sikkerheds skyld. Vi bor lige ud til en stor vej, og vil gerne kunne gribe fat i dem, hvis de er på vej ud, siger Lotte og fortsætter: 

— Vores grund er naturligvis hegnet forsvarligt ind, men vi har også to børn, og det kunne jo ske, at en af dem glemte at lukke lågen: 

Rent lovgivningsmæssigt skal hundene også have flere halsbånd på, hvis de skulle finde på at stikke af. Derfor er parret blevet enige om, at det nok i højere grad handler om at være tæt på hundene. 

— Man skal kunne skride hurtigt ind, hvis ulykken sker. Vi har taget alle forholdsregler og bruger almindelige gode halsbånd, som sidder stramt til. Derfor burde det sådan set ikke kunne ske. Men det kan det altså, og så gælder det bare om at være tæt på, siger Lotte og fortsætter: 

— Det her kunne jo lige så vel være sket på en træningsbane, i en hundeskov eller andre steder, hvor hunde går med halsbånd. Så jeg må bare opfordre folk til at være opmærksomme. 

Hjemme på matriklen har episoden også ført til undervisning i hundeadfærd. Børnene har fået at vide, at hvis den slags nogensinde sker igen, må de ikke gribe ind, men få fat på en voksen så hurtigt som muligt. 

Her tre dage efter uheldet har alle hunde det godt. Hele hundeholdet er naturligvis mærkede af situationen, men der er ikke sket nogen fysisk skade på nogen hunde. Derfor går tiden nu med at give hundene ro og tryghed, mens Lotte fyldes med antibiotika og venter på at fingeren heler. 

Læs også

Vinterkulde og varme smil til K9 Biathlon for alle i Bevtoft

Sol, frost og fællesskab prægede K9 Biathlon for alles nytårsløb i Bevtoft, hvor et lille format og stor ordentlighed satte rammen om starten på et nyt kapitel.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Hund på forsæde førte til ulykke

20-04-2021 07:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være farligt at have sin hund på passagersædet. Det kan en 30-årig kvinde fra Stakroge skrive under på

Når uheldet er ude - sådan redder du din hund

23-01-2018 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Førstehjælp til hunde får muligvis ikke ret mange genkendende klokker til at ringe. Ikke desto minde er det dog vigtigt at kunne førstehjælp som hundeejer, så man er forberedt bedst muligt, hvis en ulykke indtræffer

Op- og nedture med Jakob

29-01-2018 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jakob er en springer spaniel på snart et år. Det første år har dog været fyldt med udfordringer, efter han brækkede skulderen, da han var fire måneder gammel

Hundeskov nummer 250 klar til bjæf og leg

02-11-2021 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I et nyt skovområde nær Assens på Fyn åbner lågerne nu til hundeskov nummer 250. Her er både fri leg og gode forhold for hunde og deres tobenede venner

Bella påkørt og forsvundet

11-12-2019 13:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag morgen kørte en bil galt ved Blenstrup. I bilen var to hunde. Den ene fik ejeren kaldt til sig, mens den anden stak af

Forebyg HD med den rigtige kost

17-06-2012 08:22, af Tine Luther
De fleste ved, at en velafbalanceret kost giver hvalpen klare øjne, blank pels og masser af energi til leg og læring. Men ikke alle ved, at den også forebygger ”vokseværk” – invaliderende lidelser som hofteledsdysplasi.

Leg fremmer hukommelsen

18-09-2017 11:56, af Astrid Gerd Holtet

Mange bruger leg som belønning i forbindelse med træning, fordi det for nogle hunde virker bedre end en tør godbid. Ny forskning tyder dog på, at leg efter træning også har en hel anden fordel – det hjælper måske hundens hjerne til at lagre dét den lige har lært

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.