Søndag aften var en af de der dejlige sommeraftner, som vi allerede er blevet så vant til. Men hos Lotte Höhrmann og hendes familie udviklede aftenen sig meget dramatisk.
To af deres fem golden retrievere, Anne og Saga, tumlede i haven, som de ofte gør, men pludselig opdagede Lotte og hendes mand Torben, at noget var helt galt.
Anna havde fået sin underkæbe ind under Sagas halsbånd, hvor den sad fast. Begge hunde kæmpede. Anna for at få underkæben fri og Saga for ikke at blive kvalt.
Lotte og Torben sprang op. Der var ikke tid til at hente noget at skære halsbåndet over med, så mens Torben kæmpede med at holde Anna, kæmpede Lotte med at få Annas kæbe fri af halsbåndet.
Missionen lykkedes, men i det øjeblik Annas kæbe kom fri, klappede hun tænderne sammen i ren refleks og mellem hendes tænder sad Lottes højre ringefinger.
Fingeren brækkerr ved det yderste led og hang kun lige sammen. Men Lotte og Torben ved, at Annas reaktion var helt naturlig.
— Hun var jo bange og kæmpede for at overleve. Derfor var det en ren refleks, at hun klappede tænderne sammen. Det var bare uheldigt, at jeg havde fingeren lige der, lyder det fra Lotte Höhrmann.
Oplevelsen har fået parret til at tænke på, om de kunne have gjort noget anderledes.
— Vi har da blandt andet tænkt, at det måske er en dum ide, at de har halsbånd på, når de leger, men det har de altså for en sikkerheds skyld. Vi bor lige ud til en stor vej, og vil gerne kunne gribe fat i dem, hvis de er på vej ud, siger Lotte og fortsætter:
— Vores grund er naturligvis hegnet forsvarligt ind, men vi har også to børn, og det kunne jo ske, at en af dem glemte at lukke lågen:
Rent lovgivningsmæssigt skal hundene også have flere halsbånd på, hvis de skulle finde på at stikke af. Derfor er parret blevet enige om, at det nok i højere grad handler om at være tæt på hundene.
— Man skal kunne skride hurtigt ind, hvis ulykken sker. Vi har taget alle forholdsregler og bruger almindelige gode halsbånd, som sidder stramt til. Derfor burde det sådan set ikke kunne ske. Men det kan det altså, og så gælder det bare om at være tæt på, siger Lotte og fortsætter:
— Det her kunne jo lige så vel være sket på en træningsbane, i en hundeskov eller andre steder, hvor hunde går med halsbånd. Så jeg må bare opfordre folk til at være opmærksomme.
Hjemme på matriklen har episoden også ført til undervisning i hundeadfærd. Børnene har fået at vide, at hvis den slags nogensinde sker igen, må de ikke gribe ind, men få fat på en voksen så hurtigt som muligt.
Her tre dage efter uheldet har alle hunde det godt. Hele hundeholdet er naturligvis mærkede af situationen, men der er ikke sket nogen fysisk skade på nogen hunde. Derfor går tiden nu med at give hundene ro og tryghed, mens Lotte fyldes med antibiotika og venter på at fingeren heler.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Har man trænet med sin hund, har man måske også oplevet at stå på træningspladsen og vifte med godbidderne, imens hundens fokus er rettet et helt andet sted hen – alt andet virker bare meget mere interessant, end de små runde kiks man har i hånden. Men hvad kan man så gøre?
Jakob er en springer spaniel på snart et år. Det første år har dog været fyldt med udfordringer, efter han brækkede skulderen, da han var fire måneder gammel
Guldbassernes Juletræsfest samlede hunde og mennesker fra hele landet til en dag fyldt med leg, hygge og fællesskab.
Førstehjælp til hunde får muligvis ikke ret mange genkendende klokker til at ringe. Ikke desto minde er det dog vigtigt at kunne førstehjælp som hundeejer, så man er forberedt bedst muligt, hvis en ulykke indtræffer
Lad os udnytte påskeferien til at lege en lille leg. Legen går i al sin enkelthed ud på, at man får et point for hver af nedenstående ting, man aldrig har gjort. Hvor mange point får du?
I et nyt skovområde nær Assens på Fyn åbner lågerne nu til hundeskov nummer 250. Her er både fri leg og gode forhold for hunde og deres tobenede venner
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.