Selvom Danmark ikke længere ligger på førstepladsen over de lykkeligste lande i verden, er vi stadig i den gode ende af skalaen. Men hvad gør os lykkelige? Et trygt velfærdssamfund, en sund økonomi eller tætte relationer til mennesker og kæledyr? Det er et individuelt spørgsmål og en kombination af flere ting, men meget tyder på, at menneskers relation til deres firbenede venner er med til at fremme lykkefølelsen.
Det viser en ny undersøgelse foretaget af Agria Dyreforsikring, som undersøger menneskers relation til deres kæledyr i seks lande: Danmark, Norge, Sverige, England, Frankrig og Finland. I undersøgelsen angiver 92 procent af alle danske kæledyrsejere, at deres kæledyr gør dem lykkelige, og 79 procent svarer, at de elsker deres dyr.
– Der er en god grund til, at vi omtaler hunden som ‘menneskets bedste ven’. Kæledyr får os til at grine, til at motionere og til at møde nye mennesker. Alle er faktorer, der gør hverdagen lysere for mange mennesker, og derfor kommer det høje antal lykkelige kæledyrsejere slet ikke bag på mig, siger Tine Antvorskov, direktør i Agria Dyreforsikring.
Når livet brænder på
I perioder, hvor alt ser sort ud, kan en trofast ven være altafgørende for vores mentale helbred. Undersøgelsen viser, at når vi har brug for trøst, ligger hunden på andenpladsen skarpt efterfulgt af vores partner. Hele 22 procent af danskerne svarer, at hunde giver dem den bedste omsorg.
Hundens livlige temperament og energiniveau smitter også af på deres ejere. 23 procent af respondenterne angiver, at de vægter deres hund højere end både partner, familie og venner, hvis de savner overskud. 37 procent har oplevet, at kæledyret har hjulpet dem gennem en livskrise.
Jórunn Davidsen fra Næstved indgår i den statistik, da hun har oplevet dyrevenskabets indflydelse på tæt hold.
– Jeg så et billede af en fransk bulldog-hvalp, og i et millisekund følte jeg glæde og håb, en følelse som jeg ikke havde mærket i årevis. Jeg har ham med overalt. Han giver mig styrke og livslyst, fortæller Jórunn.
Jórunn deltog i konkurrencen Danmarks Dyrehelt 2018, som er faciliteret af Agria Dyreforsikring, hvor hun nominerede sin hund for den store heltegerning. Hendes historie er blot én ud af mange, der viser, hvor afgørende relationen med kæledyr kan være for menneskers liv og lykkefølelse
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
”Lykken er en varm hundehvalp”, sagde ”Radisen” Søren Bruun. Men nu viser en ny undersøgelse, at det ikke kun er lykke og glæde man investerer i, når man inkluderer en hund eller kat i familien - man får også en stor portion bekymring med i købet.
Denne golden retriever har i den grad fundet sig til rette i sneen, men mon ikke den kommer til at fryse poterne en smule. Billedet er taget af Karen Lykke Olsen
I modsætning til hvad forskerne har troet i mange år, er børn af familier med kæledyr ikke nødvendigvis sundere end børn af familier uden kæledyr. Den storstilede undersøgelse blev publiceret i online magasinet Anthozooz.
Hunde har en særdeles veludviklet og følsom høresans. Derfor kan nytårsaften være et sandt helvede på grund af brag fra fyrværkeri. Dyrlæge Lotta Möller fra Agria Dyreforsikring forklarer her, hvad man kan gøre for at minimere hundens angst, når champagnepropper og raketter springer på årets sidste dag
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Engelsk undersøgelse har kigget på konsekvenserne af lockdown, og det ser desværre skidt ud
Når familierne skal nyde sommerlandet, strømmer de til stranden – men her er det vigtigt specielt for hundeejerne at være opmærksomme på de skjulte farer, der lurer under sandet og i det lave vand.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.