Selvom Danmark ikke længere ligger på førstepladsen over de lykkeligste lande i verden, er vi stadig i den gode ende af skalaen. Men hvad gør os lykkelige? Et trygt velfærdssamfund, en sund økonomi eller tætte relationer til mennesker og kæledyr? Det er et individuelt spørgsmål og en kombination af flere ting, men meget tyder på, at menneskers relation til deres firbenede venner er med til at fremme lykkefølelsen.
Det viser en ny undersøgelse foretaget af Agria Dyreforsikring, som undersøger menneskers relation til deres kæledyr i seks lande: Danmark, Norge, Sverige, England, Frankrig og Finland. I undersøgelsen angiver 92 procent af alle danske kæledyrsejere, at deres kæledyr gør dem lykkelige, og 79 procent svarer, at de elsker deres dyr.
– Der er en god grund til, at vi omtaler hunden som ‘menneskets bedste ven’. Kæledyr får os til at grine, til at motionere og til at møde nye mennesker. Alle er faktorer, der gør hverdagen lysere for mange mennesker, og derfor kommer det høje antal lykkelige kæledyrsejere slet ikke bag på mig, siger Tine Antvorskov, direktør i Agria Dyreforsikring.
Når livet brænder på
I perioder, hvor alt ser sort ud, kan en trofast ven være altafgørende for vores mentale helbred. Undersøgelsen viser, at når vi har brug for trøst, ligger hunden på andenpladsen skarpt efterfulgt af vores partner. Hele 22 procent af danskerne svarer, at hunde giver dem den bedste omsorg.
Hundens livlige temperament og energiniveau smitter også af på deres ejere. 23 procent af respondenterne angiver, at de vægter deres hund højere end både partner, familie og venner, hvis de savner overskud. 37 procent har oplevet, at kæledyret har hjulpet dem gennem en livskrise.
Jórunn Davidsen fra Næstved indgår i den statistik, da hun har oplevet dyrevenskabets indflydelse på tæt hold.
– Jeg så et billede af en fransk bulldog-hvalp, og i et millisekund følte jeg glæde og håb, en følelse som jeg ikke havde mærket i årevis. Jeg har ham med overalt. Han giver mig styrke og livslyst, fortæller Jórunn.
Jórunn deltog i konkurrencen Danmarks Dyrehelt 2018, som er faciliteret af Agria Dyreforsikring, hvor hun nominerede sin hund for den store heltegerning. Hendes historie er blot én ud af mange, der viser, hvor afgørende relationen med kæledyr kan være for menneskers liv og lykkefølelse
Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær.
”Lykken er en varm hundehvalp”, sagde ”Radisen” Søren Bruun. Men nu viser en ny undersøgelse, at det ikke kun er lykke og glæde man investerer i, når man inkluderer en hund eller kat i familien - man får også en stor portion bekymring med i købet.
Denne golden retriever har i den grad fundet sig til rette i sneen, men mon ikke den kommer til at fryse poterne en smule. Billedet er taget af Karen Lykke Olsen
Så er det nu, du skal holde ekstra øje, når I går tur i skoven, for hunde, der snuser rundt i skovbunden, kan finde på at spise agern fra egetræet – og de er giftige for dem. Hvert efterår får Agria Dyreforsikring indberetninger om hunde, der har fået agernforgiftning
Tal fra Agria Dyreforsikring viser, at påsken er det tidspunkt på året, hvor flest hunde dør af forgiftning. Også kattene er udsatte, da de ofte spiser af påskens blomster og dekorationer. Påsken er altså blandt de højtider, hvor der er særlig grund til at holde øje med, hvad Fido og Felix putter i munden
De fleste hundeejere vil aldrig vil lade det gå ud over deres firbenede venner, når der skal spares. De vil hellere spise havregrød end skære ned på godbidderne til Fido. Men i disse tider med kraftigt stigende priser kan det alligevel være en god idé at give hundebudgettet et eftersyn
I forbindelse med Danmark i Bevægelse er der lavet en større undersøgelse om danskernes motionsvaner, og her ligger gåtur med hunden faktisk ret højt
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Ændrer din tæve pludselig adfærd, bygger rede i sofaen eller 'adopterer' familiens sokker, som var det hvalpe? Det er en krævende tid for hunden, men du kan hjælpe. I december-nummeret af HUNDEN finder du Agrias store artikel om emnet.