Milliondonation skal styrke forskning i udbredt lidelse hos hunde

28-04-2017 10:20, af Tine Luther
Tusindvis af hunde diagnosticeres hvert år med smertefulde knæledssygdomme. En ny donation fra Agria Dyreforsikring på 4,2 millioner kroner skal nu hjælpe forskere med at blive klogere på området. Pengene går til et projekt, der handler om at optimere diagnosticeringen og behandlingen af hunde med ondt i knæleddene.
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dårlige knæ er et alvorligt problem hos hunde, nu forsøger Agria Dyreforsikring, der er Nordens største forsikringsselskab, at hjælpe med stor donation. Agrias forskning viser, at mere end 6.500 hunde blev diagnosticeret med knæledssygdomme i Sverige sidste år. Omkostningerne ved disse skader er ofte meget høje for hundeejerne, og lidelserne kan give hunden varige mén. Det er både små og store hunde, der er i risikogruppen for knæledsproblemer. “I forhold til Agrias skadestatistik kan vi se, at mange hunde i Danmark lider af knæledssygdomme. Vi ønsker at få mere viden om sygdommene, så dyrlæger kan forbedre behandlingen for alle hunde, der har smerter,” siger Sonja Karaoglan, der er direktør i Agria Dyreforsikring i Danmark. En af de hyppigste knæledssygdomme hos hunde er slidgigt. Symptomerne på denne sygdom er halthed, hunden virker stiv i leddene, når den rejser sig, og den virker sløv og træt. Alle symptomer er med til at nedsætte hundens livsglæde, og Agria Dyreforsikring håber, at donationen kan hjælpe flere hunde til et bedre liv. De 4,2 millioner kroner går til et forskningsprojekt på Sveriges Landbrugsuniversitet i Uppsala, hvor omdrejningspunktet er at optimere behandlingen af hunde med dårlige og ødelagte knæled. De spørgsmål, som projektet skal forsøge at finde svar på, er: • Hvor hyppige er knæledssygdomme hos hunde? • Er der faktorer, der øger risikoen for, at hunde får smerter i knæ? • Bliver hundenes knæledsproblemer diagnosticeret korrekt? • Hvor godt kender vi til behandlingsmuligheder? “Vi er meget taknemmelige for donationen, der gør det muligt at prøve at forstå, hvad der kan gøres for at reducere risikoen for knæledssygdomme og som samtidig styrker den epidemiologiske ekspertise på Sveriges Landbrugsuniversitet,” siger professor Ulf Emanuelson, som er vejleder for de ph.d-studerende, der skal stå for forskningen. Udover denne donationen har Agria tidligere i år doneret 4,6 millioner kroner til forskning til gavn for hunde og katte. Læs mere om denne donation via linket under billedet til højre.

Læs også

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Webredaktør og nyhedsvagt

Bjarke Kirkegaard Nielsen
20 24 29 30
bkn@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Pas på poterne i frostvejret: Vejsalt er smertefuldt

28-11-2023 13:21, af Anne Cecilie Sohl

Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

"Aktive hunde er lykkelige hunde"

28-11-2023 09:45, af Anne Cecilie Sohl

Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.  

Højsæson for den smitsomme kennelhoste

27-11-2023 09:37, af Anne Cecilie Sohl

Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.

OVERBLIK: Sådan lufter du hunden i kulden

15-01-2021 15:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Sjovt adventsløb for hund og ejer

29-11-2023 12:00, af Anne Cecilie Sohl

Har dig og din hund brug for at komme ud og bevæge jer efter en julefrokost, eller elsker du bare at bevæge dig med din hund? Så er Canicross adventsløbet i Mariager lige noget for dig.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet