Dårlige knæ er et alvorligt problem hos hunde, nu forsøger Agria Dyreforsikring, der er Nordens største forsikringsselskab, at hjælpe med stor donation. Agrias forskning viser, at mere end 6.500 hunde blev diagnosticeret med knæledssygdomme i Sverige sidste år. Omkostningerne ved disse skader er ofte meget høje for hundeejerne, og lidelserne kan give hunden varige mén. Det er både små og store hunde, der er i risikogruppen for knæledsproblemer. “I forhold til Agrias skadestatistik kan vi se, at mange hunde i Danmark lider af knæledssygdomme. Vi ønsker at få mere viden om sygdommene, så dyrlæger kan forbedre behandlingen for alle hunde, der har smerter,” siger Sonja Karaoglan, der er direktør i Agria Dyreforsikring i Danmark. En af de hyppigste knæledssygdomme hos hunde er slidgigt. Symptomerne på denne sygdom er halthed, hunden virker stiv i leddene, når den rejser sig, og den virker sløv og træt. Alle symptomer er med til at nedsætte hundens livsglæde, og Agria Dyreforsikring håber, at donationen kan hjælpe flere hunde til et bedre liv. De 4,2 millioner kroner går til et forskningsprojekt på Sveriges Landbrugsuniversitet i Uppsala, hvor omdrejningspunktet er at optimere behandlingen af hunde med dårlige og ødelagte knæled. De spørgsmål, som projektet skal forsøge at finde svar på, er: • Hvor hyppige er knæledssygdomme hos hunde? • Er der faktorer, der øger risikoen for, at hunde får smerter i knæ? • Bliver hundenes knæledsproblemer diagnosticeret korrekt? • Hvor godt kender vi til behandlingsmuligheder? “Vi er meget taknemmelige for donationen, der gør det muligt at prøve at forstå, hvad der kan gøres for at reducere risikoen for knæledssygdomme og som samtidig styrker den epidemiologiske ekspertise på Sveriges Landbrugsuniversitet,” siger professor Ulf Emanuelson, som er vejleder for de ph.d-studerende, der skal stå for forskningen. Udover denne donationen har Agria tidligere i år doneret 4,6 millioner kroner til forskning til gavn for hunde og katte. Læs mere om denne donation via linket under billedet til højre.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet