Er dyrevelfærd en del af kommunalpolitik?
Det er svært at gennemskue, hvilke dele af kommunalpolitik dyrevelfærd optræder i. Dyrenes Beskyttelse har lavet en undersøgelse ved hjælp af Epinion, som trods alt viser, at mere end hver tredje borger er tilbøjelig til at stemme på en lokalpolitiker, der fører en dyrevenlig politik.
Hvor er dyrevelfærden i kommunalpolitik?
I dag skal der stemmes til kommunalvalget og regionsrådsvalget. Men tænker du over, hvilken dyrevelfærdspolitik din kandidat eller dit parti har?
Dyrevelfærd indgår i mange forskellige dele af kommunalpolitik, selvom dyrevelfærd sjældent optræder som en selvstændig dagsorden eller emne til de politiske debatter og møder. I stedet kan dyrevelfærd optræde i kommunernes ansvarsområder, såsom børnepasning, folkeskoler, naturpleje og miljøplanlægning.
Dyrenes Beskyttelse har i en pressemeddelelse samlet en række områder, som er værd at holde øje med, hvis du vil stemme dyrevenligt til dagens kommunalvalg.
Det første område er offentlige køkkener. Her spiller økologi en stor rolle. Kommunens plan for de offentlige køkkener, som laver mad til eksempelvis plejehjem og institutioner, kan have retningslinjer om brug af økologiske fødevarer til deres madlavning, og her bliver kommunalpolitik dyrevenligt.
Et andet område er biodiversitet og naturområder. Fredning og plejning af nye og gamle naturområder handler for kommunalpolitikerne om, hvordan de planlægger sammenspillet mellem by og natur. Her spiller dyrevelfærd også en kommunalpolitisk rolle.
Det sidste område, som Dyrenes Beskyttelse fremlægger som værende dyrevenligt kommunalpolitik, handler om ejerløse katte. Her påpeger Dyrenes Beskyttelse, at der er mange kommuner, som ikke tager ansvar for deres ejerløse katte, og det forringer dyrevelfærden
Dyrenes Beskyttelse er bekymret for, at dyr i udsatte hjem kommer i klemme under coronakrisen. Dyrevelfærdsorganisationen opfordrer til at ringe 1812, hvis man har mistanke om dyr i nød
I hundeskoven kan din hund slippe hverdagens snor, bruge kroppen og møde andre hunde – alt sammen i naturens grønne rammer. Men hvad er det egentlig, der gør hundeskoven så fantastisk for både hund og ejer? Og hvordan få du det bedste ud af jeres næste tur?
Dyrenes Beskyttelses vagtcentral runder fornem milepæl.
Præsident i Dyrenes Beskyttelse, Per Jensen, har modtaget ridderkorset af Dannebrogordenen
Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget
Retten i Holbæk har afsagt dom i sagen om de såkaldte terpentinhunde. Begge sider er utilfredse med afgørelsen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.