Valentinsdag handler ikke kun om romantik mellem mennesker, men også om kærligheden til vores firbenede venner. I år inviterer Dyrenes Beskyttelse i samarbejde med Maxi Zoo til en særlig Valentinsgåtur søndag den 16. februar kl. 11. Formålet med turen er at støtte svigtede hunde, der stadig venter på et kærligt hjem.
Gåtur med et formål
Når du deltager i Valentinsgåturen, støtter du Dyrenes Beskyttelses arbejde med 40 kr., og Maxi Zoo lægger yderligere 10 kr. oveni pr. billet. Det betyder, at 50 kr. pr. deltager går direkte til at hjælpe hunde, der har brug for en ny chance i livet.
Du kan vælge at gå alene med din hund, hvor og hvornår det passer dig i perioden, eller du kan mødes med andre hundevenner foran en af Maxi Zoos butikker søndag den 16. februar kl. 11. Herfra kan I sammen gå en tur på 3-5 km og dele glæden ved at bevæge jer ud i naturen med jeres hunde.
Sådan deltager du
Når du tilmelder dig, kan du i perioden fra den 10. til 16. februar hente et særligt diplom og et kærlighedsbånd til din hunds halsbånd i din nærmeste Maxi Zoo butik. Derudover får din hund en hyggelig goodiebag med snacks til en værdi af op til 55 kr. – en ekstra kærlig gestus til din firbenede ven.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Det var en træt og tørstig hvalpeflok, der ankom til Dyrenes Beskyttelses internat i Aarhus i begyndelsen af foråret som en del af en social sag. Det tog heldigvis kun få uger i kærlig pleje, før flokken var klar til at kaste sig ud i nye begyndelser.
Hos Dyrenes Beskyttelse Aarhus spiller de frivillige en vigtig rolle i hverdagen. De hjælper med at skabe en tryg og berigende hverdag for dyrene - både hunde, katte og andre dyr, der har brug for omsorg.
Flere Maxi Zoo butikker i landet har i denne ugebesøg af frivillige fra Dyrenes Beskyttelse. Man kan både møde mennesker og dyr fra organisationen i butikkerne
BT afslører, at Maxi Zoo har opkøbt Petworld, og at handlen går igennem 1. januar, hvorefter MAxi Zoo vil fortælle mere
Igen i år kan du sammen med Maxi Zoo komme på en fælles gåtur med hunden
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.