De lyserøde hjerter drysser ned fra himlen på den måde, som snefnuggene burde gøre her i vintermånederne. Blomsterhandlerne går ned med stress og chokoladevirksomhederne skruer væsentligt op for produktionen. Yes det har netop været Valentindag. Måske har du fejret den med din udkårne, måske har du flirtet med en hemmelig flamme, eller måske nægter du at lade dig diktere af den amerikanske tradition.
Søndag kan du gå en Valentins tur med hunden. Det kan du gøre sammen med Maxi Zoo, og mens I går, støtter du også lige Dyrenes Beskyttelse. Det er da også en slags kærlighed.
I anledning af Valentinsdag støtter Maxi Zoo vanen tro Dyrenes Beskyttelse. I år er støtten endnu engang øremærket alle de svigtede hunde, som hvert år kommer på internat fra dyreværnssager. Hundene kræver oftest en del træning, inden de er klar til at komme ud til den helt rigtige familie.
Hos Dyrenes Beskyttelses internater får hver enkelt hund netop det behandlingsforløb tilrettelagt, som passer de fysiske behov for bevægelse og behov for dyrlægebehandling. Derudover bliver der planlagt et træningsforløb som netop støtter den enkelt hund, så den udvikler sig i en positiv retning og senere kan komme ud til en ny familie.
Sidste år var mere end 845 hunde samlet til en hyggelig gåtur, hvor der blev samlet 53.570 kr. ind til Dyrenes Beskyttelse og deres arbejde.
Du kan tilmelde dig gåturen, som finder sted i mange byer rundt om i Danmark, her
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.