OPDATERING 19/3: DET ER NU KOMMET FREM, AT HUNDEN IKKE BLEV FORGIFTET, MEN DØDE AF EN TUMOR I TARMEN
I Munkebo på Fyn breder der sig i disse dage en frygt blandt hundeejerne. Frygten skyldes, at flere hunde er blevet forgiftet, og man mener, at forgiftningerne er en gal mands værk.
Flere mennesker i Munkebo giver udtryk for, at de ved, hvem den skyldige er, og at det har stået på i cirka fem år, men sagen har taget en dyster drejning de sidste dage, efter hunden Paco døde af en forgiftning.
(Herunder kan du se billedet, der er delt af Paco)
Ifølge Fyens Stiftstidende blev Paco forgiftet, da den spiste noget torskerogn under en gåtur. Torskerognen skulle indeholde den gift, som tog livet af Paco.
Selvom lokalbefolkningen mener at kende dyremishandlerens identitet, vil politiet ikke skride ind endnu. De har brug for mere håndgribelige beviser.
En anonym borger fortæller, at personen er set sparke til katte til katte i området, true med at køre dem ned samt bortføre og mishandle katte. De sidste fem år skulle personen altså også have lagt forgiftet kød ud.
På Facebook findes en gruppe, der hedder stop kattemishandlingen i Munkebo. Der har ikke været aktivitet i gruppen siden marts 2017. Men opslag fra 2015 vidner om, at der dengang blev forgiftet katte i området.
Hunden.dk følger selvfølgelig udviklingen i sagen, og vil meget gerne høre fra folk, der ved mere om, hvad der foregår i den fynske by.
Ved du noget, skal du selvfølgelig først og fremmest kontakte politiet. Derefter må du meget gerne skrive til bkn@wiegaarden.dk for at fortælle om dine oplevelser.
15 hunde er indleveret til Dyrenes Beskyttelse i Århus. Hundene er fjernet af Midt- og Vestjyllands Politi, da deres ejer for anden gang er frakendt retten til at holde dyr. Hundene er nu klar til at finde nye hjem.
I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.
Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere
Sødestoffet xylitol er bredt anvendt i blandt andet tyggegummi og tandpasta, men stoffet er livsfarligt for hunde
Ethylenglycol, som blandt andet findes i bilens køler- og frostvæske, er ekstremt giftigt for hunde. Selv små mængder kan være livsfarlige, advarer dyrlæge.
Selvom vinteren ikke helt har sluppet sit tag i landet, har forårsblomsterne tittet frem et stykke tid nu – og én af dem er Erantissen. Den solgule forårsblomst hører til blandt de planter, som hunde ikke kan tåle at spise
Der er ikke grænser for, hvor langt nogen vil gå for at skade andres hunde. Det er denne historie et godt eksempel på
Mange af de ting vi nyder at spise i forbindelse med julen, er ikke gode for vores hunde
Chrisco har efter flere episoder med adfærdsændringer hos hunde valgt at tilbagetrække en række produkter ud fra et forsigtighedsprincip. Produkterne er alle fra samme underleverandør, som Chrisco nu har valgt at opsige samarbejdet med.
Efteråret er godt i gang, og kastanjerne rammer jorden. De er sjove for børn, men giftige for hunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang