Vi er nu gået ind i efteråret, selvom vejret ser ud til at ville det anderledes. Efteråret byder dog også på farer for hunden. Agern er et eksempel på dette.
Agern er egetræets nød. Nødden er aflang og mellem 18 og 30 mm lang, og har en lille skålformet top, der holder den fast på grenen. Efteråret i Danmark er synonymt med agern – når de er modne smider træet dem, og de er at finde på jorden i store mængder.
Tannin i agern er giftigt for hunde
Desværre er denne almindelige nød giftig for hunde. Den indeholder stoffet tannin og - indtaget i for store mængder - kan den være dødelig. Ved et for højt indtag kan man opleve at hundens mavetarmsystem bliver irriteret og i nogle tilfælde kan den også udvikle nyre- eller leverskade.
Symptomer på forgiftning med agern
Hunde der spiser for mange agern kan udvikle en lang række symptomer som følge af forgiftningen. De mest almindelige symptomer er:
Hvad kan du gøre hvis din hund har spist agern?
Har din hund spist agern bør du altid ringe til din dyrlæge. Der findes desværre ingen egentlig behandling for forgiftningen, og derfor vil dyrlægen fokusere på at mindske forgiftningens omfang og behandle symptomerne. Indenfor de første par timer efter indtagelse, er det eksempelvis muligt at give hunden et brækmiddel, der får den til at kaste agernene op. Er der gået længere tid vil behandlingen være støttende, som eksempelvis væsketerapi.
Skovbunden bugner om efteråret med nedfaldne agern og kastanjer – men vær opmærksom når du lufter din hund, for de små frugter kan være livsfarlige for din bedste ven.
Mange danskere ser netop nu frem til hyggelige efterårsaktiviteter, men det er også nu hundeejere bør være ekstra opmærksomme på giftige svampe, kastanjer og agern.
Så er det nu, du skal holde ekstra øje, når I går tur i skoven, for hunde, der snuser rundt i skovbunden, kan finde på at spise agern fra egetræet – og de er giftige for dem. Hvert efterår får Agria Dyreforsikring indberetninger om hunde, der har fået agernforgiftning
Efter at have været forsvundet i 10 måneder er 2-årige Molly nu i gode hænder, og hun har det dejligt, skriver Dyreværnet på deres hjemmeside.
Hundesvømning er et fremragende redskab til at motionere din hund eller genoptræne den. Agria Dyreforsikrings hundeekspert forklarer fordelene og fortæller, hvordan I kan komme i gang
Hunde er født med deres overfrakke på, og mange af dem er gode til at holde varmen, når det bliver koldt udenfor. Alligevel kan det godt blive for koldt – men hvordan kan du vide om din hund fryser?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Seks steriliserede mårhunde med GPS-halsbånd er sat ud på Fyn. De spiller en nøglerolle i indsatsen for at holde den invasive art væk fra Østdanmark