Hunde og hugormebid

30-04-2012 14:07, af Tine Luther
Hugormene er fremme igen efter vinteren, og bevæger din hund sig på typiske områder med hugorme – heder mv. – kan den være uheldig at blive bidt af Danmarks eneste giftslange. Hvad gør du så?
Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Man kan typisk møde hugorme i den danske natur mellem april og oktober måned. De fleste kender hugormen, der er grå–brun med zig–zag–stribe hen ad ryggen (sjælden sorte eksemplarer ses også – i modsætning til snogen har den sorte hugorm ikke de to gule pletter i nakken, der er karakteristiske for snogen). Det er heldigvis ikke særlig tit, at hunde bliver bidt af hugorme, som er ret sky og som regel forsvinder, når de hører støj. Men hvis en hugorm føler sig truet – f.eks. bliver trådt på – kan den reagere ved at sætte sine 4–5 mm lange tænder i ”truslen” og sprøjte ca. 30 mg gift ind. Det kan gå ud over din hund! Mindre hunde vil typisk reagere kraftigere på et hugormebid, end større hunde vil. Man kan genkende et hugormebid ved de to bidemærker, tænderne giver, ved siden af hinanden. Der vil typisk være hævelse omkring bidstedet. Konsekvenserne for hunden kan være forskellige: • Røde blodlegemer kan sprænges (hæmolytisk krise), og de fleste hunde vil siden udvikle guldsot. • Anafylaktisk chok. Symptomerne her på: hurtig og svag puls, blålige slimhinder, kold hudtemperatur (især på ører og poter), kramper, uro og angst. • Død. Men skulle uheldet være ude, og din hund bliver bidt, skal du gøre følgende; • Vær rolig og hold hunden i så meget ro som muligt. • Er hunden bidt i benet, binder du noget stramt omkring benet oven for det sted, den er blevet bidt, så giften ikke så let føres rundt i resten af kroppen. • Søg straks dyrlæge – hunden skal helst tilses af dyrlægen inden 30 minutter. Hos dyrlægen vil hunden typisk modtage følgende behandling: • Medicinsk behandling for at modvirke chok og inflammation. • Antibiotika med henblik på at forebygge infektion i bidsårne. • Ved kramper: krampestillende medicin samt væske for at undgå chok. • Evt. blodtransfusion. Kilde: netdyredoktor.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund