Du elsker din hund – men elsker den dig?

19-10-2016 11:21, af Kasper Larsson
Forsker og forfatter til bogen ”How dogs love us”, Gregory Burns, har fundet fem tegn der viser, om din hund elsker dig
Copyright Ridehesten.com
En hunds kærlighed er noget af det bedste, der kan overgå os. (Modelfoto: Shutterstock)

Din hund elsker dig – ikke sandt? Men hvordan ved du det? Dens hale logrer når du er i nærheden, den bliver ked af det når du skal afsted, og glad når du langt om længe kommer hjem igen. Det er da kærlighed, er det ikke? Forsker og forfatter Gregory Burns har identificeret fem tegn på, at din hund elsker dig. De er simple og du kan nemt besvare alle spørgsmålene baseret på dit liv med din hund. Der er ingen grund til at tage din hund med til dyre tests eller hundehviskere, når du kan klare det selv. I videoen nedenfor kan du se Wall Street Journals Billy Higgins teste sin egen hund Violet. At finde ud af om din hund elsker dig ved hjælp af Burns’ faktorer, er faktisk ret simpelt. 1. kommer din hund hen til dig og putter ved dig, efter den har spist? 2. Sover din hund hos dig? (Hvis altså du tillader der) 3. Bliver din hund ked af det, når du forlader huset? 4. Bliver den super glad, når du kommer hjem? 5. Det sidste spørgsmål er nemt. Elsker du din hund? Hunde kan mærke, når de er elsket og bliver sat pris på, og hvis du elsker din hund, så elsker den sikkert også dig. Hvis du netop har fået en ny hund, der endnu ikke viser ovenstående tegn, så vær tålmodig. Det tager tid at vinde en hunds tillid, og den har brug for at mærke, at den også er en del af familien. Bare bliv ved med at behandle den godt og overøse den med kærlighed, og den vil snart gøre det samme. Når du har vundet din hunds tillid og kærlighed, så har du den for evigt – og der findes ikke noget bedre. Kilde: Wideopenpets.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.