Lure Coursing - For hundenes skyld

23-06-2018 15:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend er der EM i Lure Coursing i Nørresundby. Det er første gang, det bliver afholdt i Danmark og det er enestående chance for at opleve en hundesport i vækst

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

For uindviede kan Lure Coursing være svært at forstå. Ved første øjekast ser det enkelt ud. En ”hare” sendes afsted på en bane. To mynder af samme race slippes herefter afsted på en bane på cirka en kilometer.

Ved målstregen kaster de to hunde sig over ”haren”, der består af nogle plasticstrimler. En kommer først og den anden kommer bagefter.

Men den første hund har ikke nødvendigvis vundet. Ude på banen står nemlig 5 dommere, der vurderer hundene efter 5 kriterier: hurtighed, udholdenhed, agility, følge og motivation. Vinderen bliver først offentliggjort noget senere på dagen, hvor alle dommeres point er lagt sammen.

På den måde er sporten ikke specielt publikumsvenlig, men lader man sig bare fascinere af hundene i frit løb på jagt efter en hare, så er sporten særdeles fascinerende for publikummet.

Mens hundene ikke er på banen, er det tydeligt, at denne sport er 100 procent på hundenes præmisser. De unge hunde under 2 år og de ældre over 6 år bliver testet mellem de to løb, de skal gennemføre. Her står dyrlæger klar til at vurdere hundenes form og fysik for at sikre, at det er forsvarligt, at hundene løber endnu et løb.

I denne weekend er den danske myndeklub vært for europamesterskaberne. Godt 900 hunde stiller til start i sporten, og det er et arrangement af en størrelse, som klubben aldrig har prøvet før. Det kan man dog ikke mærke på den professionalisme og ihærdighed, der stråler ud af de frivillige medhjælpere.

Klubben kender sine begrænsninger. Derfor er to af mesterskabets tre baner styret af udenlandske klubber. Den tyske bane har allerede ry for at være særdeles effektiv. Her er alt udstyr også lige lidt bedre end på både den hollandske og den danske bane.

— Der er faktisk altid en god stemning til disse konkurrencer, og vi har det rigtig godt med hinanden. Hundeejerne er gode til at hjælpe og støtte hinanden, og ingen er for fine til at rose de andre, hvis de har lavet et godt løb, fortæller Marianne Nielsen, der er sekretær for Myndeklubben.

Mesterskabet fortsætter søndag, hvor der er masser af gode og spændende løb, og du kan læse mere fra mesterskabet i næste nummer af Magasinet HUNDEN, som udkommer i august.

   

Læs også

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Stivkrampe hos hunde

08-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus

Nye raceportrætter på hunden.dk

04-01-2012 13:08, af Tine Luther
Så er golden retriever og italiensk mynde tilføjet listen over raceportrætter.

EM i Lure Coursing - næsten 900 hunde deltager

05-06-2018 14:21, af Marianne Nielsen

Marianne Nielsen har skrevet til os om det store europamestermesterskab, der afholdes i slutningen af måneden i Nørresundby

Årets første BIS er afghansk mynde

12-02-2023 17:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale

Tag hunden med til Store Hestedag

29-08-2018 14:23, af Camilla Tiefensee Schrøder

Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner

Dansk borzoi imponerede ved verdensmesterskabet i lure coursing

27-05-2025 13:02, af Cecilie Friis Amstrup

Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing

Skal din hund have en på opleveren i aften?

26-07-2011 13:46, af Tine Luther
I Bjerringbro afholder Myndeklubben lure coursing – og alle racer kan være med i et prøveløb. Det er bare at møde op i aften, tirsdag, lidt før kl. 18.00 på Midtjysk Greyhound Stadion, Busbjergvej, 8850 Bjerringbro

Dansk veteran sejrede på Europaudstillingen

06-09-2011 12:34, af Tine Luther
Øverst på vetaran–podiet ved Euro Dog Show stod en dansk opdrættet og ejet afghansk mynde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form