Det var så det. Udstillingen i Fredericia er slut, og det blev endnu engang en flot udstilling. Søndagens Store Ring blev en opvisning i flotte hunde, og BIS-finalen var ikke nogen undtagelse. Alle hunde mødte op til finalen, hvilket i sig selv er flot, når nogle vandt deres gruppe lørdag.
Den sidste gruppevinder, der blev fundet til BIS-finalen, var den fine ruhårede gravhund Ulvseth's Tanne. Den blev dog bange i ringen, og derfor valgte ejeren at trække den fra finalen. Om det var udstillingsudvalgets dans, der skræmte hunden, er ikke til at vide, men muligheden foreligger. Den fik selvfølgelig sin roset, da den blev taget ud af konkurrencen.
Finalen bestod af en norsk hund, fire danske og hele fem svenske hunde. Den hollandske dommer Rob Douma havde et flot flot felt af hunde. Derfor var det helt sikkert heller ikke et nemt valg.
Vinder blev den afghanske mynde, Tells Kjavu Its About Time ejet og opdrættet af Brett Hamilton fra Sverige.
- Det er jo fantastisk at vinde her, lød det efterfølgende fra en glad Brett Hamilton, som du kan læse mere om i martsnummeret af HUNDEN.
De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Det har været dejligt vejr den sidste tid. Derfor er der nok flere af jer, der har været i vandet med hundene. Lad os se jeres bedste billeder
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
Coronaen satte en stopper for planen om at gøre Dobergaarden Forever Emiko til international champion. Men søndag lykkedes det endelig
Årets første BIS blev svensk, da sejren gik til gravhunden Örnbergets Eagle Eye, der aldrig har deltaget i en udstilling før
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Så gik den ikke længere. Regnen har ramt Roskilde, men rygterne vil vide, at tørvejret får overtaget
Siden 1895 har DKK haft tilknytning til Tivoli i København, og igennem mange år har DKK og Tivoli sammen afholdt Hundens dag, hvor gæsterne kan medbringe deres firbenede venner i den gamle forlystelseshave.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker