Det var så det. Udstillingen i Fredericia er slut, og det blev endnu engang en flot udstilling. Søndagens Store Ring blev en opvisning i flotte hunde, og BIS-finalen var ikke nogen undtagelse. Alle hunde mødte op til finalen, hvilket i sig selv er flot, når nogle vandt deres gruppe lørdag.
Den sidste gruppevinder, der blev fundet til BIS-finalen, var den fine ruhårede gravhund Ulvseth's Tanne. Den blev dog bange i ringen, og derfor valgte ejeren at trække den fra finalen. Om det var udstillingsudvalgets dans, der skræmte hunden, er ikke til at vide, men muligheden foreligger. Den fik selvfølgelig sin roset, da den blev taget ud af konkurrencen.
Finalen bestod af en norsk hund, fire danske og hele fem svenske hunde. Den hollandske dommer Rob Douma havde et flot flot felt af hunde. Derfor var det helt sikkert heller ikke et nemt valg.
Vinder blev den afghanske mynde, Tells Kjavu Its About Time ejet og opdrættet af Brett Hamilton fra Sverige.
- Det er jo fantastisk at vinde her, lød det efterfølgende fra en glad Brett Hamilton, som du kan læse mere om i martsnummeret af HUNDEN.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Dagens BIS-vinder skulle så ualmindeligt meget igennem, inden den kunne kalde sig BIS og Vikingvinder
Det var en smuk svensk hund, der tog BIS på stadion i Rønne lørdag aften
Så er der billeder fra Hund i Fokus på Vilhelmsborg
Så er udstillingssæsonen slut, og årsvinderne er blevet fejret. Her får du et overblik og en lille kommentar fra alle vinderne
Søndag udtalte to professorer til tv2.dk, at man skal vaske sine hænder, når man har klappet sin hund. Men har de egentlig ret? Få DKK’s holdning til dette her
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet