Det var den afghanske mynde Multi Ch. Abica's Marquis De Sade, ejet af Gitte Hansen og opdrættet af Marianne og Kirsten Nielsen, der blev BIS veteran i Holland i weekenden. Også fredag førte Marki, som han kaldes til daglig, sig forrygende frem, idet han på en specialudstilling for mynder vandt racen og blev bedste veteran. Marki er otte år gammel og har skabt en formidabel karriere. Vi nævner i flæng: Championtitler: international, dansk, svensk, norsk, finsk, hollandsk og luxemburgsk Andre titler: EURO Junior vinder 04, KBHV08, Nordisk vinder 08, K.B.W.C vinder 09, Amsterdam vinder 09, Donaueshingen vinder 2010 og Euro Sighthound 2010. I Danmark 2008 blev han Årets Hund nr 2 af alle racer. Marki har været Årets Afghanske Mynde flere gange i Danmark, og i 2008 blev han det både i Sverige og Danmark. I 2009 vandt han Gruppe 10 på den store Amsterdam Winner udstilling I løbet af årene har han vundet BIS på udstillinger i Danmark, Sverige, Luxemburg, Østrig og Holland. I år er han blevet BIS Veteran på de tre udstillinger, han har været på.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.