Tilmeldingstallet til FCI EM i Lure Coursing er opgjort til 894 tilmeldte og 92 reservehunde fordelt på 24 landshold.
EM afvikles fra 22.-24. juni i Nørresundby og det er Myndeklubben som er vært.
Sporten har været dyrket i mere end 20 år i Danmark, men det er kun 10 år siden Myndeklubben afviklede deres første konkurrence og har siden da afholdt 2-3 konkurrencer årligt, hvor deltagerantallet pr. konkurrence ligger på 100-150 hunde over en weekend. EM er en kæmpe opgave og klubben ser frem til at byde de mange deltagere og ikke mindst de jagt glade mynder velkomne.
Lure Coursing kan oversættes til simuleret harejagt. Haren er i dette tilfælde plasticstrimler, der er fastgjort til en snor som lægges ud på en bane via nogle trisser, hvor man efterligner en hares flugt i terrænet. Haren trækkes ind mekanisk med en maskine betjent af en harefører. Det er hareførerens opgave at tilpasse harens hastighed til hundene, så de løber optimalt. Banens længde varierer fra 500-1000 meter.
Coursing handler ikke om hurtighed, men om at bruge hovedet og jagtteknik.
Til EM er der 5 dommere på hver bane, der dømmer hundene ud fra følgende kategorier som kort kan beskrives som:
Adræthed - evne til hurtige retningsskift
Hastighed - evne til at fange og indhente haren
Udholdenhed - evne til at gennemføre løbet i god fysisk og mental form
Follow - opmærksomheden på haren
Hundene, der deltager til EM, har licens opnået i deres hjemland og kvalificeret sig til landsholdet.Se statistikken for tilmeldte racer her http://coursing2018.eu/
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
Myndeklubben har oplyst, at deres planlagte lure coursing søndag er blevet aflyst, da det ganske enkelt ville være for farligt for hundene at gennemføre
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev
I denne weekend er der EM i Lure Coursing i Nørresundby. Det er første gang, det bliver afholdt i Danmark og det er enestående chance for at opleve en hundesport i vækst
Søndag kunne vi fortælle, at Lure Coursing på Store Hestedag samme dag var blevet aflyst. Lure Coursing var dog ikke en del af programmet på Store Hestedag
Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport
Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet