Torsdag den 21. juni blev EM i lure coursing i Nørresundby officielt skudt i gang med en åbningsceremoni og Jørgen Hindse formand DKK åbnede seancen , hvor landene blev præsenteret og de officielle taler blev efterfulgt af kamp ivrige vikinger fra det nærliggende vikingemarked.
De 22 landshold var i festhumør og lod sig ikke mærke med den orkanlignende blæst, der udover at få gang i flagene ihærdigt forsøgte at lægge teltene ned på campingområderne.
Tyskland gjorde sig bemærket med det største landshold med 154 deltagere efterfulgt af Sverige med 124 deltagere. Danmark kan på hjemmebane stille med imponerende 35 danske deltagere.
Fra den 22. – 24. juni afvikles løbene for næsten 900 mynder og vi håber ejerne er lige så friske som hundene, da 1. gennemløb starter kl. 7.00. Alle hunde skal løbe to gange, medmindre de bliver diskvalificeret efter 1. gennemløb.
Samtlige hunde skal inden de løber have tjekket chip og igennem dyrlæge kontrol, hvor dyrlægerne blandt andet tjekker slimhinder, ømme tæer og led, og om bevægelserne er frie. Tæver tjekkes om de er i løbetid, og hvis det er tilfældet, må de ikke deltage.
Hunde under 2 år og over 6 år tjekkes yderligere efter 1. gennemløb, og om det er forsvarligt at de løber en gang mere. Det er Biersted dyreklinik der har taget den udfordring op og det er med garanti ikke hver dag de har muligheden for at få så mange mynder imellem hænderne.
Hundene ve og vel prioriteres højt. Procedurerne synes ingen at tage, en stor del af whippets og italienske mynder skal desuden igennem en måling.
Hver dag afsluttes med en sejrceremoni med højtidelig flaghejsning og national melodi og hvornår det kan foregå afhænger af, hvordan det fungerer ude på banerne.
Alle sejl er sat til og 90 hjælpere er i gang hver dag for at få tidsplanen til at gå op i en højere enhed.
Det vigtigste budskab fra åbningsceremonien EM er en konkurrence men det er også stedet hvor venner mødes og man skal glæde sig over at se hundene arbejde og have tålmodighed og respekt for alle de frivillige, der har gjort arrangementet muligt.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.
Et stærkt dansk landshold imponerede ved årets European Open Championship i Ungarn med medaljer i flere discipliner.
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev
Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale
Søndag kunne vi fortælle, at Lure Coursing på Store Hestedag samme dag var blevet aflyst. Lure Coursing var dog ikke en del af programmet på Store Hestedag
Myndeklubben har oplyst, at deres planlagte lure coursing søndag er blevet aflyst, da det ganske enkelt ville være for farligt for hundene at gennemføre
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse