Em i Lure Coursing er i gang i Nørresundby

22-06-2018 15:33, af Marianne Grothe Nielsen

Torsdag var der officiel åbning af EM i Lure Coursing i Nørresundby. Vi har modtaget en lille reportage derfra

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Knudsen

 

Torsdag den 21. juni blev EM i lure coursing i Nørresundby officielt skudt i gang med en åbningsceremoni og Jørgen Hindse formand DKK åbnede seancen , hvor landene blev præsenteret og de officielle taler blev efterfulgt af kamp ivrige vikinger fra det nærliggende vikingemarked.

De 22 landshold var i festhumør og lod sig ikke mærke med den orkanlignende blæst, der udover at få gang i flagene ihærdigt forsøgte at lægge teltene ned på campingområderne.

Tyskland gjorde sig bemærket med det største landshold med 154 deltagere efterfulgt af Sverige med 124 deltagere. Danmark kan på hjemmebane stille med imponerende 35 danske deltagere.

Fra den 22. – 24. juni afvikles løbene for næsten 900 mynder og vi håber ejerne er lige så friske som hundene, da 1. gennemløb starter kl. 7.00.  Alle hunde skal løbe to gange, medmindre de bliver diskvalificeret efter 1. gennemløb.

Samtlige hunde skal inden de løber have tjekket chip og igennem dyrlæge kontrol, hvor dyrlægerne blandt andet tjekker slimhinder, ømme tæer og led, og om bevægelserne er frie. Tæver tjekkes om de er i løbetid, og hvis det er tilfældet, må de ikke deltage.

Hunde under 2 år og over 6 år tjekkes yderligere efter 1. gennemløb, og om det er forsvarligt at de løber en gang mere. Det er Biersted dyreklinik der har taget den udfordring op og det er med garanti ikke hver dag de har muligheden for at få så mange mynder imellem hænderne.

Hundene ve og vel prioriteres højt. Procedurerne synes ingen at tage, en stor del af whippets og italienske mynder skal desuden igennem en måling.

Hver dag afsluttes med en sejrceremoni med højtidelig flaghejsning og national melodi og hvornår det kan foregå afhænger af, hvordan det fungerer ude på banerne.

Alle sejl er sat til og 90 hjælpere er i gang hver dag for at få tidsplanen til at gå op i en højere enhed.

Det vigtigste budskab fra åbningsceremonien  EM er en konkurrence men det er også stedet hvor venner mødes og man skal glæde sig over at se  hundene arbejde og have tålmodighed og respekt for alle de frivillige, der har gjort arrangementet muligt.


Her kan man se hvilke racer der løber de forskellige dage 

Læs også

Legenden om hundens kolde og våde snude

De fleste hundeejere kender fornemmelsen af en kold, våd snude mod hånden. I Kenneth Stevens og Øyvind Torseters billedbog "Hvordan hunden fik sin våde snude" får vi en fantasifuld og opdigtet forklaring på, hvordan det hele startede ombord på Noas ark.

Derfor tager vi ud og fortæller om det arbejde James laver.

27-03-2026 10:32, af Yasmin Bøllehuus

Når jeg tager afsted sammen med James for at besøge andre skoler, bliver jeg ofte mødt af den samme nysgerrighed: “Kan en hund virkelig gøre en forskel i skolen?

Det korte svar er ja. Det lidt længere svar er, at det kræver lidt mere end bare en sød hund.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Myndeklubben indtager Store Hestedag med 70 km/t

02-09-2018 14:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Ruhåret Lure Coursing

29-08-2021 14:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Hund i Fokus kan man blandt andet prøve Lure Coursing. Det gjorde den ruhårede gravhund, Ditlev

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Tag hunden med til Store Hestedag

29-08-2018 14:23, af Camilla Tiefensee Schrøder

Det er ikke kun hundredvis af heste, der indtager Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag i weekenden. Hestedagen er i høj grad også en hundens dag med over 700 tilmeldte racehunde og et væld af aktiviteter for hundeejere og deres firbenede venner

Foruroligende billeder

01-07-2017 13:18, af Anne Ekenberg

Billeder af en ualmindelig tynd hund af racen sloughi, der hører til mynderne, har cirkuleret på de sociale medier i de sidste to døgn

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende