Em i Lure Coursing er i gang i Nørresundby

22-06-2018 15:33, af Marianne Grothe Nielsen

Torsdag var der officiel åbning af EM i Lure Coursing i Nørresundby. Vi har modtaget en lille reportage derfra

Copyright Ridehesten.com
Foto: Lise Lotte Knudsen

 

Torsdag den 21. juni blev EM i lure coursing i Nørresundby officielt skudt i gang med en åbningsceremoni og Jørgen Hindse formand DKK åbnede seancen , hvor landene blev præsenteret og de officielle taler blev efterfulgt af kamp ivrige vikinger fra det nærliggende vikingemarked.

De 22 landshold var i festhumør og lod sig ikke mærke med den orkanlignende blæst, der udover at få gang i flagene ihærdigt forsøgte at lægge teltene ned på campingområderne.

Tyskland gjorde sig bemærket med det største landshold med 154 deltagere efterfulgt af Sverige med 124 deltagere. Danmark kan på hjemmebane stille med imponerende 35 danske deltagere.

Fra den 22. – 24. juni afvikles løbene for næsten 900 mynder og vi håber ejerne er lige så friske som hundene, da 1. gennemløb starter kl. 7.00.  Alle hunde skal løbe to gange, medmindre de bliver diskvalificeret efter 1. gennemløb.

Samtlige hunde skal inden de løber have tjekket chip og igennem dyrlæge kontrol, hvor dyrlægerne blandt andet tjekker slimhinder, ømme tæer og led, og om bevægelserne er frie. Tæver tjekkes om de er i løbetid, og hvis det er tilfældet, må de ikke deltage.

Hunde under 2 år og over 6 år tjekkes yderligere efter 1. gennemløb, og om det er forsvarligt at de løber en gang mere. Det er Biersted dyreklinik der har taget den udfordring op og det er med garanti ikke hver dag de har muligheden for at få så mange mynder imellem hænderne.

Hundene ve og vel prioriteres højt. Procedurerne synes ingen at tage, en stor del af whippets og italienske mynder skal desuden igennem en måling.

Hver dag afsluttes med en sejrceremoni med højtidelig flaghejsning og national melodi og hvornår det kan foregå afhænger af, hvordan det fungerer ude på banerne.

Alle sejl er sat til og 90 hjælpere er i gang hver dag for at få tidsplanen til at gå op i en højere enhed.

Det vigtigste budskab fra åbningsceremonien  EM er en konkurrence men det er også stedet hvor venner mødes og man skal glæde sig over at se  hundene arbejde og have tålmodighed og respekt for alle de frivillige, der har gjort arrangementet muligt.


Her kan man se hvilke racer der løber de forskellige dage 

Læs også

Fra vild køter til elsket familiemedlem – hundenes historie i Holstebro bliver til bog

06-10-2025 17:10, af Johanne Kovdal Olesen

Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025

Fra HUNDEN: Historisk hundevelfærdslov på vej

29-05-2025 07:43, af Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent og pressekontakt i Dansk Kennel Klub

Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.

Stivkrampe hos hunde

08-03-2022 08:13, af Astrid Gerd Holtet

Bakterien Clostridium tetani danner en nervegift, og kan give den livsfarlige krampetilstand, der kaldes stivkrampe eller tetanus

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Når lure coursing giver tårer i øjnene

13-02-2022 12:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask

Sådan er Lure Coursing

27-06-2018 07:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport

 

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

EM i Lure Coursing - næsten 900 hunde deltager

05-06-2018 14:21, af Marianne Nielsen

Marianne Nielsen har skrevet til os om det store europamestermesterskab, der afholdes i slutningen af måneden i Nørresundby

Se billederne: Lure Coursing på Store Hestedag

06-09-2021 08:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Store Hestedag er slut, men sikke en weekend, det har været. Her får du lidt billeder fra Lure Coursing søndag

VIGTIG INFO: Lure Coursing er aflyst

04-09-2022 07:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Myndeklubben har oplyst, at deres planlagte lure coursing  søndag er blevet aflyst, da det ganske enkelt ville være for farligt for hundene at gennemføre 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Kulde og ældre hunde

26-11-2025 13:35, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form