På sandbanerne ved EM i Lure Coursing i Holland har Danmark gjort det flot med flere rigtig gode resultater. Bedst har den syvårige galgo espagnol, Eloy, dog været, da han har hentet en guldmedalje hjem til Danmark.
– Min mand og jeg har dyrket Lure Coursing i 4 år. Vi holder rigtig meget af sporten, da vi kan se at vores hunde elsker og løbe LC. Sejren igår gjorde os meget stolte, det er Danmarks første 1.plads nogensinde til et Europamesterskab, så derfor betyder det ekstra meget for os, lyder det fra Marianne Samsø, der ejer Eloy sammen med sin mand Preben Stray.
At mesterskabet blev holdt på sandbaner, var en fordel for den danske galgo.
– Mesterskabet blev afholdt i Holland, Ronostrand. Det er sandbaner, hundene løber på. Vores Eloy vejer 24 kilo, og er derfor en forholdsvis let Galgo Español, så den tunge sandbane ligger godt til hans størrelse og vægt. De større hanner bruger mange flere kræfter på at løbe banen, fortæller Marianne Samsø.
Marianne beskriver Eloy som en dejlig hund, og dette er hans andensidste sæson som aktiv i Lure Coursing.
– Eloy er en Galgo Español. Han har det venligste væsen, og er god og mild både ved børn og voksne, men når han kommer på løbsbanen, bliver han som et vilddyr, og han vil bare have fat i luren. Han er 7 år, og kan løbe til og med det 8. år. Så efter Nytår tager vi hul på hans sidste løbsår på konkurrenceplan.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?