KLUMME: Mit spørgsmål til hvalpekøbere, er du superhelt?

17-08-2020 08:05, af Lotte Evers

Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jan Buk

”De har købt en forkert hund”. En sætning man ofte hører, når hunde får adfærdsproblemer eller må omplaceres. Men måske nogen har solgt dem en forkert hund?

Min holdning har altid været, at det vigtigste ved valg af hunderace er at få afstemt forventningerne, så hvalpekøberne ved, hvad de går ind til og er bedst muligt forberedt på det, der venter. Når ejer forstår sin hund og har en grundig viden om racen, vil det blive lettere for dem at få et godt liv sammen.
Det største hundeorakel er opdrætteren. Hvalpekøberne har intet grundlag for at vide, hvordan de bedst kan give din race et indholdsrigt liv med aktiviteter og samvær, som passer til racen. Ofte ved hvalpekøbere ikke, om racen har tendens til at gø eller trække i snoren, eller hvordan de forebygger det. Måske racen har tendens til at få en bestemt sygdom eller kræver vask og føn hver uge? Det er her, du som opdrætter viser dit værd (og din viden).
Vi ønsker alle, at vores hvalpe får et langt og lykkeligt liv. Første skridt er opdrætterens vurdering af hvalpekøberne og deres (til tider) urealistiske forventninger. Som opdrætter er jeg gennem årene blevet berygtet for min direkte facon. Når hvalpekøbere vil vide mere om min race, får de at vide, at jeg ikke pakker tingene pænt ind. Jeg kalder en hund for en hund. Det er ikke sjældent, at familier kommer på besøg med en hundehvalp på ønskesedlen, men går herfra med et realistisk syn på, at de faktisk ikke har tid til en hund lige nu. Jeg har fra flere opdrætterkollegaer fået at vide, at jeg er for hård i min beskrivelse, og at man næsten skal være superhelt for at have en hund. Men det skal man måske også være – bare lidt. Jeg vælger nemlig at se alt i snudehøjde fra hundens synspunkt – ikke fra hvalpekøberens. Jeg mener, det kun er en fordel, at jeg skruer bissen på ind imellem – det er kun af hunde-kærlighed! Det har altid givet pote hos mine hvalpe og hvalpekøbere – jeg kan kun anbefale det!
Vores ansvar som opdrættere er at have overblikket og vide, hvad der er relevant information for hvalpekøberne. Du må forberede dig godt som opdrætter og vide, hvilket liv du ønsker for dine hvalpe. Jeg har en liste med ”dealbreakers”; det er blandt andet, hvis haven ikke er hegnet ind, hvis hunden er alene mere end seks timer hver dag, eller hvis hunden lukkes væk om natten. Måske du har andre kriterier eller dealbreakers for din race?

”Hvis du fortæller om sygdomme, skræmmer du folk væk”. Det har jeg fået at vide mange gange gennem tiden. Men ved du hvad? Jeg lægger ALT på bordet. Jeg fortæller om allergi, cancer, analkirtelproblemer og hvad min race ellers har øget risiko for at støde på. Alle ved jo, at hunde kan blive syge, og hvalpekøbere sætter pris på et ærligt svar. Og sjovt nok gør det blot, at hvalpekøberne får tillid til mig – fordi ingen andre har fortalt dem om det. Men husk: sæt ikke din hvalpekøbers tillid til dig over styr. Du må også kunne tage ansvar, hvis du en dag sælger en syg hvalp og tage konsekvensen af dit opdræt.
It ain’t all bad! Vi lever med vores hunde, fordi vi har en oprigtig kærlighed til dem. Den kærlighed oplever hvalpekøberne, og den overtrumfer til enhver tid de dårlige sider ved en race. Min opfordring til dig: Næste gang du taler med hvalpekøbere, så se om de er superhelte og fortæl dem også fem dårlige ting ved din race. Kast dig ud i det – mon ikke det ender med at blive et godt udgangspunkt for en god dialog med dine kommende hvalpekøbere?

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Din ældre hund – pensionist på fire poter

28-07-2020 10:22, af Lotte Evers

Her kommer endnu et afsnit fra retrieverbogen af Lotte Evers

Gode råd til hundeejere: Spar på budgettet uden at hunden mærker det

23-11-2022 12:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste hundeejere vil aldrig vil lade det gå ud over deres firbenede venner, når der skal spares. De vil hellere spise havregrød end skære ned på godbidderne til Fido. Men i disse tider med kraftigt stigende priser kan det alligevel være en god idé at give hundebudgettet et eftersyn

Hvornår er børn gamle nok til hund

16-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers

Hvordan vælger du den rigtige hunderace?

26-04-2023 10:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ingen hemmelighed, at danskerne har en stor kærlighed til hunde. Faktisk kan man finde en hund i hver 4.-5. danske husstand, hvilket gør dem til et af de mest foretrukne kæledyr i landet. Og mens en hund kan være en kilde til mange glade og hyggelige stunder, kan hverdagen blive udfordrende både for hund og ejer, hvis ikke man vælger race med omhu

Hunde kan opdrages hele livet

17-01-2022 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste har nok hørt ordsproget “Man kan ikke lære en gammel hund nye tricks”. Men det er faktisk ikke helt rigtigt, og det samme gør sig gældende, når vi taler om at lære hunden nye øvelser. Det er nemlig noget, man kan gøre hele hundens liv, forklarer Agria Dyreforsikrings hundeekspert

Populære hundenavne i 2022

07-02-2023 14:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022

Dyk ned i det: Gør din hund til en glad vandhund

17-04-2025 07:22, af Cecilie Friis Amstrup

I takt med at forårssolen får mere og mere fat, gør vandhunde og deres ejere sig klar til at springe ud i den dybe ende: Svømning er god motion for de fleste hunde, og mens nogle hunderacer er fødte svømmere, er andre mere skeptiske overfor det våde element. Læs her, hvordan du får en glad vandhund, og hvordan du undgår at give hvalpe og uerfarne svømmere en kold dukkert.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.