KLUMME : Fra kaffeuddeler til bestyrelsesmedlem

23-12-2021 11:05, af Vibeke Rørdam

Som vanligt får du her månedens klumme fra HUNDEN. Denne gang er det bestyrelsesmedlem i DKK, Vibeke Rørdam, der står bag

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Undskyld … hvad sagde damen?? Ja, det kan jeg godt forstå, du tænker. Men overskriften beskriver - i meget korte træk - den rejse, jeg har foretaget indenfor DKK, og som har givet mig så mange skønne og sjove oplevelser.

Jeg er et af de mennesker, der er født i en hundekurv - eller: Så tæt på, som det er muligt, for vores første Australske Terrier lå under mine forældres seng, da jeg blev født tilbage i 1968. Min mor fortalte mig mange gange, at jeg mødte Totte med det samme, jordemoderen var gået - hun måtte nemlig ikke vide, han lå der. Dermed kan man sige, at jeg er “tidligt skadet”, for jeg har ikke været ude af hundeverdenen siden den september-dag. Jeg fik min første hund som 8-årig, og trænede lydighed med hende i “Sunds Lydige Hunde”, som blev stiftet af Elin Flensborg og min mor, Birte Steffensen. I 1977 var min mor, som en del af DKK’s udstillingsudvalg, med til at arrangere Verdenshundeudstillingen i Herning. Og det var her, 9-årig mig havde debut “bag kulisserne”: Dengang var der morgenkaffe til udstillerne på Herning-udstillingen, og jeg var kaffeuddeler. Jeg havde også æren af at være “fanebærer”, da broholmerne skulle præsenteres i Store ring som en race under konstruktion - et meget varmt minde. Sidenhen avancerede jeg til at hjælpe udstillingskontoret med at skrive resultaterne i stambøgerne - ja, det gjorde man faktisk engang … i hånden! Det var en god indføring i præmielister og præmieringssystemet, og som 14-årig startede jeg som ringsekretær, har siden afholdt ringpersonalekurser - og næste år kan jeg fejre 40 års ringsekretær-jubilæum!

I mange år sagde jeg kategorisk “nej”, når folk opfordrede mig til at gå i gang med dommeruddannelsen. Det skulle jeg ikke! Jeg havde det fint med at være sekretær. Men på en Herning-udstilling tilbage i 2011, fik jeg på det bestemteste at vide af en - nu respekteret kollega - at NU tog jeg mig sammen! Det gjorde jeg så, og i dag er jeg dommer for omkring 50 racer i forskellige grupper, og jeg har klart mod på at lære mere.

Ligesom med dommeruddannelsen har jeg ikke tidligere været klar til at stille op til DKK’s bestyrelse, når jeg blev spurgt. Men sidste år var der mange ting, der gjorde, at det var det rigtige tidspunkt for mig. Og nu er jeg her så - med flere ideer, der ligger og modner inde i hovedet. Jeg sætter en ære i at være med til at videreudvikle DKK, og jeg nyder udfordringerne og samarbejdet i såvel bestyrelse, udstillingsudvalg og i dommerpåsætningen.

Og hvad vil jeg så sige med denne klumme? Jo: At frivilligt arbejde i DKK kan give en MASSE skønne og dejlige udfordringer og oplevelser, fantastiske venskaber - og lede til en hulens masse, som man slet ikke havde forestillet dig, man skulle eller kunne. Jeg er ikke færdig med at udforske, og vil klart opfordre dig til at melde dig som frivillig - uanset om det er i udstillings-, lydigheds- eller andet regi: Det kan VARMT anbefales.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Lastbilchaufførens bedste ven har fire poter

26-02-2025 12:16, af Cecilie Friis Amstrup

Lastbilchaufføren Roj og hunden Kadie er uadskillelige på landevejen og har tilbagelagt tusindvis af kilometer sammen.

VIND med hunden.dk og BigBullies

14-05-2011 10:44, af Anne Kristine Tollestrup
Husk at du stadig kan nå at deltag i BigBullies-konkurrencen! Svar på et enkelt spørgsmål og vær med i konkurrencen om et super sjovt Running Egg!

Skal hunden med på ferie?

08-07-2011 10:34, af Nina Marie Villadsen
Tager du hunden med i sommervarmen, er der flere ting du skal være opmærksom på. Herunder følger nogle få, men gode råd

Hvorfor tilter hunden med hovedet

08-11-2021 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ungarske forskere har undersøgt, hvorfor nogle hunde tilter med hovedet, når vi taler til dem

Tag på kunstudstilling med hunden

10-11-2010 13:01, af Anne Kristine Tollestrup
Få en guidet tur sammen med din hund på kunstudstillingen Dog is my co-pilot i Vejle.

Hjemløs hund vælger selv sin ejer

15-08-2016 09:50, af Kasper Larsson
En hjemløs hund stjæler en stewardesses hjerte med sin stædighed. Over et halvt år venter hunden ude foran hotellet, hvor hun bor

4 gode råd: Sådan skal hunden luftes i kulden

09-02-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Du får her fire råd til, hvordan du kan lufte din hund i snevejret og kulden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Forårsfornemmelser og hundeglæde i Bevtoft

Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.