KLUMME : Fra kaffeuddeler til bestyrelsesmedlem

23-12-2021 11:05, af Vibeke Rørdam

Som vanligt får du her månedens klumme fra HUNDEN. Denne gang er det bestyrelsesmedlem i DKK, Vibeke Rørdam, der står bag

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Undskyld … hvad sagde damen?? Ja, det kan jeg godt forstå, du tænker. Men overskriften beskriver - i meget korte træk - den rejse, jeg har foretaget indenfor DKK, og som har givet mig så mange skønne og sjove oplevelser.

Jeg er et af de mennesker, der er født i en hundekurv - eller: Så tæt på, som det er muligt, for vores første Australske Terrier lå under mine forældres seng, da jeg blev født tilbage i 1968. Min mor fortalte mig mange gange, at jeg mødte Totte med det samme, jordemoderen var gået - hun måtte nemlig ikke vide, han lå der. Dermed kan man sige, at jeg er “tidligt skadet”, for jeg har ikke været ude af hundeverdenen siden den september-dag. Jeg fik min første hund som 8-årig, og trænede lydighed med hende i “Sunds Lydige Hunde”, som blev stiftet af Elin Flensborg og min mor, Birte Steffensen. I 1977 var min mor, som en del af DKK’s udstillingsudvalg, med til at arrangere Verdenshundeudstillingen i Herning. Og det var her, 9-årig mig havde debut “bag kulisserne”: Dengang var der morgenkaffe til udstillerne på Herning-udstillingen, og jeg var kaffeuddeler. Jeg havde også æren af at være “fanebærer”, da broholmerne skulle præsenteres i Store ring som en race under konstruktion - et meget varmt minde. Sidenhen avancerede jeg til at hjælpe udstillingskontoret med at skrive resultaterne i stambøgerne - ja, det gjorde man faktisk engang … i hånden! Det var en god indføring i præmielister og præmieringssystemet, og som 14-årig startede jeg som ringsekretær, har siden afholdt ringpersonalekurser - og næste år kan jeg fejre 40 års ringsekretær-jubilæum!

I mange år sagde jeg kategorisk “nej”, når folk opfordrede mig til at gå i gang med dommeruddannelsen. Det skulle jeg ikke! Jeg havde det fint med at være sekretær. Men på en Herning-udstilling tilbage i 2011, fik jeg på det bestemteste at vide af en - nu respekteret kollega - at NU tog jeg mig sammen! Det gjorde jeg så, og i dag er jeg dommer for omkring 50 racer i forskellige grupper, og jeg har klart mod på at lære mere.

Ligesom med dommeruddannelsen har jeg ikke tidligere været klar til at stille op til DKK’s bestyrelse, når jeg blev spurgt. Men sidste år var der mange ting, der gjorde, at det var det rigtige tidspunkt for mig. Og nu er jeg her så - med flere ideer, der ligger og modner inde i hovedet. Jeg sætter en ære i at være med til at videreudvikle DKK, og jeg nyder udfordringerne og samarbejdet i såvel bestyrelse, udstillingsudvalg og i dommerpåsætningen.

Og hvad vil jeg så sige med denne klumme? Jo: At frivilligt arbejde i DKK kan give en MASSE skønne og dejlige udfordringer og oplevelser, fantastiske venskaber - og lede til en hulens masse, som man slet ikke havde forestillet dig, man skulle eller kunne. Jeg er ikke færdig med at udforske, og vil klart opfordre dig til at melde dig som frivillig - uanset om det er i udstillings-, lydigheds- eller andet regi: Det kan VARMT anbefales.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Hospital gav døende mand sidste ønske

02-04-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Døende mand ønskede at se sin hund en sidste gang, inden han døde. Hospitalet gjorde en undtagelse og lod hunden besøge ham på dødslejet

Tips til træning: Snude i kegle

31-03-2020 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snude i kegle, som blev udgivet i bladet i oktober 2019

NOSTALGI: Forfatterens uvidenhed

11-07-2019 10:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som journalist på HUNDEN kan man godt komme til at lave en fejl eller to. Det gode er, at man altid får det at vide, når det sker. Dette er ikke nyt. Læs bare dette læserbrev fra HUNDEN nr. 3 1969

Vind en lækker sækkeseng med hunden.dk

20-06-2011 09:10, af Anne Kristine Tollestrup
Svar på et enkelt spørgsmål og vær med i konkurrencen om en lækker sækkeseng fra Østrand!

Hund redder katte fra at blive kasseret

07-10-2015 10:43, af Tine Luther
Tre katte var blevet kasseret i en papkasse, hvor de ville have været døde, hvis det ikke havde været for hunden, Vader. Men som bekendt har katte ni liv, og Vader fandt kattene ved et tilfælde.

Ugens læserfotos

07-02-2021 10:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Her kan du bladre igennem nogle af de billeder, vi har fået tilsendt til Magasinets HUNDENS fotokonkurrence

Gilpa

Hvor er snoren henne?

05-08-2011 14:32, af Lin Bach Jensen
At gå en tur med hunden er sundt for både ejer og hund. Men husk nu snoren! Det er desværre ikke alle, der husker det.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker