Mange hundeejere omkring Kalundborg sidder sikkert i disse dage og holder lidt ekstra øje med hunden. Sidste uge kom det frem, at der er parvovirus i området. Hunden.dk har været i kontakt med Gjørlev Dyreklinik, hvor den ramte hund er patient.
Her lyder det, at man ikke har fundet nye tilfælde siden, hvilket må siges at være positivt.
–Ja der er fundet parvovirus hos en af vores klienter der i en weekend havde opkast og diarre og derfor tog til dyrlægevagten, der fik de konstateret parvo. Der har ikke været andre tilfælde som vi har set, lyder det fra dyrlæge Lise Gregersen.
Hun fortæller desuden, at folk er meget opmærksomme i området.
– Nogle har ringet og spurgt til om deres hunde er vaccineret korrekt mod parvo, og nogle har reageret på vores facebookopslag, så folk er opmærksomme på det, fortæller hun.
Husk nu, at hvis din hund er vaccineret, så er der ikke fare for, den bliver smittet med parvovirus. Tidligere på ugen udtalte dyrlæge Anne Torkelund fra Sct Jørgnsbjerg i Kalundborg følgende om smitte og vaccination:
– Hvis en hund bliver vaccineret, når den er 8 uger, skal den have en vaccination max fire uger senere. Det skal den, fordi hundens krop danner flere antistoffer anden gang, den møder virusset. Vi anbefaler, at man holder hunden væk fra smittefare, indtil 14 dage efter vaccine nummer to.
Når en hund har fået de to vaccinationer, er den, ifølge Anne Torkelund, beskyttet i tre år, før den igen skal vaccineres mod parvovirus.
Dyrlægegruppen Dania, Hinnerup og Hammel melder om to tilfælde af parvovirus i deres konsultation de sidste 24 timer
Der meldes netop nu om flere tilfælde af parvovirus i Blåvand
Valby Dyreklinik skriver på deres Facebook, at de har fået flere hunde ind med parvovirus på det sidste
Hvert år rammes kæledyr af ondartede tumorer eller kræft, og faktisk er kræft blandt de hyppigste dødsårsager hos hunde. Heldigvis er der gode muligheder for behandling af mange kræftformer, og jo tidligere i forløbet sygdommen opdages, jo bedre er chancerne for helbredelse og behandling, lyder det fra specialdyrlæge i onkologi
Den arvelige Von Willebrand’s sygdom er en blødersygdom, hvor mangel på et bestemt protein forhindrer blodet i at størkne
Orkanen Irma har i løbet af weekenden hærget den amerikanske delstat Florida med massive vinde og oversvømmelser. Et hotel i Orlando åbnede dørene for 900 hunde og deres ejere, så de kom sikkert gennem orkanen
I den nyeste udgave af Jagthunden har Flemming Østergaard skrevet et flot mindeord over fotograf Kim Henriksen, der døde 25. november. I mindeordet har han inkluderet nogle af Kim Henriksens flotte billeder. Vi har med tilladelse fra Flemming Østergaard og Kim Henriksens familie fået lov at dele mindeordet og billederne her
Grå stær er en sygdom i hundens øje, der gradvist svækker dens syn.
I Sidste uge kom chihuahuaen Sign ud for en forfærdelig ulykke, som endte med at koste den livet. Nu bliver ejerens kæreste på sociale medier beskyldt for bevidst at have slået hunden ihjel
Holder hunden hele tiden hovedet på skrå, kan det være tegn på sygdom – oftest i nervesystemet eller i det indre øre
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.