Hvordan er livet som besøgshund?

09-10-2021 09:20, af Astrid Gerd Holtet

Mange steder i Danmark, såvel som i udlandet, er besøgshunde blevet en værdifuld måde at forbedre syge og ældres livskvalitet. Ved at komme på besøg på hospitaler og plejehjem, kan hundene sprede glæde hos beboerne, men hvordan oplever hundene besøget? Et nyt amerikansk studie har forsøgt at give et svar! 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mange steder i landet kommer særligt trænede hunde på besøg på hospitaler og plejehjem, for at øge livskvaliteten hos syge og ældre danskere. Hundene skal kunne håndtere at blive kælet og klappet af fremmede mennesker, og bevæge sig rundt potentielt stressende omgivelser. At besøgshunde kan gavne livkvaliteten hos mennesker, viser flere studier efterhånden, men hvordan påvirker besøgene hundenes egen livskvalitet? Det satte en gruppe amerikanske forskere sig for at finde ud af.

Studiet, der blev udgivet i december i magasinet ”Applied Animal Behavior Science”, undersøgte et hold besøgshunde, der besøgte børneafdelinger på fem forskellige hospitaler i USA. Forskerne forsøgte at vurdere hundenes oplevelser på flere forskellige måder. De videooptog blandt andet hundenes besøg, for senere hen at kunne vurdere deres adfærd, og de målte også hundenes niveau af hormonet kortisol – et hormon, der stiger i forbindelse med stress. Kortisolniveauet blev målt imens hundene var hjemme og afslappede, samt under besøgene, for at se hvordan oplevelsen påvirkede deres stressniveau.

Da forskerne kiggede på videooptagelserne af hundenes besøg, fandt de kun få tilfælde af stress- eller angstrelateret adfærd. Til gengæld så de meget adfærd forbundet med positiv social interaktion – altså, så det ud som om hundene kunne lide kontakten med patienterne. Derudover viste kortisolmålingerne ingen stigning i forbindelse med besøget, og dermed bekræftede de indtrykket af, at hundene ikke oplevede besøgene som værende stressende.

Ud fra studiet konkluderede forskerne, at alt tyder på, at for den særligt trænede besøgshund, er arbejdet på de travle hospitaler ikke forbundet med stress og ubehag, som man vil kunne forvente hos ikke-trænede hunde – tværtimod fandt forskerne tegn på, at hundene nød at være på arbejde og interagere med patienterne.

 

 

Læs også

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Besøgshunde gør også en forskel for plejepersonalet – ikke kun for de ældre

06-01-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle

I 10 år har Karsten og hans hunde bragt glæde til de ældre

18-11-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere

5 gode råd til at få din hund ned i vægt

18-11-2017 10:14, af Sandra Lund Brudlykke og Amanda Friedel Jakobsen

Overvægt blandt hunde er et stigende problem, og opstår oftest som et resultat af et for højt energiindtag i forhold til aktivitetsniveau

Hund reddet ud af murbrokker efter ni dage

05-09-2016 15:51, af Kasper Larsson
En enorm tragedie ramte for fjorten dage siden Italien, da et jordskælv på 6,2 på richterskalaen ramte landet. I ni dage lå golden retrieveren Romeo fanget i kaosset, inden brandmænd til sidst befriede ham fra det sammenstyrtede hus i byen San Lorenzo

For meget græs kan gøre din hund syg

23-05-2016 08:57, af Tine Luther
Mange hunde elsker smagen af græs, men man skal holde øje med, hvor meget hunden græsser. Et for stort indtag kan give mave-tarm-problemer. Agria Dyreforsikring giver her gode råd, hvis din hund har haft snuden for langt nede i græsplænen.

VIND FLOTTE PRÆMIER TIL DIN BEDSTE VEN

17-08-2012 08:41, af Simone Strandet Sørensen
My Dog udlover præmier fra Isle of Dog, så deltag i konkurrencen og vind shampoo til din hund.

Kom til webinar med Royal Canin

21-09-2024 13:25, af Anna Pørtner

I torsdags startede Dansk Kennel Klubs hovedsponsor, Royal Canin, en webinarrække for opdrættere og vil gerne give opdrættere, der er medlem af DKK mulighed for at deltage - ganske gratis

Coccidiose hos hunde

08-12-2021 14:30, af Astrid Gerd Holtet

Coccidiose, en infektion i hundens tarm, kan give problemer med diarré og utrivelighed og ses især hos hvalpe og unge hunde 

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.