Hvordan er livet som besøgshund?

09-10-2021 09:20, af Astrid Gerd Holtet

Mange steder i Danmark, såvel som i udlandet, er besøgshunde blevet en værdifuld måde at forbedre syge og ældres livskvalitet. Ved at komme på besøg på hospitaler og plejehjem, kan hundene sprede glæde hos beboerne, men hvordan oplever hundene besøget? Et nyt amerikansk studie har forsøgt at give et svar! 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mange steder i landet kommer særligt trænede hunde på besøg på hospitaler og plejehjem, for at øge livskvaliteten hos syge og ældre danskere. Hundene skal kunne håndtere at blive kælet og klappet af fremmede mennesker, og bevæge sig rundt potentielt stressende omgivelser. At besøgshunde kan gavne livkvaliteten hos mennesker, viser flere studier efterhånden, men hvordan påvirker besøgene hundenes egen livskvalitet? Det satte en gruppe amerikanske forskere sig for at finde ud af.

Studiet, der blev udgivet i december i magasinet ”Applied Animal Behavior Science”, undersøgte et hold besøgshunde, der besøgte børneafdelinger på fem forskellige hospitaler i USA. Forskerne forsøgte at vurdere hundenes oplevelser på flere forskellige måder. De videooptog blandt andet hundenes besøg, for senere hen at kunne vurdere deres adfærd, og de målte også hundenes niveau af hormonet kortisol – et hormon, der stiger i forbindelse med stress. Kortisolniveauet blev målt imens hundene var hjemme og afslappede, samt under besøgene, for at se hvordan oplevelsen påvirkede deres stressniveau.

Da forskerne kiggede på videooptagelserne af hundenes besøg, fandt de kun få tilfælde af stress- eller angstrelateret adfærd. Til gengæld så de meget adfærd forbundet med positiv social interaktion – altså, så det ud som om hundene kunne lide kontakten med patienterne. Derudover viste kortisolmålingerne ingen stigning i forbindelse med besøget, og dermed bekræftede de indtrykket af, at hundene ikke oplevede besøgene som værende stressende.

Ud fra studiet konkluderede forskerne, at alt tyder på, at for den særligt trænede besøgshund, er arbejdet på de travle hospitaler ikke forbundet med stress og ubehag, som man vil kunne forvente hos ikke-trænede hunde – tværtimod fandt forskerne tegn på, at hundene nød at være på arbejde og interagere med patienterne.

 

 

Læs også

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Besøgshunde gør også en forskel for plejepersonalet – ikke kun for de ældre

06-01-2023 08:37, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke kun blandt beboerne på landets plejecentre, at TrygFondens besøgshunde spreder glæde. Også plejepersonalet har stor gavn af besøgshundeordningen, fordi de er med til at give nærvær og skaber et samtalerum, der bliver en hjælp i plejepersonalets arbejde. På Kongebrocenteret i Christiansfeld oplever plejehjemslederen på nært hold, hvilken magisk indvirkning labradoren Sally har på alle

I 10 år har Karsten og hans hunde bragt glæde til de ældre

18-11-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For 10 år siden meldte Karsten Mikkelsen sig til TrygFonden Besøgshunde. En beslutning, der har betydet glæde og stjernestunder til både ham selv, hans to hunde og de ældre i den vestjyske by Tarm og omegn. Og hvis det står til Karsten selv, vil han fortsætte i ordningen 10 år mere

Norsk hund skudt på klos hold

13-08-2014 13:50, af Tine Luther
På en afstand af 15 meter fik en norsk hundeejer den skrækkelige oplevelse at se sin border collie blive skudt.

Hund fandt 34.500 piller

24-03-2022 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hollandsk statsborger blev tirsdag afsløret i at forsøge at smugle en kuffert receptpligtige piller ind i Danmark

Det her er smart – schæfer skovler sne

07-12-2016 15:57, af Kasper Larsson
Man kan lære en hund næsten alt, men hvorfor ikke lære dem at hjælpe til i huset, frem for bare at ligge og dovne hele dagen?

Farvel til Kathe Winther – en pionér inden for hundeverdenen

15-11-2024 08:02, af Cecilie Friis Amstrup

I en alder af 87 år er Kathe Winther, grundlæggeren af KW Hunde- og Katteartikler, gået bort. Hun efterlader sig et markant aftryk på hundeverdenen og et enestående eftermæle som en modig, innovativ og inspirerende kvinde, der brød barrierer i en mandsdomineret branche.

Hvornår er børn gamle nok til hund

16-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers

Overvægtige hunde skjuler ledsmerter

24-07-2013 14:32, af Tine Luther
Halvdelen af alle hunde får gigt i løbet af livet. Forskning viser, at rigtig sammensat kost kan forebygge problemerne.

Sådan løber hunden

01-06-2011 13:28, af Anne Kristine Tollestrup
Ny forskning har nu fastlagt det præcise bevægelsesmønster for hunden.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund