Det er efterhånden bredt anerkendt, at mennesker med forskellige fysiske og psykiske problemer kan have gavn at kontakt med dyr, herunder hunde, og flere programmer med besøgs- og terapihunde er i gang i hele Danmark.
En af de grupper, der har gavn af hundene er de demente ældre, og det bekræftes af et norsk-hollandsk studie. Her fandt forskerne en markant forbedring i de ældres livskvalitet, der underbygger vigtigheden af besøgshundeprogrammerne.
Forskerne fulgte demente i tolv uger
I en tolvugers periode fulgte forskerne bag studiet 58 ældre over 65 år, der alle havde demens eller kognitiv dysfunktion. Halvdelen af de ældre fik kontakt med en hund to gange om ugen ud over deres normale behandling. Den anden halvdel fortsatte med den normale behandling, og udgjorde en så kaldt kontrolgruppe.
De ældres tilstand blev undersøgt og deres grad af depression og irritation blev målt. Derudover blev graden af livskvalitet vurderet.
Hundene hjalp de demente
Forskerne fandt ingen forskel i de dementes tendens til irritation. Til gengæld hjalp hundene på de dementes depressionsproblemer og øgede markant deres livskvalitet. Forbedringen var særligt udtalt hos patienter med udtalt demens, der havde været syge længe.
Forskerne fandt så stor en forbedring, at de mener at studiet understreger besøgshundenes berettigelse og bekræfter at deres besøg kan være af stor betydning for de dementramte patienter.
Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?
Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie
Et nyere studie inden for demens hos hunde, peger på at sygdommen kan deles i tre forskellige stadier
Den sidste lange tid har vi haft tørt og solrigt vejr. Det kan mærkes på humøret. Faktisk ændrer mange hunde også humør, når vejret ændrer sig
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren af en hvalp, som blev fundet i Vadum.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Maxi Zoo tilbagekalder et parti Multifit kyllingehals til hunde, fordi der er fundet salmonella i produktet
Eva Bonde i Stenvad ejer ikke længere en hund - den er død efter to af naboens hunde overfaldt den fredag morgen. Nu rejser spørgsmålet sig: Kunne nogen have gjort noget? Det skriver TV2østjylland
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.