Det er efterhånden bredt anerkendt, at mennesker med forskellige fysiske og psykiske problemer kan have gavn at kontakt med dyr, herunder hunde, og flere programmer med besøgs- og terapihunde er i gang i hele Danmark.
En af de grupper, der har gavn af hundene er de demente ældre, og det bekræftes af et norsk-hollandsk studie. Her fandt forskerne en markant forbedring i de ældres livskvalitet, der underbygger vigtigheden af besøgshundeprogrammerne.
Forskerne fulgte demente i tolv uger
I en tolvugers periode fulgte forskerne bag studiet 58 ældre over 65 år, der alle havde demens eller kognitiv dysfunktion. Halvdelen af de ældre fik kontakt med en hund to gange om ugen ud over deres normale behandling. Den anden halvdel fortsatte med den normale behandling, og udgjorde en så kaldt kontrolgruppe.
De ældres tilstand blev undersøgt og deres grad af depression og irritation blev målt. Derudover blev graden af livskvalitet vurderet.
Hundene hjalp de demente
Forskerne fandt ingen forskel i de dementes tendens til irritation. Til gengæld hjalp hundene på de dementes depressionsproblemer og øgede markant deres livskvalitet. Forbedringen var særligt udtalt hos patienter med udtalt demens, der havde været syge længe.
Forskerne fandt så stor en forbedring, at de mener at studiet understreger besøgshundenes berettigelse og bekræfter at deres besøg kan være af stor betydning for de dementramte patienter.
Demens er ikke kun noget der rammer mennesker. En del danske hunde udvikler sygdommen – kender du symptomerne?
Hundetræning kan forebygge eller udskyde en aldersrelateret nedgang i hundens kognitive evner, viser ungarsk studie
Et nyere studie inden for demens hos hunde, peger på at sygdommen kan deles i tre forskellige stadier
Har du en passion for hunde og måske en faglig vinkel, du gerne vil dele? Så har du nu muligheden for at blive blogger på hunden.dk!
Nyt studier peger på, at sammensætningen af mikroorganismer i hundens tarm muligvis kan have betydning for hvorvidt hunde udviser aggression overfor andre hunde
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Heldigvis elsker hunde også naturen. Det er tydeligt, at denne kooikerhondje også gør det. Billedet er taget af Helene Blaschke fra Gistrup.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.