Minister på hundetur

31-01-2019 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den megen tvivl om regler for hundetrukne køretøjer fik for et par uger siden Transportministeren til at selv at prøve at blive trukket af et spand hunde

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

For et par uger siden var Transportminister Ole Birk Olesen (LA) ude at køre ”hundeslæde” hos Kennel Ulvedalen i Gørlev. Årsagen til ministerens slædetur var, at ministeren gerne ville medvirke til at slå fast, at der er kommet nye, klare regler om hundekørsel i de danske skove.

– Der var blevet skabt tvivl om lovligheden af hundeslædekørsel på vejene i Danmark, og jeg har så sørget for, at der ikke er tvivl længere: Det ER lovligt. Så da Susan inviterede mig til at prøve det, så slog jeg til, for det ville jeg rigtigt gerne. Jeg har selv en hund - en boxer - og jeg synes, det er spændende, hvad man kan lære hunde, hvis man kender og udnytter deres naturlige adfærd. Jeg har nogle gange haft lyst til at gå til rigtig brugshundetræning med min boxer også - jeg har bare ikke haft tiden til det. Så jeg har nøjedes med den mere dagligdags lydighedstræning, lyder det fra Transportministeren, der vist blev en smule overrasket over hastigheden:

– Det var sjovt! Og det gik godt nok stærkt i starten, da hundene stadig var overfyldte med energi. Senere gik det bare almindeligt tjept. Det var dejligt at se, at hundene nød turen, og Susan fortalte mig, at det skyldes, at man udnytter hundenes jagtinstinkt - de får det samme afløb for deres naturlige adfærd, når de tager afsted i “koblet” med en vogn efter sig, som når de tilbage i ulvetiderne tog afsted for at gå på jagt.

Susan Hansen, der havde inviteret ministeren ud på hundetur, fortæller også om en god oplevelse.

– Solen skinnede fra en næste skyfrihimmel, lyset var smukt ude i skoven, og ministeren fik en god oplevelse af det at køre med hund i de danske skove. Og der er ingen tvivl om, at Ole Birk Olesen er "hundemenneske", fortæller hun.

Noget tyder på, at Transportministeren for alvor er blevet vild med hundekræfter. I hvert fald afviser han ikke at skulle prøve det igen.

– Jeg kan sagtens forestille mig at prøve det igen. Men jeg bliver nok aldrig ejer af 10 eller flere slædehunde ligesom Susan, for jeg bor i byen. En enkelt familiehund er nok for mig.

 

 

 

Info

Regler for hundetrukne køretøjer

Kørsel med hundetrukne køretøjer har hidtil ikke været nærmere reguleret. Den nye bekendtgørelse indeholder dermed klare retningslinjer for kørsel med hundetrukne køretøjer.

Bekendtgørelsen fastlægger, at kørsel med hundetrukne køretøjer kun må finde sted uden for tættere bebygget område, hvor der alene i begrænset omfang foregår almindelig færdsel med motorkøretøjer, motorredskaber og traktorer.
Et hundetrukket køretøj kan dog køre på andre veje, hvis kørslen finder sted i forbindelse med krydsning af en vej. Derudover kan kørsel med hundetrukne køretøjer fortsat begrænses som følge af anden lovgivning i relation til vejes udnyttelse og indretning .

Bekendtgørelsen fastsætter endvidere regler om hundetrukne køretøjers bremser og styretøj, samt regler om trækkræft og anvendelse af lygter, reflekser og ringeklokke.

Bekendtgørelsen trådte i kraft den 1. januar 2019.

Læs også

Slædehundes DNA afslører skjult kapitel i Grønlands historie

24-08-2025 13:00, af Anna Ahlbom

Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.

Dyrlæger i felten hjælper Grønlands slædehunde

03-03-2025 13:26, af Cecilie Friis Amstrup

Den grønlandske slædehund har i årtusinder været en uundværlig del af den grønlandske kultur, men i dag er racen truet. Projektet QIMMEQHealth arbejder for at studere og forbedre hundenes sundhed samt at sikre dem en fremtid.

Dansk verdensmester i slædehundesport skriver historie

11-12-2024 20:15, af Cecilie Friis Amstrup

Mikkel Thybo Bach Jensen er den første dansker nogensinde, der kan kalde sig verdensmester i slædehundesport. Med to grønlandshunde og en kickbike triumferede han i sidste måned i Scooter 2-klassen ved WSA Dryland i England.

Premiere: Nyt nummer fra Joachim Knop med hund

15-05-2020 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN

Cavalierklubben i Danmark udtaler sig

31-10-2023 08:03, af Anne Cecilie Sohl

Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel. 

Kør sikker på vinterferie med hunden

Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.

Ikke behov for selelov

21-01-2020 08:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Færdselsstyrelsen vurderer ikke, at der er behov for en ny lov om fastspændte hunde under bilkørsel. Transportministeren vil dog kigge nærmere på sagen

Hygge og camping på European Dog Show

27-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

18. til 21. maj byder vi hele verden indenfor til European Dog Show i Herning. Et kæmpe setup, men hvor den danske hygge stadig får lov at spille en rolle

Slut med løse hunde i biler?

21-10-2011 11:24, af Tine Luther
Engelske politikere er besluttet på at indføre lov mod løse hunde i biler – gerne på EU–niveau

RETTELSE: Tysk lov: Hunde skal luftes EN time om dagen

20-08-2020 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Tyskland er man ved at revidere dyrevelfærdsloven. Det betyder blandt andet, at man vil indføre en lov om, at hunde skal luftes mindst to gange om dagen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Mens vi venter på foråret: 5 (lidt skøre) ting du kan lave med din hund

Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse