Beboere:
Nyheden og overraskelsen var stor for alle, da DKK lagde et Facebook-opslag op med, at de havde købt et nyt aktivitetscenter i Ringsted.
Vi talte om, at det var da en helt igennem fremragende ide og fantastisk for hele hundeverdenen.
Kort tid efter blev der lavet endnu et opslag, hvor DKK søgte forpagtere til dette fantastiske sted. De havde både en stor tilhørende bolig og en lejlighed.
Vi talte frem og tilbage, om det måske kunne være os. Det ville jo være drømmejobbet. Lavede en plus- og minussamtale… men da der egentlig kun var plusser, bestemte vi os for at springe ud i det og søge. Vi mente selv, at vi havde det, der skulle til, da vi er hhv. landmand og håndværker, samt begge har været i hundeverdenen i mange år. Vi søgte bolig i stuehuset, da de to teenagere Mads og Malou stadig bor hjemme.
Glæden var meget stor, da vi fik besked på, at det var os, der var valgt.
Vi fik hurtigt opsagt vores lejebolig og begyndte at pakke. Vi kunne næsten ikke vente med at komme i gang med alt det praktiske på DKK Ringsted.
Vi er så småt begyndt at komme i gang herude og må dagligt knibe os i armen over, hvor fantastisk det er.
Lige nu er der dog en del at se til, da vi er ved at flytte. Heldigvis har Majbrits forældre været så søde at bruge hele efterårsferien på at være herude og male, flytte og gøre rent, så vi har kunne passe både flytning, jobs, møder og arbejdet på DKK Ringsted.
Det har været nogle vældig lange dage, som ofte startede kl. 7 og sluttede ved midnat.
Nu er alt flyttet ud, og det gamle hus givet videre til de næste. Så nu kan vi gå stille og roligt og komme på plads.
Vi ser frem til en masse fantastiske år på DKK Ringsted og glæder os til at være med til at gøre stedet til et dejligt samlingspunkt på Sjælland for en masse hundefolk fra nær og fjern.
Vi glæder os over det super samarbejde, vi har med ledelsen og de ansatte i kennelklubben, hvor vi samtidig selv kan tage en masse initiativ til at få tingene sat i gang.
Der er rigeligt at se til med vedligeholdelse af ridehuse, baner, bygninger, græs, klargøring til møder, kurser etc.
Vi glæder os til at hilse på jer alle sammen herude på dette skønne sted.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
De fleste ved, at hunde ikke må efterlades i varme biler om sommeren, men det samme er faktisk tilfældet om vinteren, hvor temperaturen kommer under frysepunktet. Desværre er der mange, som lader hunden sidde i bilen når det er koldt, men det kan have fatale konsekvenser.
I går skrev vi om en hund, der havde angrebet en hest ved Esbjerg. Nu har ejeren af hunden meldt sig
Grand danoisen, Freddy, er død i en alder af otte år. Ejeren beskriver ham ikke bare som verdens højeste hund, men også hunden med verdens største hjerte
På grund af dyrets sikkerhed, er det ikke muligt at tage sin hund med på et fly fra Norwegian, hvis hunden hører til de kortnæsede racer
Der er ikke kommet ret mange billeder til denne måneds fotokonkurrence i HUNDEN, derfor efterlyser vi flere læserfotos
Hunden Dexter dumpede sin eksamen hos Metropolitan Police i London. Men så fandt man et andet job til hunden
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse