Beboere:
Nyheden og overraskelsen var stor for alle, da DKK lagde et Facebook-opslag op med, at de havde købt et nyt aktivitetscenter i Ringsted.
Vi talte om, at det var da en helt igennem fremragende ide og fantastisk for hele hundeverdenen.
Kort tid efter blev der lavet endnu et opslag, hvor DKK søgte forpagtere til dette fantastiske sted. De havde både en stor tilhørende bolig og en lejlighed.
Vi talte frem og tilbage, om det måske kunne være os. Det ville jo være drømmejobbet. Lavede en plus- og minussamtale… men da der egentlig kun var plusser, bestemte vi os for at springe ud i det og søge. Vi mente selv, at vi havde det, der skulle til, da vi er hhv. landmand og håndværker, samt begge har været i hundeverdenen i mange år. Vi søgte bolig i stuehuset, da de to teenagere Mads og Malou stadig bor hjemme.
Glæden var meget stor, da vi fik besked på, at det var os, der var valgt.
Vi fik hurtigt opsagt vores lejebolig og begyndte at pakke. Vi kunne næsten ikke vente med at komme i gang med alt det praktiske på DKK Ringsted.
Vi er så småt begyndt at komme i gang herude og må dagligt knibe os i armen over, hvor fantastisk det er.
Lige nu er der dog en del at se til, da vi er ved at flytte. Heldigvis har Majbrits forældre været så søde at bruge hele efterårsferien på at være herude og male, flytte og gøre rent, så vi har kunne passe både flytning, jobs, møder og arbejdet på DKK Ringsted.
Det har været nogle vældig lange dage, som ofte startede kl. 7 og sluttede ved midnat.
Nu er alt flyttet ud, og det gamle hus givet videre til de næste. Så nu kan vi gå stille og roligt og komme på plads.
Vi ser frem til en masse fantastiske år på DKK Ringsted og glæder os til at være med til at gøre stedet til et dejligt samlingspunkt på Sjælland for en masse hundefolk fra nær og fjern.
Vi glæder os over det super samarbejde, vi har med ledelsen og de ansatte i kennelklubben, hvor vi samtidig selv kan tage en masse initiativ til at få tingene sat i gang.
Der er rigeligt at se til med vedligeholdelse af ridehuse, baner, bygninger, græs, klargøring til møder, kurser etc.
Vi glæder os til at hilse på jer alle sammen herude på dette skønne sted.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Ny kategori på vores hjemmeside gør det muligt for dig at teste din viden om mange hunderacer
Da der i 2018 var VM for schæferhunde i Randers, blev en af deltagernes hunde stjålet. Efter lang tids eftersøgning, blev hunden fundet igen. Hunden hed Hector, og en video på youtube viser, at Hector er i topform
Nogen bukker under, andre nøjes med at bukke. Denne pyrenæiske hyrdehund med korthårshoved bukker for den nyfaldne sne. Billedet er taget af Mette Hundebøll Larsen
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunden. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.