Beboere:
Nyheden og overraskelsen var stor for alle, da DKK lagde et Facebook-opslag op med, at de havde købt et nyt aktivitetscenter i Ringsted.
Vi talte om, at det var da en helt igennem fremragende ide og fantastisk for hele hundeverdenen.
Kort tid efter blev der lavet endnu et opslag, hvor DKK søgte forpagtere til dette fantastiske sted. De havde både en stor tilhørende bolig og en lejlighed.
Vi talte frem og tilbage, om det måske kunne være os. Det ville jo være drømmejobbet. Lavede en plus- og minussamtale… men da der egentlig kun var plusser, bestemte vi os for at springe ud i det og søge. Vi mente selv, at vi havde det, der skulle til, da vi er hhv. landmand og håndværker, samt begge har været i hundeverdenen i mange år. Vi søgte bolig i stuehuset, da de to teenagere Mads og Malou stadig bor hjemme.
Glæden var meget stor, da vi fik besked på, at det var os, der var valgt.
Vi fik hurtigt opsagt vores lejebolig og begyndte at pakke. Vi kunne næsten ikke vente med at komme i gang med alt det praktiske på DKK Ringsted.
Vi er så småt begyndt at komme i gang herude og må dagligt knibe os i armen over, hvor fantastisk det er.
Lige nu er der dog en del at se til, da vi er ved at flytte. Heldigvis har Majbrits forældre været så søde at bruge hele efterårsferien på at være herude og male, flytte og gøre rent, så vi har kunne passe både flytning, jobs, møder og arbejdet på DKK Ringsted.
Det har været nogle vældig lange dage, som ofte startede kl. 7 og sluttede ved midnat.
Nu er alt flyttet ud, og det gamle hus givet videre til de næste. Så nu kan vi gå stille og roligt og komme på plads.
Vi ser frem til en masse fantastiske år på DKK Ringsted og glæder os til at være med til at gøre stedet til et dejligt samlingspunkt på Sjælland for en masse hundefolk fra nær og fjern.
Vi glæder os over det super samarbejde, vi har med ledelsen og de ansatte i kennelklubben, hvor vi samtidig selv kan tage en masse initiativ til at få tingene sat i gang.
Der er rigeligt at se til med vedligeholdelse af ridehuse, baner, bygninger, græs, klargøring til møder, kurser etc.
Vi glæder os til at hilse på jer alle sammen herude på dette skønne sted.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Dommere er meget mere end hundenørder. Det beviste Birte Scheel, da hun gav en udstiller gode råd om dårligt knæ
Selvom de bedende hundeøjne kan være svære at modstå, er det vigtigt at tænke over, hvad din hund får fra julebordet. Med den rette omtanke kan du forkæle din firbenede ven uden at sætte dens helbred på spil.
Hvad gør man, når hunden pludselig ikke gider at udstille mere? Man tager naturligvis en pause, også selvom det er en hund i verdensklasse
Mange hunde har haft meget mere selskab de seneste måneder, end de har været vant til. Nu, hvor samfundet gradvist åbner igen, og hundeejerne skal tilbage på arbejde, er det vigtigt, at hunden igen vænner sig til at være alene hjemme
Det nye HUNDEN er på vej ud til jer. Her er, hvad I kan glæde jer til at læse om
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt