Politi skred ind: Familie ville redde hund

20-04-2020 12:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag aften udbrød der brand i en villa i Hvidovre. Familien i huset var ikke hjemme, men det var hunden desværre

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Vi ville alle gå gennem ild og vand for vores hunde. Men hvor går grænsen? For skal man risikere sit eget liv for at redde sin hund, eller må man forstå, at et menneskeliv er mere værd end en hunds? Det er helt sikkert spørgsmål, der kan skabe diskussioner, og søndag aften udspillede der sig en begivenhed, hvor spørgsmålet i den grad blev sat på spidsen.

Her kom brandvæsnet ud til en brand i en villa Hvidovre. Da de kommer frem, bliver de mødt af ejeren af huset, som meget gerne vil ind og redde sin hund. Politiet nægtede at give ham adgang til huset, der stod i voldsomme flammer.

Manden var ikke tilfreds med forbuddet og der kommer så 10 familiemedlemmer mere til huset. Familiemedlemmerne tog ikke let på, at de ikke måtte redde hunden. Derfor blev de meget udadreagerende, hvilket førte til, at der måtte kaldes mere politi til stedet.

– Det er selvfølgelig sørgeligt at miste sin hund, men vi kan ikke tillade, at mennesker går ind, hvor der er brand. Det er politiets ansvar at gribe ind, selvom det kunne være vanskeligt at forstå for familien. Hvis de kom til skade, ville det pludselig være politiets ansvar, siger vagtchef ved Københavns Vestegns Politi Lars Jørgensen til eb.dk.

Trods det voldsomme optrin blev ingen efterfølgende sigtet, da politiet godt kunne forstå, at familiemedlemmerne var oprørte over branden og over at have mistet deres hund.

Læs også

Pet PR i nyt, spændende samarbejde

30-03-2023 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PR- og kommunikationsbureauet, der alene har fokus på virksomheder og aktører, der på den ene eller anden måde har med kæledyr at gøre, har nu indledt et samarbejde, der skal give deres kunder en mulighed for at komme endnu bredere ud med deres kommunikation, brand og budskaber

Helte reddede hunde fra altødelæggende brand

18-05-2022 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer

Brandmand redder hund

26-04-2021 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag morgen udbrød der brand i en lille by tæt på Randers. Beboerne reddede sig ud, men der måtte en brandmand til for at redde deres hund

Hundesag fra Jammerbugt kommune er nu afgjort

25-09-2019 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hundeejer fra Jammerbugt kommune er nu dømt til at betale en bøde på 10.000 kroner for at have holdt et større antal hunde under uforsvarlige forhold. Sagen er efterforsket af politiets specialiserede dyrevelfærdsenhed

Hård hundediskussion i radioen

22-10-2018 08:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Mads og Monopolet på P4 blev det i lørdags diskuteret, hvornår hunde fylder for meget. Du kan høre udsendelsen i denne artikel  

Nej til 20 millioner på grund af hund

31-08-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den tidligere norske landstræner, Egil Drillo Olsen, sagde i sin tid nej til en stor kontrakt på grund af sin hund. Har du sagt nej til noget vigtigt på grund af hunden

Fransk hjerteorm – en livsfarlig parasit

26-10-2017 14:03, af Astrid Gerd Holtet

Fransk hjerteorm har været tilstede i Danmark i en årrække, og var i starten primært udbredt på Sjælland. Nu ses den i det meste af landet, og kan i værste fald være dødelig

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Stjålet retriever fundet på plejecenter

20-11-2023 20:47, af Anne Cecilie Sohl

Tirsdag i sidste uge forsvandt en hund fra en adresse i Vordingborg, og ejeren, en 69-årig mand, efterlyste hunden på de sociale medier, for han var i sagens natur bekymret for, hvor hans hund var henne.

Ukraine: Dyr i stor fare efter sprængning af dæmning

07-06-2023 14:12, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på haven: Her er de giftige forårsbebudere

Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

K9 Biathlon for Alle: Fire dage med plads til alle

Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet