Brandmand redder hund

26-04-2021 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag morgen udbrød der brand i en lille by tæt på Randers. Beboerne reddede sig ud, men der måtte en brandmand til for at redde deres hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Søndag morgen blev beboerne i den lille by Torup ved Randers vækket af utallige blå blink i mørket. Cirka klokken 04.30 ankom de første brandbiler til byen, der huser cirka 200 mennesker, og det er absolut ikke hverdag at se den slags i byen. 

En stank af røg lagde sig over byen og den gryende morgen, mens lyden af knitrende flammer anedes i det fjerne. Flere og flere brandbiler kom til, og langsomt begyndte gætterierne at svirre på Facebook. For her ved alle, hvem hinanden er, og hvem var det, der stod i denne ulykkelige situation?

Det viste sig at være et ældre ægtepar, der bor på en af de grusveje, der spreder sig ud fra hovedgaden i byen. Kvinden var blevet vækket af lyden af flammerne og havde skyndt sig at vække sin mand. De var derefter gået ud for at ringe til brandvæsnet. Allerede da de havde lagt røret på,  var huset så omspændt af flammer, at det var umuligt for dem at gå derind. 

Inde i huset var deres hund stadig, og de havde ingen muligheder for at komme ind og redde den. Da brandbilerne ankom til huset, blev en brandmand beordret ind efter hunden. Han fandt den hurtigt og fik den ud i sikkerhed.

Hverken hund eller mennesker kom noget til ved branden, der dog endte med at huset udbrændte, og der nu kun står et par tomme mure tilbage og fortæller historien om de liv, der er blevet levet i huset. 

Læs også

Førstehjælp til hunde

11-05-2021 07:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udover ulykker i trafikken kan der opstå flere forskellige situationer, hvor din hund har brug for, at du kender til førstehjælp og kan hjælpe din egen eller måske en andens hund

Rikkes hund døde, nu mødes hun og kæresten af had

05-05-2021 09:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sidste uge kom chihuahuaen Sign ud for en forfærdelig ulykke, som endte med at koste den livet. Nu bliver ejerens kæreste på sociale medier beskyldt for bevidst at have slået hunden ihjel

Hund på forsæde førte til ulykke

20-04-2021 07:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kan være farligt at have sin hund på passagersædet. Det kan en 30-årig kvinde fra Stakroge skrive under på

Nordjysk familie reddet af hunde

06-04-2016 12:48, af Tine Luther
En mor og hendes to børn fra Brønderslev–egnen kan takke familiens hunde for, at de slap uskadt fra en brand.

Hunde muligvis årsag til brand

07-11-2013 21:43, af Tine Luther
Uheldige poter kan være årsag til, at der opstod brand i et køkken i Haderslev.

Hund efterlyses efter brand

05-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For præcis en uge siden udbrød der brand i en gård ved Løvel nord for Viborg. I forbindelse med den voldsomme brand, flygtede familiens hund, som ikke er set siden

 

Sådan schæfer. Genie redder sin ejers liv

25-04-2020 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen

Helte reddede hunde fra altødelæggende brand

18-05-2022 15:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I morges brændte et hus ned i Brovst i Nordjylland. Husets fem hunde blev reddet ud af tre heltemodige personer

Kvinde donerer hvalp til dreng, der mistede sin hund under brand

17-01-2015 15:43, af Tine Luther
En amerikansk kvinde blev få berørt over at høre, at en dreng havde mistet sin hund, at bestemte sig for at give ham en ny.

Pet PR i nyt, spændende samarbejde

30-03-2023 13:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PR- og kommunikationsbureauet, der alene har fokus på virksomheder og aktører, der på den ene eller anden måde har med kæledyr at gøre, har nu indledt et samarbejde, der skal give deres kunder en mulighed for at komme endnu bredere ud med deres kommunikation, brand og budskaber

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Med hjertet i racen – Tollerklubben sætter rammerne for ansvarlig avl

03-03-2026 19:00, af Rikke Vils

Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.