Søndag morgen blev beboerne i den lille by Torup ved Randers vækket af utallige blå blink i mørket. Cirka klokken 04.30 ankom de første brandbiler til byen, der huser cirka 200 mennesker, og det er absolut ikke hverdag at se den slags i byen.
En stank af røg lagde sig over byen og den gryende morgen, mens lyden af knitrende flammer anedes i det fjerne. Flere og flere brandbiler kom til, og langsomt begyndte gætterierne at svirre på Facebook. For her ved alle, hvem hinanden er, og hvem var det, der stod i denne ulykkelige situation?
Det viste sig at være et ældre ægtepar, der bor på en af de grusveje, der spreder sig ud fra hovedgaden i byen. Kvinden var blevet vækket af lyden af flammerne og havde skyndt sig at vække sin mand. De var derefter gået ud for at ringe til brandvæsnet. Allerede da de havde lagt røret på, var huset så omspændt af flammer, at det var umuligt for dem at gå derind.
Inde i huset var deres hund stadig, og de havde ingen muligheder for at komme ind og redde den. Da brandbilerne ankom til huset, blev en brandmand beordret ind efter hunden. Han fandt den hurtigt og fik den ud i sikkerhed.
Hverken hund eller mennesker kom noget til ved branden, der dog endte med at huset udbrændte, og der nu kun står et par tomme mure tilbage og fortæller historien om de liv, der er blevet levet i huset.
Udover ulykker i trafikken kan der opstå flere forskellige situationer, hvor din hund har brug for, at du kender til førstehjælp og kan hjælpe din egen eller måske en andens hund
I Sidste uge kom chihuahuaen Sign ud for en forfærdelig ulykke, som endte med at koste den livet. Nu bliver ejerens kæreste på sociale medier beskyldt for bevidst at have slået hunden ihjel
Det kan være farligt at have sin hund på passagersædet. Det kan en 30-årig kvinde fra Stakroge skrive under på
Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen
Tørken og brandene i Australien har fyldt meget den seneste tid. Derfor er det også befriende at se denne opløftende hundevideo fra et sted i Australien, der har fået regn
En hund spillede søndag formiddag en noget uheldig hovedrolle ved en brand i et rækkehus i Ikast
Natten til tirsdag blev ægteparret Anette og Torben Haugaard vækket af, at hunden Bosse gøede voldsomt. Det takker de den for i dag
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?