I torsdags opførte realitydeltageren Rikke Chili Rasmussens hund, Sign, sig mærkeligt. Den løb væk fra Rikke og hendes kæreste Martin, hvilket den cirka tre år gamle chihuahua aldrig havde gjort før.
Martin tog den lille hund op til sig, men i det samme gik den i kramper og bed sig fast hans hånd. Han trak hånden til sig, og et øjeblik efter slap Sign sit greb i hånden, hvorefter den faldt mod jorden.
— Sign lå bare dernede og skreg. Han har for et halvt års tid siden haft et anfald, som vi nu ved, var epilepsi. Og det var også et epileptisk anfald, Sign havde fået, da han bed Martin i hånden, fortæller en tydeligt berørt Rikke Chili Rasmussen.
Parret hastede naturligvis til dyrlægen, som også kunne stille diagnosen, at Sign havde haft et epileptisk anfald. Derudover konstaterede dyrlægen, at Sign have pådraget sig et kraniebrud fra faldet samt en hjerneblødning.
Sign var i store dele af tiden ukontaktbar. En enkelt gang nussede Rikke ham. Men han bed sig fast i hendes hånd, da han igen fik et epileptisk anfald.
Du (Martin) har sikkert smasket hunden ned i gulvet, fordi den fik mere opmærksomhed end dig.
Bruger på sociale medier
Lørdag besluttede Rikke og Martin, at Sign skulle aflives. En beslutning, der var hård af flere årsager. Ikke bare var det beslutningen om at skulle sige farvel til en elsket hund, men Sign har også været ekstra vigtig for Rikke, idet hun netop har været igennem en depression og er ramt af stress. I denne proces har Sign været en stor hjælp og trøst for hende. Derfor var det en nærmest ubærlig beslutning at skulle sige farvel til ham, og det kan man tydeligt mærke på Rikke Chili Rasmussen.
Afskeden og dødsfaldet er dog ikke det eneste, parret nu skal tackle, for som det næsten er blevet kutyme på de sociale medier, er parret blevet mødt af en masse negative opslag og beskeder.
Rikke Chili Rasmussen fortæller, at flere har stillet spørgsmålstegn ved historien, og både hun og Martin bliver kaldt dyremishandlere.
Martin bliver beskyldt for at have kylet Sign ind i væggen, og den slags beskeder er næsten lige så hårde for parret som det at tage afsked med en elsket ven.
Burde du ikke få en ny kæreste? Jeg kunne ikke være sammen med sådan en dyremishandler.
Bruger på sociale medier
— Jeg sidder i en sorg, og så har jeg bare ikke brug for at skulle tage stilling til folks løgne, lyder det fra en tydeligt irriteret Rikke Chili Rasmussen, og fortsætter:
—Det sidste Martin fortjener er at blive kaldt dyremishandler. Han har trænet Sign og været virkelig god ved ham, og de har haft et fantastisk forhold. Martin har sammen med Sign været mine støtter gennem min depression, og så forstår jeg ikke, at man overhovedet kan finde på at beskylde ham for at klaske hunden ind i en væg.
Til sidst har Rikke Chili Rasmussen en opfordring til alle på de sociale medier. For hun går sådan set ikke op i, hvad folk tænker og tror, men:
— Folk skal for fanden tænke sig om, inden de skriver noget på nettet. Det handler helt grundlæggende om almindelig pli og dannelse, siger hun.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Et kroophold i det nordjyske førte til fælles middage og nye bånd mellem to hundefamilier.
I nat døde Leo fra duoen Sussi og Leo efter længere tids sygdom. Leo var et menneske med stor kærlighed til hundene
En hund fra Helsingør døde i sidste uge efter et kort sygdomsforløb. NU advarer dyrlægen danske hundeejere
Borrelia Burgdorferi. Ligesom ved mennesker kan skovflåten overfører sygdommen borreliose. Sygdommen kaldes helt korrekt Borrelia Burgdorferi. Skovflåter, som er inficeret med denne bakterie, findes overalt i landet, men der er meget stor geografisk variation
Vær med når Dansk Kennel Klub i den kommende weekend den 10.-11. februar slår dørene op for årets første hundeudstilling. Udstillingen finder sted i Messe C i Fredericia og med knap 3.000 hunde tilmeldt over de to dage bliver det en kæmpe hundefest, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed.
Sidste sommer døde flere hunde af forgiftning i Ishøj og Greve. Nu har politiet konkluderet, at der ikke lå noget kriminelt bag dødsfaldene
Et skræmmende opslag går netop nu sin gang på Facebook. Opslaget fortæller om flere hunde, der er døde af, hvad man regner med er, forgiftninger i Næstved
Julen står for døren, og det kan være fristende at give en man holder af et blødt og sødt kæledyr. Men det skal man holde sig fra, mener Dyrenes Beskyttelse. Læs her hvorfor
Natten til tirsdag blev Nova Kakhovka Dæmningen i Kherson regionen af Ukraine sprængt i luften. Konsekvenserne er uoverskuelige. Den ukrainske kennelklub fortæller om mange døde dyr
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Farver, blade og glade snuder – vi vil se jeres bedste efterårsbilleder
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvordan lærer man børn, der har svært ved sociale relationer, at være gode venner?
På en specialskole for børn med autisme har jeg fundet svaret i samarbejdet med vores firbenede kollega, skolehunden James
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet