Opdatering: Mindst 20 hunde døde i Norge

06-09-2019 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den farlige sygdom i Norge har nu kostet flere hunde livet. Både Dansk og Norsk Kennel Klub tager konsekvenserne af sygdommen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I Norge frygter mange hundeejere for deres hund i disse dage. Der er endnu ikke noget nyt om, hvad der er skyld i sygdommen, men indtil videre regner man med, at det er en virus.

Både Anicura i Norge og TV2.no skriver nu, at mindst 20 hunde er døde på grund af sygdommen, der startede i Oslo, men som med stor sandsynlighed har spredt sig til flere dele af landet.

– Vi ved ikke, om der er en sammenhæng mellem tilfældene i Oslo og dem ude i landet, men der er så mange ligheder, at sandsynligheden er ret stor, lyder det fra Sasja Rygg, der er kommunikationsansvarlig for Anicura i Norge.

Fredag morgen skriver TV2.no, at det sidste nye er, at der er kommet endnu flere tilfælde ind fra flere dele af Norge.

I Norge opfordrer kennelklubben til, at alle hundearrangementer i den kommende weekend aflyses eller udsættes, og det har der været stor opbakning til. Derfor kan NKK fortælle, at følgende arrangementer er aflyst.

  • Agility og Agility hopp, Slitu, Indre Østfold Hundeklubb og Follo Brukshundklubb
  • Agility, Trondheim, Gauldal Hundeklubb
  • Fuglehundprøve - høyfjell høst, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Fuglehundprøve - høyfjell høst, Kautokeino, Vest-Finnmark Fuglehundklubb
  • Fuglehundprøve - skogsfugl høst, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Fuglehundprøve - fullkombinert, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Jaktprøve for retrievere, Lygnasæter, Norsk Retrieverklubb
  • Kreativ lydighet, Kongsberg, Kongsberg Hundeklubb
  • Lydighet, Hønefoss, Hønefoss og omegn Brukshundklubb
  • Lydighet, Finnfjordeidet, Senja Hundeklubb
  • Lydighet, Brekke i Maridalen, Oslo og Omegn Dressurklubb
  • Lydighet, Rakkestad, Rakkestad Hundeklubb
  • NM høyfjell, Hjerkinn, FKF
  • Rally lydighet, Finnfjordeidet, Senja Hundeklubb
  • Rally lydighet, Sarpsborg, Sarpsborg Hundeklubb
  • Rally lydighet, Hønefoss, Hønefoss og omegn Brukshundklubb
  • Utstilling, Rygge, Norsk Spaniel Klub
  • Utstilling Østlandet, Norsk Grand Danois Klubb
  • Valpeshow, Skudeneshavn, Karmøy Hundeklubb
  • Valpeshow, Kambo Klubbhus, Moss og Omegn Brukshundklubb

 

Derudover er følgende arrangementer udsat

  • Brukshundprøver (NBF), Tromsø, Norsk Schäferhund Klub
  • RIK og RIK-brukshundprøver, Tromsø, Norsk Schäferhund Klub
  • RIK og RIK-brukshundprøver, Haugesund-området, Sunnhordland Brukshund Klubb

I DKK har man også taget sig nogle forholdsregler og skriver følgende på Facebook:

DKK har i dag modtaget information fra den norske kennel klub omhandlende et alvorligt sygdomsudbrud blandt norske hunde, som har medført dødsfald hos flere hunde.

På baggrund af dette er det blevet besluttet at udelukke hunde bosiddende i Norge fra deltagelse på udstillinger, prøver, stævner eller andet indtil videre.

Denne beslutning vil blive revurderet i den kommende uge, når der er modtaget mere information fra de norske myndigheder.

DKK opfordrer alle specialklubber og kredse til at tilbagebetale tilmeldinger, samt at gøre de berørte udstillere/deltagere opmærksom på denne beslutning.

Læs også

Elliot fortjente fejring på hundekroen

Efter en alvorlig sygdom nyder 6,5-årige Elliot nu livet på en velfortjent ferie med rekreation. Bo og Lone Olsen har taget turen fra Odsherred på Nordsjælland til Rold Gl. Kro (Hundekroen) for tredje gang. 

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Norsk sygdom slut

17-10-2019 09:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Veterinærinstituttet og Mattilsynet anser nu sygdomsudbruddet i fjeldlandet for overstået

Norge stopper import af rumænske gadehunde

07-06-2013 08:24, af Tine Luther
På baggrund af en undersøgelse om importerede gadehunde fra Østeuropa norske myndigheder nu sagt stop for al kommerciel import af gadehunde fra Rumænien.

I Norge støtter det offentlige uddannelse af besøgshunde

03-06-2011 09:19, af Tine Luther
Oslo Kommune bevilliger penge til uddannelse af besøgshunde på plejehjem

Norge: 8 nye tilfælde i weekenden

16-09-2019 14:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med weekendens nye tilfælde er det samlede antal af syge hunde i Norge oppe på 102. DKK afventer vurdering fra Norge

Tæve er reservemor for lam

16-04-2013 13:59, af Maja Golles
Historierne om hunde, der agerer mor for andre dyr, er ikke slut. I Norge er hunden Debbie reservemor for et lam

Norsk hundesag: Alt for lav strafferamme

28-09-2020 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sidste uge fortalte vi om den store sexmisbrugssag fra Norge. Strafferammen er tre år. Det er NOAH, der arbejder for dyrs rettigheder meget utilfredse med

Alle provinser ramt i Norge

20-09-2019 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sygdommen i Norge bliver ved med at brede sig. Nu er samtlige provinser i landet ramt og endnu en hund har mistet livet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Rejse med hund: Regler for Holland 2026

Info|

Holland er kendt for sine åbne vidder og hundekærlige kultur, hvilket gør det til en oplagt destination for en kør-selv-ferie. Men selvom grænserne føles åbne, er der i 2026 vigtige krav til dokumentation og sundhed, som du skal have styr på, før I ruller mod syd.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.