Opdatering: Mindst 20 hunde døde i Norge

06-09-2019 08:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den farlige sygdom i Norge har nu kostet flere hunde livet. Både Dansk og Norsk Kennel Klub tager konsekvenserne af sygdommen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I Norge frygter mange hundeejere for deres hund i disse dage. Der er endnu ikke noget nyt om, hvad der er skyld i sygdommen, men indtil videre regner man med, at det er en virus.

Både Anicura i Norge og TV2.no skriver nu, at mindst 20 hunde er døde på grund af sygdommen, der startede i Oslo, men som med stor sandsynlighed har spredt sig til flere dele af landet.

– Vi ved ikke, om der er en sammenhæng mellem tilfældene i Oslo og dem ude i landet, men der er så mange ligheder, at sandsynligheden er ret stor, lyder det fra Sasja Rygg, der er kommunikationsansvarlig for Anicura i Norge.

Fredag morgen skriver TV2.no, at det sidste nye er, at der er kommet endnu flere tilfælde ind fra flere dele af Norge.

I Norge opfordrer kennelklubben til, at alle hundearrangementer i den kommende weekend aflyses eller udsættes, og det har der været stor opbakning til. Derfor kan NKK fortælle, at følgende arrangementer er aflyst.

  • Agility og Agility hopp, Slitu, Indre Østfold Hundeklubb og Follo Brukshundklubb
  • Agility, Trondheim, Gauldal Hundeklubb
  • Fuglehundprøve - høyfjell høst, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Fuglehundprøve - høyfjell høst, Kautokeino, Vest-Finnmark Fuglehundklubb
  • Fuglehundprøve - skogsfugl høst, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Fuglehundprøve - fullkombinert, Hattfjelldal, Vefsn Jff
  • Jaktprøve for retrievere, Lygnasæter, Norsk Retrieverklubb
  • Kreativ lydighet, Kongsberg, Kongsberg Hundeklubb
  • Lydighet, Hønefoss, Hønefoss og omegn Brukshundklubb
  • Lydighet, Finnfjordeidet, Senja Hundeklubb
  • Lydighet, Brekke i Maridalen, Oslo og Omegn Dressurklubb
  • Lydighet, Rakkestad, Rakkestad Hundeklubb
  • NM høyfjell, Hjerkinn, FKF
  • Rally lydighet, Finnfjordeidet, Senja Hundeklubb
  • Rally lydighet, Sarpsborg, Sarpsborg Hundeklubb
  • Rally lydighet, Hønefoss, Hønefoss og omegn Brukshundklubb
  • Utstilling, Rygge, Norsk Spaniel Klub
  • Utstilling Østlandet, Norsk Grand Danois Klubb
  • Valpeshow, Skudeneshavn, Karmøy Hundeklubb
  • Valpeshow, Kambo Klubbhus, Moss og Omegn Brukshundklubb

 

Derudover er følgende arrangementer udsat

  • Brukshundprøver (NBF), Tromsø, Norsk Schäferhund Klub
  • RIK og RIK-brukshundprøver, Tromsø, Norsk Schäferhund Klub
  • RIK og RIK-brukshundprøver, Haugesund-området, Sunnhordland Brukshund Klubb

I DKK har man også taget sig nogle forholdsregler og skriver følgende på Facebook:

DKK har i dag modtaget information fra den norske kennel klub omhandlende et alvorligt sygdomsudbrud blandt norske hunde, som har medført dødsfald hos flere hunde.

På baggrund af dette er det blevet besluttet at udelukke hunde bosiddende i Norge fra deltagelse på udstillinger, prøver, stævner eller andet indtil videre.

Denne beslutning vil blive revurderet i den kommende uge, når der er modtaget mere information fra de norske myndigheder.

DKK opfordrer alle specialklubber og kredse til at tilbagebetale tilmeldinger, samt at gøre de berørte udstillere/deltagere opmærksom på denne beslutning.

Læs også

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Danmarks bedste politihund er gået bort

24-05-2025 07:40, af Cecilie Friis Amstrup

Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

Bianca klarede den ikke - ubegribelig sorg

08-09-2019 16:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den irske setter Bianca er en af de hunde, der er døde af den mystiske sygdom i Norge. Her får du historien

Ingen grund til panik i Danmark

11-09-2019 09:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går lagde en dyreklinik en historie på Facebook, som kunne tolkes som om, sygdommen fra Norge var kommet til Danmark. Det er den ikke fastslår AniCura

OPDATERING: AniCura Varde Dyrehospital reagerer nu

 

Norge er tilbage i kampen

27-09-2019 10:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde i Norsk kennel Klub fredag har man besluttet at ophæve aflysningen af arrangementer

KRISE: Norsk Kennel Klub tæt på konkurs

29-04-2020 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs

Brugte mundbind farlige for hunde

18-11-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet

 

I Norge støtter det offentlige uddannelse af besøgshunde

03-06-2011 09:19, af Tine Luther
Oslo Kommune bevilliger penge til uddannelse af besøgshunde på plejehjem

Hunde-Norge redder NKK til oktober

16-05-2020 10:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

NKK ser lidt lysere på fremtiden, men det ser stadig sort ud, fortæller politisk rådgiver til hunden.dk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.