I Norge frygter mange hundeejere for deres hund i disse dage. Der er endnu ikke noget nyt om, hvad der er skyld i sygdommen, men indtil videre regner man med, at det er en virus.
Både Anicura i Norge og TV2.no skriver nu, at mindst 20 hunde er døde på grund af sygdommen, der startede i Oslo, men som med stor sandsynlighed har spredt sig til flere dele af landet.
– Vi ved ikke, om der er en sammenhæng mellem tilfældene i Oslo og dem ude i landet, men der er så mange ligheder, at sandsynligheden er ret stor, lyder det fra Sasja Rygg, der er kommunikationsansvarlig for Anicura i Norge.
Fredag morgen skriver TV2.no, at det sidste nye er, at der er kommet endnu flere tilfælde ind fra flere dele af Norge.
I Norge opfordrer kennelklubben til, at alle hundearrangementer i den kommende weekend aflyses eller udsættes, og det har der været stor opbakning til. Derfor kan NKK fortælle, at følgende arrangementer er aflyst.
Derudover er følgende arrangementer udsat
I DKK har man også taget sig nogle forholdsregler og skriver følgende på Facebook:
DKK har i dag modtaget information fra den norske kennel klub omhandlende et alvorligt sygdomsudbrud blandt norske hunde, som har medført dødsfald hos flere hunde.
På baggrund af dette er det blevet besluttet at udelukke hunde bosiddende i Norge fra deltagelse på udstillinger, prøver, stævner eller andet indtil videre.
Denne beslutning vil blive revurderet i den kommende uge, når der er modtaget mere information fra de norske myndigheder.
DKK opfordrer alle specialklubber og kredse til at tilbagebetale tilmeldinger, samt at gøre de berørte udstillere/deltagere opmærksom på denne beslutning.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Thor, der blev kendt som en af Danmarks mest effektive og modige politihunde, har efter en kort sygdom taget sine sidste skridt. Gennem et tæt samarbejde med sin fører Karsten Hav Sørensen har Thor reddet liv, opklaret alvorlige sager og sat et uudsletteligt præg på dansk politihistorie.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Den irske setter Bianca er en af de hunde, der er døde af den mystiske sygdom i Norge. Her får du historien
I går lagde en dyreklinik en historie på Facebook, som kunne tolkes som om, sygdommen fra Norge var kommet til Danmark. Det er den ikke fastslår AniCura
OPDATERING: AniCura Varde Dyrehospital reagerer nu
På et ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde i Norsk kennel Klub fredag har man besluttet at ophæve aflysningen af arrangementer
10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs
Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet
NKK ser lidt lysere på fremtiden, men det ser stadig sort ud, fortæller politisk rådgiver til hunden.dk
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.