Lørdag blev der fundet nye sygdomstilfælde og to hunde med samme symptomer som de tidligere tilfælde er døde.
Veterinærinstituttet vil i dag obducere mindst to hunde i jagten på en årsag til den farlige sygdom.
De tre første obduktioner viser tydelige tegn på alvorlig tarmsygdom. Patologerne fandt en meget blodig tarmbetændelse, og de har udelukket de normale årsager til dette som salmonellainfektion.
Gennem de første obduktioner kan dyrlægerne også udelukke rottegift og lignende forgiftninger som dødsårsag. Hundene har ikke haft de indre skader, som de ville have med en forgiftning af den slags. Dog omfatter denne udelukkelse ikke alle typer giftstoffer, som for eksempel kan findes naturligt.
Det officielle dødstal er nu oppe på 23 hunde, mens flere er syge, og tilfældene dukker op i flere dele af Norge.
Der går ligeledes rygter om et tilfælde i Sverige, men dette er dog ikke endeligt bekræftet.
En bemærkelsesværdig rejse til Norge sikrede den 10-årige labrador retriever Inka en plads i historiebøgerne. Hendes ejer, Ida Madsen, ser tilbage på en uforglemmelig tur, der kulminerede med titlen Norsk Vildt- og Fersksporchampion.
I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Efter domsafsigelsen i Norge, der forbyder opdræt af Cavalier King Charles Spaniels med NKK stambog (Norsk Kennel Klub), har der, i danske medier, været fokus på sundheden i de danske hunde - herunder Cavalier King Charles Spaniel.
Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer
Hjernehindebetændelse - eller meningitis - er en alvorlig sygdom hos hunde forbundet med smerte og stivhed i ryg og nakke. Der findes flere forskellige årsager til betændelsen - og vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hunden bliver syg
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet