Dansk Kennel Klub tager konsekvens af sygdom i Norge

17-09-2019 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub tager heldigvis ingen chancer. Det må være konklusionen på den opdatering man lagde ud på klubbens facebookside mandag aften.

Her fremgår det, at man forlænger udelukkelsen af norske hunde i danske udstillinger, arrangementer og lignende frem til 30. september.

På udstillingen i Ballerup vil man endvidere opleve den forskel, at det er udstillerne selv, der skal fremvise deres hunds tænder, ligesom dommerne skal bruge håndsprit eller anden desinfektion mellem hundene for at forhindre eventuel smitte.

Fødevarestyrelsen melder fortsat, at der ikke er tegn på, at sygdommen er kommet til Danmark, og i Norge mener man, at der er stor sandsynlighed for, at sygdommen ikke er smitsom.

På den baggrund må man sige, at Dansk Kennel Klub ikke tager nogen chancer med udstillingen i Ballerup.

Sidste nye fra det norske er, at Norsk Kennel Klub har valgt at aflyse alle arrangementer og deltagelse med landshold i udland indtil videre.

Derudover kan Mattilsynet udelukke flere årsager til sygdommen. Her fra melder man nu, at der hverken er tale om hvalpesyge, circovirus, coronavirus, gærsvampe eller skimmelsvamp.

 

Læs også

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Giv din seniorhund den bedste alderdom

Mange overser de særlige behov hos den gamle hund, da den ofte virker rolig og nøjsom. DKK tilbyder nu et nyt webinar, der klæder ejere på til at sikre livsglæde og trivsel gennem de vigtige seniorår med både viden og praktiske øvelser.

Mød Årets politihund og over 10.000 andre hunde

30-10-2012 08:39, af Tine Luther
Over 10.000 hunde fra hele verden mødes i den kommende weekend i Messe Center Herning til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling. Her udnævnes og hædres Årets politihund, ligesom man kan møde andre fantastisk dygtige og smukke hunde og se de unge juniorhandlere vise, hvordan en hund skal fremvises for at præsentere sig fra sin bedste side i konkurrencerne.

Den engelske springer spaniel sprang til tops!

12-02-2012 18:30, af Maria Schacht
Årets første internationale udstilling arrangeret af DKK er nu vel overstået, og fine resultater er opnået.

Roskilde: Bracco Italiano løb med sejren på sidste udstillingsdag

22-09-2024 18:41, af Cecilie Friis Amstrup

Bracco italiano imponerede og sikrede sig titlen som Best in Show på sidste udstillingsdag i Roskilde. Hundens elegante fremtoning og stærke bevægelser gjorde den til en klar vinder.

Bornholm: Her kan du se racerne fredag

12-08-2022 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så går vi i gang med udstillingen på Bornholm. Her får du en oversigt over racer og ringe for i dag

Ballerup: Disse racer kan du opleve lørdag

24-09-2022 08:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er en af de udstillinger, som er delt op over to dage. Derfor er det ikke de samme racer, du kan se lørdag og søndag. Her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i dag 

ENDELIG DANSK BIS

10-05-2019 17:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev norsk sejr ved Nordisk Udstilling i Roskilde

Så er billederne fra Vejen online!

23-05-2017 14:52, af Kristine Ulsøe Olsen

Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?