Dansk Kennel Klub tager heldigvis ingen chancer. Det må være konklusionen på den opdatering man lagde ud på klubbens facebookside mandag aften.
Her fremgår det, at man forlænger udelukkelsen af norske hunde i danske udstillinger, arrangementer og lignende frem til 30. september.
På udstillingen i Ballerup vil man endvidere opleve den forskel, at det er udstillerne selv, der skal fremvise deres hunds tænder, ligesom dommerne skal bruge håndsprit eller anden desinfektion mellem hundene for at forhindre eventuel smitte.
Fødevarestyrelsen melder fortsat, at der ikke er tegn på, at sygdommen er kommet til Danmark, og i Norge mener man, at der er stor sandsynlighed for, at sygdommen ikke er smitsom.
På den baggrund må man sige, at Dansk Kennel Klub ikke tager nogen chancer med udstillingen i Ballerup.
Sidste nye fra det norske er, at Norsk Kennel Klub har valgt at aflyse alle arrangementer og deltagelse med landshold i udland indtil videre.
Derudover kan Mattilsynet udelukke flere årsager til sygdommen. Her fra melder man nu, at der hverken er tale om hvalpesyge, circovirus, coronavirus, gærsvampe eller skimmelsvamp.
Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Så er det endelig blevet udstillingstid igen, og med en masse dejlige hunde i Vejen, er det altid rart med et overblik. Her kan du se, hvor du finder de forskellige racer i dag
På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund
De norske myndigheder kommer tættere på en forklaring på den mystiske sygdom, og fødevarestyrelsen bekræfter, at der ikke er tilfælde af sygdommen i Danmark
19-21. maj er der igen hundedage på Valdemar Slot. I år præsenterer de et fantastisk flot program, som har fokus på børn og hunde
Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund