Hvad der skulle have været en ganske almindelig fredag for Ole Vorre og hans familie endte i sidste uge med at blive alt andet end det.
Klokken 7.20 om morgenen blev brandvæsnet nemlig kaldt ud til en brand på den gård ved Løvel, hvor familien bor. Branden viste sig at være så voldsom, at en staldbygning brændte ned, hvilket betød, at et ukendt antal fasankyllinger døde.
De tre øvrige staldbygninger fik også alvorlige skader under branden, der gav brandfolkene sved på panden store dele af fredagen.
Men som om det ikke skulle være nok at se sine staldbygninger og fasankyllinger gå til i en voldsom brand, så har familiens hund også været forsvundet siden branden.
Teorien er, at hunden, en ruhåret hønsehund ved navn Sus, er blev bange og har taget flugten væk fra de altædende flammer.
Sus er en brun/grå ruhåret hønsehund med et tydeligt ar på næsen og efter sigende skulle alle kunne komme til den.
Hunden kan være set på vejen mellem Ravnstrup og Stærkær.
Der er udlovet en dusør på 3000 kroner til den, der finder hunden og bringer den til de bekymrede ejere i live.
Det er lidt et mysterium, hvad der skete ved Dianalund torsdag morgen, hvor en hund var blind passager i et tog
Hvad der skulle have været en hyggelig konkurrencedag hos DcH i søndags endte desværre med en forsvundet hund, som stadig ikke er fundet
Lørdag forsvandt Oliver, en west highland white terrier, fra hundekrogen ved Fakta i Skive.
Søndag aften udbrød der brand i en villa i Hvidovre. Familien i huset var ikke hjemme, men det var hunden desværre
De katastrofale brande i Australien er ikke til at holde ud at se på. Heldigvis er der også helte. Hunden Patsy er en af dem
Hvad byder man verdens bedste nabo? Svaret kendes ikke, men her er en nabo, der i den grad kandiderer til titlen som verdens bedste nabo
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet