Du var død, hvis ikke du var blevet vækket. Så barske var ordene fra brandmændene, da Britta Hansen lettere omtumlet stod uden for sit hus, som hun for kort tid siden var flygtet ud af til nattens mulm og mørke.
Hele historien starter en helt almindelig aften i Bramming. Britta, der bor sammen med fire hunde og et par andre dyr, går i seng og lægger sig til at sove.
I løbet af natten begynder den ene hund at gø voldsomt. Det er schæferen Team Paka’s Gazelle, Genie, på tre og et halvt år, der larmer.
Britta får tysset på hende, og lægger sig til at sove igen. Men den ihærdige schæfer vil ikke lade sin ejer falde i søvn. Derfor napper og kradser Genie i Britta, så hun fik røde mærker på kroppen. Da hun endelig kommer helt til sig selv, kan hun konstatere, at der er røg i huset.
Røgen stammer fra skorstenen, hvori der er store fuglereder, som ikke er blevet opdaget tidligere.
Da brandfolkene ankommer, fortæller de Britta som allerede er påvirket af røgen, at hun har været meget heldig med, at hunden har reddet hendes liv.
De fortalte også, at grunden til, at røgalarmerne ikke havde virket var, at røgen på grund af nogle åbne vinduer befandt sig helt nede i gulvhøjde.
– Vi kan slet ikke forestille os, at vores hunde reagerer på den måde. Genie fortjener virkelig en medalje for det her, for hun kunne jo åbenbart mærke, at hendes ejer var i fare. Hunden er virkelig menneskets bedste ven, lyder det fra Genies opdrætter, Ulla Søgaard Hansen.
Det er Ulla, der har fortalt historien til hunden.dk, da Britta oprindeligt kommer fra Irland og ikke taler så godt dansk.
Her på hunden.dk vil vi gerne hylde Team Paka’s Gazelle, Genie, for den fantastiske heltedåd.
Poteklask fra os til dig Genie.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage
Danskerne blev mere end vanligt hundeglade i 2020, da coronakrisen ramte landet, og mange danskere skal nu vænne sig til et liv med hund, gåture og godbidder. Men det kan være svært at vide, hvordan man får en tryg og glad hund, når man er helt ny i hundefaget, og køen til en plads på hundeskolerne er blevet længere på grund af corona. Heldigvis er der mange ting, man kan gøre, mens man venter. TrygFonden Besøgshunde og deres hundeadfærdskonsulent Irene Jarnved hjælper de nye hundeejere på vej
Hunden.dk vil gerne fejre både store og små mærkedage – uanset om det handler om en firbenet ven, en kendt profil i hundeverdenen eller en personlig begivenhed. Tip redaktionen, og vær med til at hylde alt det, der gør hundelivet helt særligt.
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Nogle gange kan det være helt fint at have en ven, der er anderledes end dig selv. Billedet af denne staffordshire bullterrier er taget af Gitte Pedersen fra Odense
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?