Sådan schæfer. Genie redder sin ejers liv

25-04-2020 09:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det kunne have endt fatalt, da der udbrød brand i Britta Hansens hus i Bramming i Vestjylland. Heldigvis var schæferen Genie vågen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Du var død, hvis ikke du var blevet vækket. Så barske var ordene fra brandmændene, da Britta Hansen lettere omtumlet stod uden for sit hus, som hun for kort tid siden var flygtet ud af til nattens mulm og mørke.

Hele historien starter en helt almindelig aften i Bramming. Britta, der bor sammen med fire hunde og et par andre dyr, går i seng og lægger sig til at sove.

I løbet af natten begynder den ene hund at gø voldsomt. Det er schæferen Team Paka’s Gazelle, Genie, på tre og et halvt år, der larmer.

Britta får tysset på hende, og lægger sig til at sove igen. Men den ihærdige schæfer vil ikke lade sin ejer falde i søvn. Derfor napper og kradser Genie i Britta, så hun fik røde mærker på kroppen. Da hun endelig kommer helt til sig selv, kan hun konstatere, at der er røg i huset.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Røgen stammer fra skorstenen, hvori der er store fuglereder, som ikke er blevet opdaget tidligere.

Da brandfolkene ankommer, fortæller de Britta som allerede er påvirket af røgen, at hun har været meget heldig med, at hunden har reddet hendes liv.

De fortalte også, at grunden til, at røgalarmerne ikke havde virket var, at røgen på grund af nogle åbne vinduer befandt sig helt nede i gulvhøjde.

– Vi kan slet ikke forestille os, at vores hunde reagerer på den måde. Genie fortjener virkelig en medalje for det her, for hun kunne jo åbenbart mærke, at hendes ejer var i fare. Hunden er virkelig menneskets bedste ven, lyder det fra Genies opdrætter, Ulla Søgaard Hansen.

Det er Ulla, der har fortalt historien til hunden.dk, da Britta oprindeligt kommer fra Irland og ikke taler så godt dansk.

Her på hunden.dk vil vi gerne hylde Team Paka’s Gazelle, Genie, for den fantastiske heltedåd.

Poteklask fra os til dig Genie.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Læs også

Mirakelredning af storpuddel der sad fast i tre døgn

29-01-2025 09:29, af Cecilie Friis Amstrup

En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.

Har din hund en ægte Lassie gemt i sig?

14-04-2022 09:48, af Astrid Gerd Holtet

Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det 

Hund reddede sin 78-årige ejer

09-03-2022 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage

Hund efterlyses efter brand

05-07-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For præcis en uge siden udbrød der brand i en gård ved Løvel nord for Viborg. I forbindelse med den voldsomme brand, flygtede familiens hund, som ikke er set siden

 

Fra HUNDEN: Hvordan har din hund det med støvsugeren?

12-04-2025 07:56, af Karen Frost Knudsen

Mange hunde ender med at have et lidt belastet forhold til koste, sneskovle og ikke mindst støvsugeren. For nogles vedkommende begynder det dårlige forhold allerede i hvalpetiden, for andre opstår problemet senere og uden at vi måske helt er opmærksomme på, hvad der er sket

Familie reddet af hund

14-01-2013 14:18, af Tine Luther
Fjelstrup: En sovende kvinde samt hendes tre børn slap fra en brand med livet i behold, fordi deres hund advarede om flammerne.

Hund ramt af tog bliver reddet af sin ven

30-12-2016 09:51, af Kasper Larsson
Det er ikke kun mellem menneske og hund, at der eksisterer et helt specielt bånd. Hunde viser den samme loyalitet, kærlighed og opofrelse over for deres artsfæller

Et postbud bygger en rampe til en gammel hund på sin rute

10-01-2017 13:25, af Kasper Larsson
Nogle mennesker går bare den ekstra mil for at skabe lidt ekstra glade i andres liv. Og skønt hunde og postbude ikke er kendt for at have det bedste forhold til hinanden, så er det noget helt andet i dette tilfælde

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Død hund årsag til brand

04-07-2013 10:11, af Maja Golles
I Slagelse var det sandsynligvis liget af en død hund, der gav anledning til brand på en nedlagt landbrugsejendom

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Livet med to meget forskellige hunderacer

15-01-2026 16:33, af Rikke Jensen

Drømmen om en stor hund krævede omtanke da den skulle integreres i en flok af små pekingesere. Læs hvordan indsigt i racernes behov skabte et harmonisk hjem på tværs af størrelser.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Hvad skal hunden hedde?

Valget af navn er en af de første store beslutninger som ny hundeejer. Vi guider dig her til hvordan du finder et navn der både passer til hundens personlighed og fungerer perfekt i hverdagen.