Du var død, hvis ikke du var blevet vækket. Så barske var ordene fra brandmændene, da Britta Hansen lettere omtumlet stod uden for sit hus, som hun for kort tid siden var flygtet ud af til nattens mulm og mørke.
Hele historien starter en helt almindelig aften i Bramming. Britta, der bor sammen med fire hunde og et par andre dyr, går i seng og lægger sig til at sove.
I løbet af natten begynder den ene hund at gø voldsomt. Det er schæferen Team Paka’s Gazelle, Genie, på tre og et halvt år, der larmer.
Britta får tysset på hende, og lægger sig til at sove igen. Men den ihærdige schæfer vil ikke lade sin ejer falde i søvn. Derfor napper og kradser Genie i Britta, så hun fik røde mærker på kroppen. Da hun endelig kommer helt til sig selv, kan hun konstatere, at der er røg i huset.
Røgen stammer fra skorstenen, hvori der er store fuglereder, som ikke er blevet opdaget tidligere.
Da brandfolkene ankommer, fortæller de Britta som allerede er påvirket af røgen, at hun har været meget heldig med, at hunden har reddet hendes liv.
De fortalte også, at grunden til, at røgalarmerne ikke havde virket var, at røgen på grund af nogle åbne vinduer befandt sig helt nede i gulvhøjde.
– Vi kan slet ikke forestille os, at vores hunde reagerer på den måde. Genie fortjener virkelig en medalje for det her, for hun kunne jo åbenbart mærke, at hendes ejer var i fare. Hunden er virkelig menneskets bedste ven, lyder det fra Genies opdrætter, Ulla Søgaard Hansen.
Det er Ulla, der har fortalt historien til hunden.dk, da Britta oprindeligt kommer fra Irland og ikke taler så godt dansk.
Her på hunden.dk vil vi gerne hylde Team Paka’s Gazelle, Genie, for den fantastiske heltedåd.
Poteklask fra os til dig Genie.
En storpuddel forsvandt fra sin ejer og sad fast i skoven uden vand i tre døgn. En dedikeret dronefører fra Vi Finder Hund blev hans redning.
Vil din hund redde dig, hvis du kommer i nød? Måske, siger nyt studie fra Argentina, også selvom hunden ikke er trænet til det
Hunde er fantastiske. Det ved vi. I Balle ved Silkeborg er der en hund, der nok får lidt ekstra godbidder de næste par dage
I går var det 1. april, og traditionen tro betød det et væld af underfundige historier, som ikke helt havde hold i virkeligheden. I år handlede flere af dem om hunde. Her får I et udpluk
I dag fylder Dyreværnet 123 år, og det fejrer man ved at gøre opmærksom på en af værnets helt specielle hunde, der i den grad savner en ny familie
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Ideen om skræddersyet ernæring til hver enkelt hund ændrede livet for de to stiftere af Vuffeli, Mads Smith og Christian Yding. Man skulle tro at der var langt fra at sige sit faste job op i trygge rammer til, at bruge hele sin opsparing på at bestille 30 tons hundefoder, men det var der ikke for de to stiftere
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund