Langthundeliv.dk er mødestedet for alle, der vil vide, hvordan de bedst holder deres hund sund, rask og glad - fra hvalp til senior. Man kan læse om en langt række sygdomme og deres behandling, om pleje, motion, kost, om hvalpetiden, vaccinationer, rejser med hund og meget mere. Man kan også tjekke sin hunds sundhed samt få tips om symptomer, man skal holde øje med, så man kan kontakte sin dyrlæge og gøre noget ved eventuelle sygdomme i tide. Alt sammen nemt og overskueligt at finde rundt i.
Opdag sygdomme i tide
Formålet med siden er, at få hundeejere til at blive ekstra opmærksomme på deres hunds helbred og velbefindende. For jo tidligere man opdager symptomer på en måske farlig sygdom, desto større er chancerne for, at den kan behandles uden mén for hunden.
Og rent faktisk går alt for mange hunde rundt med en sygdom, der påvirker deres livskvalitet dagligt. F.eks. begyndende gigt, infektioner, tandproblemer, fordøjelsesproblemer, mider eller andet, der både er stærkt generende og på sigt kan udvikle sig til en mere farlig tilstand.
Muslinger mod gigt
Den nye website rummer mange informationer, man ikke lige finder andre steder, og det handler ikke om sygdomme det hele. Der er også fyldige afsnit om, hvordan man plejer sin hund fra øre til pote, hvordan man bedst passer sin hvalp, gode tips til, hvordan man holder sin hund i form, tips om foder og en masse vigtig viden om, hvordan man passer ekstra godt på sin seniorhund. Også rejser med hund, som bliver stadig mere populært, har fået helt sit eget afsnit.
Når man klikker rundt på siden, er der i det hele taget masser af interessant viden undervejs. F.eks. opdager man, at en særlig grønlæbet musling fra New Zealand kan være med til at forebygge gigt, da den indeholder stoffer, som kan gavne leddene i forbindelse med kosttilskud. Man kan få at vide, hvor mange gange ens hund bør trække vejret i minuttet, når den er rask, hvordan man passer på sin hunds poter i vintervejr, hvad hundesvømning er godt for, hvor lopper lever og meget mere. Underholdende, men også vigtigt.
Man skal ikke lege dyrlæge
Meningen med websiden er naturligvis ikke, at man som hundeejer selv skal kunne stille diagnose og lege dyrlæge. Til gengæld får man den nødvendige viden og de rigtige værktøjer til at læse sin hunds signaler – også de helt små – så man kan gå til dyrlægen, hvis man har mistanke om sygdom.
Bag hjemmesiden står Boehringer Ingelheim Animal Health Nordics. Som producent af medicin og kosttilskud til hunde, katte og mange andre dyr har virksomheden naturligvis en interesse i websitet. Men først og fremmest et ønske om at give hunde og hundeejere så mange gode og sunde år sammen som muligt. Som besøgende vil du næppe bemærke afsenderen. Til gengæld vil du helt sikkert komme ud med mere viden om, hvordan du kan styrke din hunds helbred og livskvalitet.
Rafael De Santiago, der var formand for FCI 2013 – 2019 er afgået ved døden. Det skriver FCI på deres hjemmeside
Vi vil så gerne lave den bedst mulige hjemmeside med hundenyheder. Derfor har vi brug for jeres hjælp. Deltager du i spørgeskemaundersøgelsen, er du med i konkurrencen om at vinde et eksemplar af Retrieverbogen af Lotte Evers
På Mattilsynets hjemmeside kan man se, hvilke områder de syge hunde kommer fra. Et overblik tegner et billede af, at der er tilfælde i det meste af Norge
Hunde bliver ofte smittet med sygdommen, kennelhoste, når vinterens fugtige og kolde vejr indtræffer. Derfor er det i den kommende tid ekstra vigtigt, at man som hundeejer kan spotte symptomerne på kennelhoste og ved, hvad man selv kan gøre for at mindske risikoen for smitte.
Ved Calve-Legg Perthes ødelægges hundens lårbensknogle og med tiden nedbrydes hundens hofteled
Hårtab kan forekomme hvis hunden kløer sig meget, men andre sygdomme i kroppen kan også få hårene til at falde af
Mandag holdt kennelklubben i Norge ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde. De besluttede blandt andet, at der ikke skulle sendes landshold til konkurrencer i udlandet
Eller har vi blot oplevet en stigning i sædvanlige sæsonbetonede symptomer? Angsten for det uforklarlige spredte i sensommeren panik, ikke bare i Norge men også blandt danske hundeejere og i store dele af resten af hundeverdenen, da 43 hunde døde, og yderligere 207 blev syge af uforklarlig blodig diarré og opkast. Læs, hvad der er fake news og fakta i historien om den norske hundesygdom
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?