Søndag kørte en Ford Pickup galt på Messegmotorvejen ved Herning. Det skriver Ekstra Bladet. I bilen sad en kvinde og en hund, som begge blev slynget ud af bilen i ulykken.
Undersøgelser viser nu, hvordan ulykken skete.
Kvinden havde nemlig hunden til at sidde på passagersædet ved siden af sig. Pludselig sprang hunden over til hende, og i springet ramte den gearstangen så uheldigt, at bilen satte i bakgear. Det resulterede i, at hjulene blokerede, og kvinden mistede derfor herredømmet over bilen, der bragede ind i autoværnet, og slyngede kvinde og hund ud af bilen.
Der er ingen meldinger om hundens eventuelle skader, men kvinden menes at have fået flere skader på ryggen.
Der findes en del autobure på markedet. De findes både i stof og i metal. Skal buret være fast i bilen, kan du vælge et af god kvalitet, der er crashtestet. Når først du har fundet det rigtige bur, er det en god idé at få det fastmonteret, så det er endnu mere sikkert, når du har din hund med på tur. Du kan også vælge en autosele, som hunden sidder med på sædet. De fungerer i og for sig godt nok, men du skal være opmærksom på, at din hund ikke får tygget i selerne under køreturen eller får benet viklet ind. Selen skal desuden kunne tilpasses din hund, mens den vokser. Det kan være en løsning, hvis du ikke har mulighed for bur i bilen.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige
På trods af utallige opfordringer i alle mulige medier, er det ikke alle, der har forstået pointen
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.