Søndag kørte en Ford Pickup galt på Messegmotorvejen ved Herning. Det skriver Ekstra Bladet. I bilen sad en kvinde og en hund, som begge blev slynget ud af bilen i ulykken.
Undersøgelser viser nu, hvordan ulykken skete.
Kvinden havde nemlig hunden til at sidde på passagersædet ved siden af sig. Pludselig sprang hunden over til hende, og i springet ramte den gearstangen så uheldigt, at bilen satte i bakgear. Det resulterede i, at hjulene blokerede, og kvinden mistede derfor herredømmet over bilen, der bragede ind i autoværnet, og slyngede kvinde og hund ud af bilen.
Der er ingen meldinger om hundens eventuelle skader, men kvinden menes at have fået flere skader på ryggen.
Der findes en del autobure på markedet. De findes både i stof og i metal. Skal buret være fast i bilen, kan du vælge et af god kvalitet, der er crashtestet. Når først du har fundet det rigtige bur, er det en god idé at få det fastmonteret, så det er endnu mere sikkert, når du har din hund med på tur. Du kan også vælge en autosele, som hunden sidder med på sædet. De fungerer i og for sig godt nok, men du skal være opmærksom på, at din hund ikke får tygget i selerne under køreturen eller får benet viklet ind. Selen skal desuden kunne tilpasses din hund, mens den vokser. Det kan være en løsning, hvis du ikke har mulighed for bur i bilen.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige
På trods af utallige opfordringer i alle mulige medier, er det ikke alle, der har forstået pointen
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.