Inhuman hundelov vil ikke løse Rumæniens hundeproblem

27-09-2013 12:28, af Tine Luther
Den rumænske forfatningsdomstol har netop godkendt landets nye lov, der gør det muligt at masseaflive herreløse hunde. Dyrebeskyttelsesorganisationen WSPA advarer om, at masseaflivningerne ikke vil kunne løse landets problemer med gadehunde
Copyright Ridehesten.com
De tusindvis af rumænske gadehunde er især blevet upopulære, efter en dreng fornylig blev angrebet og senere døde af sine kvæstelser. Mange tusinde hunde står nu til aflivning. WSPA mener dog ikke, at problemet kan løses ved brutale masseaflivninger. (Foto: WSPA)

For at nedbringe det store antal gadehunde i Rumænien har landets parlament for nylig hastebehandlet en lov, der tillader, at gadehunde aflives, hvis ingen melder sig som ejer inden for 14 dage. En række parlamentsmedlemmer valgte umiddelbart efter vedtagelsen at sende loven til prøve hos forfatningsdomstolen, som i dag har afvist, at loven skulle være forfatningsstridig. Dyrebeskyttelsesorganisationen WSPA (World Society for the Protection of Animals) frygter, at loven vil føre til et stort antal smertefulde aflivninger af hunde. ”Vi forstår godt, at regeringen gerne vil løse problemet med de mange hunde hurtigt, men realiteten er, at der ikke findes nogen nemme og hurtige løsninger. Den masseaflivning af tusindvis af hunde, som loven lægger op til, vil ikke kunne gennemføres på en forsvarlig og human måde, og på lang sigt vil det heller ikke kunne løse problemet,” siger Gitte Buchhave, direktør for WSPA Danmark. WSPA har mange års erfaring med at håndtere herreløse hunde over hele verden og ved, at masseaflivninger hverken er en human eller effektiv metode til at løse problemer, som dem Rumænien har stået over for i årevis. Lov i kraft inden for få dage WSPA har inden afgørelsen været i kontakt med medlemmerne af forfatningsdomstolen for at overbevise dem om, at loven er inhuman og heller ikke vil have den ønskede effekt. Men det tog alligevel domstolen kun fire timer at diskutere sig frem til en godkendelse af loven. ”Sammen med andre organisationer har vi tilbudt regeringen at hjælpe med at udvikle en løsning, der både er human og vil løse landets problemer med herreløse hunde på lang sigt. Det tilbud gælder stadig, og vi opfordrer derfor til, at loven sættes på hold, ind til regeringen har overvejet mere effektfulde løsninger, der både vil være til gavn for mennesker og dyr,” siger Gitte Buchhave. Den rumænske præsident Traian Basescu forventes nu at underskrive loven, så det inden for få dage bliver lovligt at aflive landets gadehunde. WSPA (World Society for the Protection of Animals) er en global dyrebeskyttelsesorganisation, som har beskyttet dyr mod udnyttelse og mishandling i mere end 30 år. WSPA bekæmper dyremishandling og skaber positive og bæredygtige ændringer for dyr – globalt såvel som lokalt. WSPA rådgiver blandt andet regeringer gennem FN og er involveret i lokalt dyrebeskyttelsesarbejde i mere end 50 lande. Pressemeddelse fra WSPA

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund