Hundens stressniveau påvirkes af forholdet til ejeren

12-05-2021 14:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svensk forskning peger på, at ejerens personlighed og forhold til hunden påvirker hundens stressniveau

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Et studie på universitetet i Linköping havde til formål at vise om hundens stressniveau påvirkes af de mennesker, den lever sammen med.

For at finde svar på dette spørgsmål undersøgte forskerne hår fra både hunde og deres ejere. I håret kan man nemlig måle mængden af cortisol, som er et af de vigtigste stresshormoner. Derved kunne forskerne måle de sidste måneders stressniveau.

I studiet deltog 18 hunde, der er avlet til jagt, som for eksempel gravhunde og norske elghunde.

Derudover deltog en gruppe på 24 hunde af gamle racer som for eksempel basenji og siberian husky.

Udover hårprøverne svarede hundeejerne også på et spørgeskema om deres egen og hundens personlighed, ligesom de skulle besvare spørgsmål om deres forhold til deres hund.

Resultatet af studiet blev, at stressniveauet hos jagthunde bliver påvirket af ejerens personlighed. Det samme gjorde sig ikke gældende for de gamle racer.

Derudover fandt man, at forholdet mellem ejer og hund påvirker hundens stressniveau hos både jagthunde og de gamle racer. Men påvirkningen var større hos jagthundene end hos de gamle racer.

Tidligere har den samme gruppe forskere påvist, at hyrdehunde, som jo er avlet til tæt samarbejde med mennesker, spejler deres ejers langsigtede stressniveau.

– Vi tror, at synkroniseringen af stressniveau er en konsekvens af, at hunde er blevet avlet til at samarbejde med mennesker. Derudover er hundens forhold til ejeren og ejerens personlighed vigtige paramtre for synkroniseringen af stressniveauer, siger Lina Roth fra universitetet i Linköping til Sciencedaily.com.  

Læs også

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hunde på arbejdspladser nedsætter stress

28-07-2012 08:12, af Tine Luther
Stress er slemt for medarbejdere – og det koster firmaerne dyrt. Derfor kan stressnedsættende tilstedeværelse af hunde på kontoret kan være givende for alle parter – også for hundene, som slipper for at være så meget alene hjemme, mens deres ejere slider i det.

Ny undersøgelse: Hunde får grå hår af stress

08-01-2017 15:21, af Kasper Larsson
Menneskekroppen er meget modtagelig overfor stress, og jo længere tilstanden påvirker os, jo flere grå hår får vi. En ny undersøgelse viser, at hundekroppen reagerer på samme måde

Dyrenes Beskyttelse om fyrværkeri

20-03-2024 14:13, af Anne Cecilie Sohl

Affyring af fyrværkeri over mange uger har store konsekvenser for både kæledyr, landbrugsdyr, og dyr i naturen. Derudover er det en stor belastning for miljøet, som sagtens kunne undgås. Dyrenes Beskyttelse mener, at omfanget af fyrværkeri bør indskrænkes markant, særligt for private.

Hunde mindsker stress hos studerende

15-03-2018 15:13, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny canadisk forskning slår fast, at hundeterapi hjælper mod stress og eksamensangst hos studerende

Hunde nedsætter stress på arbejdspladser

10-04-2012 14:27, af Tine Luther
Et studie fra Virginia Commonwealth University viser, at hunde på arbejdspladser gør en positiv forskel i forhold til at reducere stress og gøre arbejdspladsen mere tilfredsstillende – også for andre medarbejdere end hundeejerne.

Menneskestress avler hundestress

25-05-2022 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Svensk undersøgelse peger på, at langvarig stress hos hundeejere smitter deres hunde

Stress kan ses i pelsen

02-08-2017 13:22, af Anne Ekenberg

Det er velkendt, at husdyr er godt for menneskets sundhed. Men hvordan har vores hunde det med os? Det undersøgte et forskerteam ved Linköpings Universitet ved at måle mængden af stresshormonet kortisol, som blev lagret i pelshårene.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?