En epidemi har spredt sig rundt i det nordsjællandske. Dyrelægehuset i Holte og Nærum Dyreklinik skrev i sidste uge et opslag på Facebook, der ligesom epidemien har spredt sig vidt omkring.
Efter kommentarerne at dømme er problemet stadig stort i området, da flere skriver, at deres hund er ramt.
Epidemien er en Smitsom diarre-epidemi. Årsagen til diarréen en lille encellet parasit kaldet Giardia, som kan leve i tarmen hos mennesker og dyr.
Symptomer er mild til alvorlig diarre og kan være ildelugtende, gullig og med til blandet blod.
Nogle patienter kaster også op. Parasitten er ekstremt smitsom og det er derfor meget vigtig at være opmærksom på afføringen og få hunden undersøgt, hvis den får Giardia-lignende symptomer.
Når en hund bliver udsat for smitte, f.eks. via afføring, en kontaminer vandskål, tæpper, legetøj mm. vil der typisk gå 8 dage inden symptomerne sætter ind.
Visser typer af Giardia kan optræde som en zoonose, det vil sige at mennesker kan blive smittet af deres kæledyr. Dyrlægen kan ved hjælp af nogle afføringsprøver kunne stille diagnosen og iværksætte den korrekte behandling.
Under og efter behandlingen er det bidende nødvendigt med daglig rengøring og god hygiejne for at undgå at hunden bliver smittet igen.
Ifølge Netdyredoktor er der ingen lægemidler, der er registreret til behandling af Giardia hos dyr, og der er heller ikke nogen lægemidler, der er bevist at være 100 % effektive.
Oftest bruges Fenbendazol 1 x dagligt i 5 dage og kuren gentages efter 14 dage.
Metronidazol kan også bruges, men har vist sig at være mindre effektiv end Fenbendazol til behandling af Giardia hos hunde, og metronidazol kan give en del bivirkninger iform af nedsat appetit, opkast og ændret adfærd.
Der er ingen vaccine til forebyggelse af Giardia i Danmark.
Giardia cyster udskilles i afføringen, og overføres ved at et dyr eller menneske kommer til at indtage Giardia cyster i f.eks. fæcesforurenet vand eller et forurenet miljø. Giardia kan overleve i miljøet i flere måneder, specielt under fugtige og kølige forhold.
Ifølge Hundehelse.no er Giardia ikke farlig for raske hunde.
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Chrisco har tilbagekaldt tyggeruller med kylling og okse efter flere meldinger om hunde med alvorlige symptomer som rastløshed, angst og psykotisk adfærd. Virksomheden arbejder nu på at finde årsagen.
Nye studier i laboratoriedyr viser, at hjælpestoffet NMP, som findes i visse typer loppemidler, kan påvirke fosterudviklingen hos drægtige laboratoriedyr. Derfor skal indlægssedlerne til disse loppemidler opdateres med en advarsel imod, at gravide kvinder håndterer produktet
Dyrlæge Mariane Kjær Silset tror kun, vi har set toppen af isbjerget af diarreudbruddene hos hunde i Nordsjælland. Hun opfordrer til, at man får sin hund undersøgt
På Facebook advares der netop nu om, at der har været hunde med Giardia i Nordskoven i Slagelse
En hund fra Helsingør døde i sidste uge efter et kort sygdomsforløb. NU advarer dyrlægen danske hundeejere
Den frygtede parasit spreder sig netop nu i København. Vær opmærksom
Den encellede tarmparasit, Giardia, kan give alvorlig diarré hos både hunde og mennesker
Fredag kom det frem, at der er Giardia i Assentoft ved Randers
Netop nu meldes der om flere tilfælde af giardia i og omkring Svendborg. Vi har talt med en hundeejer, hvis hund er ramt
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder Lars Løkke Rasmussen inviterer søndag den 9. november kl. 15.30–17.30 til en frisk gåtur med hund og gode samtaler ved Rold Gl. Kro
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?