Ungarn leverer i den grad nyheder inden for hundeforskning netop nu. Her er et af de eksperimenter, hvis resultat nok kommer bag på de fleste.
For hvilken hund er bedst til at lære fra fremmede?
Er det hunde, der bruger det meste af sin vågne tid på at være glad og logre med halen, eller er det hunden, der ser på verden med et lidt mere gnavent udtryk?
Svaret er, ifølge den ungarske undersøgelse, at den gnavne hund er bedre til at lære fra fremmede mennesker.
Selve eksperimentet gik ud på, at der blev lagt en godbid inde i en v-formet indhegning. Hunden kunne se godbidden, men den kunne ikke nå den.
For at komme til den lækre godbid skulle hunden gå udenom hegnet og længere væk fra godbidden. Noget som ligger hunden meget fjernt at gøre.
Hundene skulle løse opgaven på tre måder.
Da hundene slev skulle løse opgaven, var der ikke nogen forskel på, hvor mange af de glade og hvor mange af de gnavne, der gennemførte.
Det samme gjaldt når hundene blev guidet af deres ejer, men når det var en fremmed, der viste vejen, var der langt flere af hunde med et gnavent udtryk, der løste opgaven.
Peter Pongracz, der forsker i samspillet mellem hunde og mennesker på Eotvos Lorand universitetet i Budapest, indrømmer, at det var svært at adskille de to grupper af hunde.
– Det var svært, fordi vi jo ikke ledte efter hunde, der var direkte aggressive. Det var de hunde, som bare har et lidt gnavent udtryk, siger han til New York Times.
Indtil videre har man ikke kunnet afgøre, hvad der er årsag til forskellen, men det er naturligvis noget, forskerne vil kigge nærmere på.
Ungarsk forskning viser, at hunden rent faktisk forstår, hvad du siger til den. Det er ikke bare måden, vi siger tingene på, den forstår. Den forstår også selve ordene
Et studie fra Ungarn peger på, at grise er lige så intelligente som hunde og endda mere selvstændige
Amerikanske forskere har sammenlignet MR-scanninger af forskellige hunderacer og har fundet, at racernes hjerner adskiller sig fra hinanden alt efter, hvad racen er fremavlet til
Mange bruger leg som belønning i forbindelse med træning, fordi det for nogle hunde virker bedre end en tør godbid. Ny forskning tyder dog på, at leg efter træning også har en hel anden fordel – det hjælper måske hundens hjerne til at lagre dét den lige har lært
Forskning fra Newcastle University tyder på, at hunden ligesom mennesket bliver en anelse mere trodsig, når puberteten slår ind
Ny forskning fra University of Cambridge viser, at børn har flere fordele ved at have en hund end ved at have søskende.
Forsker Andrew Gallup har samlet den forskning, der er om det at gabe, og han har fundet ud af nogle ret interessante ting om den smittende kropsfunktion
Ny forskning fra Sverige peger på, at hundeejere har en mindre risiko for at dø af hjerte-kar-sygdomme end andre
I takt med, at foråret springer ud, begynder eksamensnerverne også at pible frem. Ny amerikansk forskning viser nu, at det bedste middel mod stress til eksamen er hunde
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.