Vi ved det jo allerede godt. Der er ikke meget negativt at sige om at eje en hund. Nu har svenske forskere fra Sveriges Landbrugsuniversitet fundet endnu flere gode grunde til at eje et af de kære firbenede dyr.
Forskerne har nemlig vist, at både hunde og katte har en positiv virkning på nationaløkonomien. Deres forskning viser, at hunde og katte samlet står for at skabe 8000 job i Sverige, ligesom der i 2015 blev brugt hele 16 milliarder kroner på de to slags dyr.
I 2007 blev der kun brugt otte milliarder. Der er altså sket en fordobling i forbruget på dyrene på otte år. I 2001 blev der kun brugt 4,5 milliarder kroner. Forbruget dækker over alt fra dyrlægeregninger til foder og andre indkøb.
Rune Hoffman, der er en af forskerne bag studiet, er ikke i tvivl om, hvorfor udviklingen er gået den vej.
— For nogen er det lige så absurd at tage stilling til, hvor mange penge de vil bruge på deres kæledyrs sundhed, som hvis de skulle tage stilling til, hvor meget de ville bruge på deres barns sundhed. Desuden har dyrlægerne fået en masse nye muligheder for at hjælpe dyrene, og dem er ejerne villige til at betale for, siger han til Forskning.no.
Studiet viser da også, at det går ret godt for dyrlægebranchen. Af de 8000 job er næsten 2700 dyrlægejob. Hos dyrlægerne står hunden for langt de fleste behandlinger, idet 70 procent af behandlingerne foretages på hunde og 28 procent på katte.
Argumenterne imod at investere i en hund bliver altså færre og færre og snart er der ikke flere tilbage.
Læs hele rapporten her
Enhver, der overvejer at inkludere et firbenet familiemedlem i hjem og hjerte de næste 10-15 år, bør tænke en række faktorer igennem først. Det handler dog ikke blot om at sætte sig ind i hunderacens egenskaber, behov og temperament: Racens generelle sundhed påvirker ikke bare hundens velbefindende og levetid, men i høj grad også ejerens bekymringsniveau og husstandens økonomi.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Det er dyrere at være hunde- end katteejer. Det er i sig selv måske ikke overraskende, men hvad koster det egentlig pr. måned at have hund eller kat? Det har 800 hunde- og katteejere svaret på – og her kan du også læse, hvad der er årsag til forskellen i udgifterne.
Kløe, hudproblemer og mavegener kan skyldes allergi. Hunde kan udvikle både inhalationsallergi og foderintolerance, og nogle har endda begge dele. Det kræver en grundig udredning at finde den rette behandling.
Boehringer Ingelheim har undersøgt, hvad der skal til, før hundeejere vælger en ny dyrlæge. Det handler hverken om pris eller åbningstider. Den moderne hundeejer vil først og fremmest have tryghed
En af de mest velbesøgte forestillinger ved MyDOG er Hundeakademins hundeteater. I år bød de på eventyret om Snehvide, og det var virkelig imponerende. Se hele stykket i videoen i denne artikel
Et studie peger på, at hunde helst vil lege med hinanden, når deres ejer er i nærheden og giver dem opmærksomhed
Ledsmerter er desværre blevet en alt for almindelig del af mange hundes liv. Takket være moderne dyrlægevidenskab, bedre ernæring og en øget opmærksomhed på dyrevelfærd lever hunde i dag længere end nogensinde før. Denne positive udvikling betyder dog også, at flere hunde når en alder, hvor slid og belastning af leddene bliver et reelt problem.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.
Dansk Canicross Forbund satte i søndags et imponerende punktum for Dog Series 25/26. Hele 182 ekvipager var samlet på en gammel campingplads i Thy til en finale præget af høj fart, kølige temperaturer og enestående natur.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse