Man starter med at svede fredag morgen og slutter med at fryse søndag aften, og derimellem har vi grinet, hygget bidt negle og glædet os. Sådan har udstillingen i Vejen været, og søndagens finale blev en god afslutning på denne udstilling.
Finalen startede med en tale af dommer Tine Pehar fra Kroatien. Han takkede de mange udstillere for at være kommet frem:
– Det er næsten som om, der aldrig har været corona, lød det fra den populære og dygtige dommer.
Vinderen af den flotte finale blev dansk efter svenskerne havde taget titlen både fredag og lørdag, og det var en populær vinder, Tino Pehar valgte.
Til store klapsalver kunne Bitta Wøldiche nemlig løbe op på podiets førsteplads med sin australian shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight (Freeman). Det krævede dog først, at hun tog et par runder i ringen med nummer Gitte Morell, der med hendes samojed, Cabaka’s Raw Power tog andenpladsen.
Så det var en lidt forpustet vinder, vi mødte efterfølgende.
– Det er overvældende, og jeg er meget taknemmelig. Dommeren har dømt denne race mange gange før, og så er det stort, at man får lov at vinde BIS ved ham, lød det fra den glade Bitta Wøldiche, der har opdrættet Freeman og ejer ham sammen med Marianne Thorsen.
- Jeg vidste, han var noget specielt allerede, da han var helt lille. Så jeg ringede til Marianne og sagde, at jeg havde en fantastisk hvalp til hende. Hun spurgte om den var blå, og jeg måtte jo så erkende, at den var sort. Hun valgte den alligevel, og det har hun vist aldrig fortrudt, siger Bitta Wøldiche og fortsætter:
– Han er noget af det sødeste, der findes. Han er god med store hunde, små hunde, hvalpe og gamle hunde, og elsker han at hente sutsko.
På tredjepladsen kom den langhårede gravhund, Örnbergets Eagle Eye ejet af Elisabeth Rhodin fra Sverige, mens fjerdepladsen gik til Nordlandia Danes Midnight Sun, der er en Grand danois, gul/tigret ejet af Camilla Staunskjær og Tove Staunskjær.
Mens Artemis II i skrivende stund flyver gennem det dybe rum mod en bemandet passage rundt om Månen, mindes vi pioneren Laika. Hendes rejse med Sputnik 2 i 1957 var det første modige skridt mod nutidens store bedrifter.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Hvis du ikke allerede har lagt planer for Kristi Himmelfartsdagene, så læg vejen forbi Roskilde Dyrskueplads. Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.500 hunde blive bedømt og Dyrskuepladsen vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
Ligesom fredag var det en hund med adresse i Sverige, der tog Best in Show lørdag i Vejen
I denne weekend har der været stort agilitystævne i Viby. Vi var på besøg i dag. Se billederne
Traditionen tro blev Årets Politihund præsenteret i Herning i Store Ring. Årets politihund blev Cody
Palle Bergsø blev søndag middag hædret med DKK’s hæderstegn for sit store arbejde for lydighedssporten
”Årets DKK-racevindere 2017” har mulighed for at få offentliggjort et billede i en racevinderkavalkade i januar-/februarnummeret 2018 af HUNDEN
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.