Man starter med at svede fredag morgen og slutter med at fryse søndag aften, og derimellem har vi grinet, hygget bidt negle og glædet os. Sådan har udstillingen i Vejen været, og søndagens finale blev en god afslutning på denne udstilling.
Finalen startede med en tale af dommer Tine Pehar fra Kroatien. Han takkede de mange udstillere for at være kommet frem:
– Det er næsten som om, der aldrig har været corona, lød det fra den populære og dygtige dommer.
Vinderen af den flotte finale blev dansk efter svenskerne havde taget titlen både fredag og lørdag, og det var en populær vinder, Tino Pehar valgte.
Til store klapsalver kunne Bitta Wøldiche nemlig løbe op på podiets førsteplads med sin australian shepherd, Leading Angel's Waltz The Spotlight (Freeman). Det krævede dog først, at hun tog et par runder i ringen med nummer Gitte Morell, der med hendes samojed, Cabaka’s Raw Power tog andenpladsen.
Så det var en lidt forpustet vinder, vi mødte efterfølgende.
– Det er overvældende, og jeg er meget taknemmelig. Dommeren har dømt denne race mange gange før, og så er det stort, at man får lov at vinde BIS ved ham, lød det fra den glade Bitta Wøldiche, der har opdrættet Freeman og ejer ham sammen med Marianne Thorsen.
- Jeg vidste, han var noget specielt allerede, da han var helt lille. Så jeg ringede til Marianne og sagde, at jeg havde en fantastisk hvalp til hende. Hun spurgte om den var blå, og jeg måtte jo så erkende, at den var sort. Hun valgte den alligevel, og det har hun vist aldrig fortrudt, siger Bitta Wøldiche og fortsætter:
– Han er noget af det sødeste, der findes. Han er god med store hunde, små hunde, hvalpe og gamle hunde, og elsker han at hente sutsko.
På tredjepladsen kom den langhårede gravhund, Örnbergets Eagle Eye ejet af Elisabeth Rhodin fra Sverige, mens fjerdepladsen gik til Nordlandia Danes Midnight Sun, der er en Grand danois, gul/tigret ejet af Camilla Staunskjær og Tove Staunskjær.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Mens Artemis II i skrivende stund flyver gennem det dybe rum mod en bemandet passage rundt om Månen, mindes vi pioneren Laika. Hendes rejse med Sputnik 2 i 1957 var det første modige skridt mod nutidens store bedrifter.
I weekenden var der hundedage på Valdemars Slot. Dagene var en del af slottets store livstilsmesse
Første weekend i november løber årets største hundefest af stablen, når den store udstillingfinale afholdes i Herning
3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her
Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
A Star Is Born er en Xoloitzcuintle Standard på to og et halvt år. På trods af den lave alder, er hun allerede både dansk og svensk champion og i Store Ring i eftermiddag
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.