Årets politihund 2013

02-11-2013 21:35, af Tine Luther
Årets politihund blev i dag kåret i forbindelse med Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Herning.
Copyright Ridehesten.com
Årets politihund 2013: Laguso Cliff med kaldenavnet Ticko ejet af politiassistent Nikolaj Jespersen, her flankeret af Dansk Kennel Klubs formand Jørgen Hindse. (Foto: hunden.dk/Tine Luther)

Ticko hedder han til daglig. Laguso Cliff står der på hans stambog. Og i dag er der tilføjet titlen ”Årets politihund” på hans cv. Med kåringen følger en check fra Dansk Kennel Klub. Checken lyder på 5000 kroner og er øremærket politihundearbejde. Den dygtige schæferhund tilhører politiassistent Nikolaj Jespersen, der er tjenestegørende i hundeafdelingen hos Fyns Politi. Det er Rigspolitiet, Politihundetjenesten, der har indstillet Ticko til titlen. Han er otte år gammel og har gennem årene haft stor betydning for opklaringen af en lang række sager. De sidste fem år har han hvert år kvalificeret sig til placering i gruppe 1, som er forbeholdt de allerbedste politihunde. Den sag, indstillingen sker på baggrund af, er en eftersøgning i vinter, hvor en person grundet sin kræftsygdom og andre belastende forhold havde forladt sin bopæl med beskeden om, at vedkommende ikke ønskede at leve mere. Da Nikolaj Jespersen og tre andre hundeførere ankom til bopælen om aftenen, var det koldt og blæsende, hvorfor de straks påbegyndte afsøgning af området med deres patruljehunde. Ticko fik fært og fulgte et spor gennem tæt krat og videre gennem et tæt bevokset skovområde. Sporet fortsatte ud på en grussti og videre ad en asfalteret cykelsti, hvor Nikolaj Jespersen fik øje på personen, de ledte efter, Vedkommende stod på en gangbro over en vej. Nikolaj Jespersen tog kontakt til den pågældende, der var meget oprevet og ked af det. Efterfølgende sørgede andet politipersonale for, at den fundne blev indlagt.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse