Astma er en kronisk luftvejssygdom, der kan ramme både børn og voksne. Når man har astma hæver de små luftveje i lungerne og bliver irriterede, samtidig med at musklerne, der omkredser luftvejene trækker sig sammen. Når det sker, har luften svært ved at passere ud og ind af lungerne, og man får problemer med at trække vejret. Ifølge Astma-Allergi Danmark har 300.000 voksne i Danmark astma.
Risikoen for at udvikle astma kan gives videre fra forældre til børn via arvematerialet, men omgivelserne omkring en kan også have betydning for, hvorvidt man udvikler sygdommen eller ej.
Nyt svensk studie undersøger børn risiko for astma
Tidligere studier har vist at hunde i hjemmet formentlig kan mindske risikoen for astma, og derfor har et forskerhold fra Sverige sat sig for at se nærmere på, hvordan hunde påvirker børns risiko for sygdommen. Det har de gjort ved at sammenholde sundhedsdata fra alle svenske børn født fra 2001 til 2004, med data fra de svenske hunderegistre. På denne måde har forskerne bag studiet haft mulighed for at undersøge 23.600 svenske børn i deres undersøgelse.
Flere hunde i hjemmet kan være en fordel
Et af de resultater forskerne kom frem til var, at flere hunde i hjemmet kan mindske risikoen for, at et barn udvikler astma. Børn fra hjem med to hunde havde 21% mindre sandsynlighed for at få sygdommen, end børn fra hjem med kun én hund.
Dermed peger studiet altså på, at det ikke kun har betydning, hvorvidt et barn vokser op med hunde eller ej, når det kommer til udviklingen af astma, men også hvor mange hunde der er. Forskerne bag studiet understreger dog, at flere undersøgelser er nødvendige, for helt at forstå hundes betydning for astma hos børn.
KILDE:
www.astma.allergi.dk
Tove Fall, Sara Ekberg, Cecilia Lundholm, Fang Fang, Catarina Almqvist. Dog characteristics and future risk of asthma in children growing up with dogs. Scientific Reports, 2018; 8 (1)
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mens Artemis II i skrivende stund flyver gennem det dybe rum mod en bemandet passage rundt om Månen, mindes vi pioneren Laika. Hendes rejse med Sputnik 2 i 1957 var det første modige skridt mod nutidens store bedrifter.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
En gennemgang af forskningen inden for hundes intelligens peger på, at vi måske har en tendens til at overvurdere vores firbenede familiemedlemmer
Ny forskning fra Sverige peger på, at hundeejere har en mindre risiko for at dø af hjerte-kar-sygdomme end andre
Da vi publicerede nyheden om en ny måde at regne hundens alder ud på, skabte det visse matematiske udfordringer. Her er løsningen
Nyt studie beviser, at hunden kan genkende din stemme, og kan sortere i stemmer, der ligner din
En 18.000 år gammel hvalp er fundet i Sibirien. Indtil videre har man ikke kunnet fastslå, om det er en ulv eller en hund
Ny svensk forskning viser, at hunde, der oprindeligt er avlet til kamp, står bag de fleste angreb på andre hunde
Hunde kan opfange de lugte vi udsender, når vi er bange og påvirkes af det, viser studie.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse