Hunde findes i alverdens former og størrelse – og det gør de som følge af den selektive avl mennesker har foretaget på hunde gennem flere hundrede år. Gennem en målrettet udvælgelse, har vi skabt racer med bestemte fysiske og mentale karakteristika, som er velegnede til helt bestemte opgaver.
Et forskerhold, sammensat af forskere fra USA og Europa, har undersøgt hvordan denne selektion har påvirket hundens hjerne, og fundet at der er tydelige forskelle i racernes hjernestruktur, og disse forskelle hænger sammen med de adfærdsmæssige egenskaber, der kendetegner de forskellige racer.
MRI-scanning af 33 hunderacer
Ved hjælp af MRI-scanning (magnetic resonance imaging), undersøgte holdet bag studiet 62 hunde fordelt på 33 forskellige racer, og fandt en tydelig forskel i deres hjernestruktur, som ikke kun kan tilskrives forskelle i størrelse og hovedfacon.
Forskelle i hjernestruktur kan forklare forskelle i adfærd
De neuroanatomiske forskelle, som forskerne fandt i hundenes hjerner, var ikke ligelig fordelt over hele hjernen, men i særlig grad lokaliseret til områder med betydning for syn, lugt, vagtadfærd og socialadfærd. Dermed peger forskerne på at disse strukturelle forskelle kan forklare forskelle i hunderacers adfærdsmæssige karaktertræk, og at fundene giver en unik mulighed for at blive klogere på den evolutionære relation mellem hjernestruktur og adfærd. Ydermere sandsynliggør forskernes resultater, at den menneskelige selektion efter forskellige egenskaber, i høj grad har været med til at forme hundenes hjerne.
Kalenderen siger snart marts, men termometeret og det grå lys insisterer på, at det stadig er november. Hvis du og din hund er ved at få kuller af at vente på sol, tørre poter og lærkesang, så har vi samlet fem mere eller mindre seriøse bud på, hvordan I slår tiden ihjel indtil da.
Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.
Glem alt om dyre restaurantbesøg og visne roser. Vi giver dig 5 hjertevarme grunde til, at din hund er den ultimative Valentine.
Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online.
Det er ikke rart at være den person i hundeskoven med en hund, der viser aggressiv adfærd over for de andre hunde. Men hvordan kan man kende aggressiv adfærd og hvordan forhindrer man den, før det er for sent
Der mangler racer til sceneshowet til hundens dag i Tivoli Friheden
Et forskerhold fra Wien har undersøgt hvordan vores adfærd påvirker vores hundes evne til at håndtere stressende oplevelser
Et speciale fylder meget i både tid og hjerne. Derfor er det vigtigt at vælge et spændende emne. Der fjorde vi, da vi skrev speciale om gadehunde
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Galleriet på hunden.dk er nu opdateret med masser af billeder fra forrige weekends udstilling i Fredericia. Se hvordan du finder alle billederne her.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund