Mange hundeejere vælger at dele sengen deres hund, når de skal sove, men hvorvidt hunden hører til i sengen, er et omdiskuteret emne. Et af argumenterne imod at lade det firbenede familiemedlem lægge sig tilrette i sengen er, at det kan være forstyrrende for nattesøvnen. Amerikansk studie, viser dog, at det at dele seng med en hund forstyrrer søvnen mindre end at dele sengen med et andet menneske.
Stort studie på amerikanske kvinders søvn
I et stort studie blev næsten tusind amerikanske kvinder spurgt om deres søvnmønstre og kvaliteten af deres søvn. Ud af alle deltagere i undersøgelsen delte femoghalvtreds procent af kvinderne deres seng med minimum én hund.
Ingen tegn på dårlig søvn
Gennem en række spørgsmål, forsøgte forskerne bag undersøgelsen at klarlægge forsøgsdeltagernes søvnkvalitet. De sammenlignede svarene fra deltagere, der delte seng med en hund, med deltagere, der ikke havde hund i sengen – og fandt ingen tydelige tegn på at hunde i sengen gav anledning til en dårligere søvn. Derimod viste studiet, at det at dele seng med en anden person forstyrrede søvnen mere, end at dele seng med en hund.
Hunden giver tryghed
Blandt de adspurgte kvinder pegede flere også på, at hunden i sengen gav dem en udtalt følelse af tryghed. Faktisk viste studiet, at det at sove ved siden af en hund gav mere tryghed, end at sove ved siden af ens partner.
Forskerne peger dog på, at flere studier er nødvendige for helt at forstå, hvordan hunde i sengen påvirker søvnen.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Forskning fra Newcastle University tyder på, at hunden ligesom mennesket bliver en anelse mere trodsig, når puberteten slår ind
Forskning viser tydelige neuroanatomiske raceforskelle i hundes hjerner, og forskellene har betydning for racernes adfærd og karaktertræk
En hypotese, vi har hørt før, er, at vi lever i et alt for rent miljø, hvilket betyder, at immunforsvaret ikke bliver stimuleret i tilstrækkelig grad. Den viden har man fra mennesker, og i medicinfirmaet Premune har man forsøgt at oversætte det til vores hunde.
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Hunde kan opfange de lugte vi udsender, når vi er bange og påvirkes af det, viser studie.
Ny, dansk forskning peger på, at slædehunde er mindst 9.500 år gamle, og at de dengang også trak mennesker
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.