Cecilie Friis Amstrup
Når man som hundeejer planlægger ferie, er det ikke altid let at finde et sted, hvor både mennesker og hunde føler sig velkomne. For ægteparret Mikael Hansen og Jytte Lund og deres to pudler, Wito og Luca, blev ønsket dog opfyldt, da de besøgte Rold Gl. Kro. Et sted de har fulgt med spænding i fem år, og som de nu endelig har fået mulighed for at opleve.
Hundene er en naturlig del af familien
– Wito og Luca er vant til at komme med os overalt, hvor vi kan tage dem med, fortæller Jytte og tilføjer: – Derfor betyder det virkelig meget at finde et sted, hvor de ikke bare må være, men hvor de faktisk er velkomne.
Jytte har haft pudler hele sit liv og fik sin første som seksårig. I dag har hun og Mikael to charmerende dværgpudler, som tidligere har været udstillet. Selvom de nu lever et roligt liv som familiehunde, er glæden ved aktivitet er stadig stor.
– Jeg har tidligere dyrket agility med dem, men måtte stoppe da jeg skulle have en ny hofte. Derfor var det også rigtig dejligt at kunne bruge kroens agilitybanen. De elsker det, og det gør jeg også, siger Jytte.
Oplevelser i naturen omkring kroen
Parret fra Rødovre havde aldrig tidligere været i området, men de blev hurtigt betaget af naturen og de mange muligheder for gode gåture. Morgenture i Rebild Bakker og ned til stranden ved Øster Hurup var blandt højdepunkterne for både mennesker og hunde.
– Det var en fantastisk oplevelse. Vi havde det hele nærmest for os selv tidligt om morgenen. Og så kom vi også ned ad Bette Roldvej og ud mod Teglsø. Der er virkelig meget at se og opleve her, fortæller Mikael.
Rejsen fra Sjælland blev gjort mere behagelig ved at tage færgen fra Sjælland Odde til Aarhus, hvorfra der kun er en times kørsel til kroen, så både parret og hundene kunne slappe af undervejs. Det gav en god start på ferien, og gjorde turen overkommelig for både to og firbenede.
Gæstfrihed og hundevenlighed i fokus
På Rold Gl. Kro mærker man tydeligt, at der er tænkt på gæster med hund. Ikke kun ved de fysiske rammer, men også i mødet med personalet.
– Der er en virkelig venlig stemning her. Alle virker oprigtigt interesserede i både os og hundene. Selv håndværkerne hilser, siger Jytte med et smil.
Der er tænkt på detaljer som håndklæde og hundeseng til hundene, og det gør opholdet nemt og behageligt. Samtidig var hundene velkommen i restauranten, hvor de kunne ligge og følge med i den mad, som Mikael og Jytte fik serveret, og måske røg der en lille smagsprøve ned fra bordet i ny og næ.
– Og så var sengen rigtig god. Det er ikke altid, man sover godt, når man er væk hjemmefra, men her har vi virkelig sovet dejligt. Det betyder meget, siger Mikael.
Et sted man gerne vil komme tilbage til
Besøget på Rold Gl. Kro blev en succes for både Mikael, Jytte, Wito og Luca. Her fik de en ferie, hvor alle kunne være med, og hvor både natur, ro og aktiviteter skabte rammerne for nogle gode dage.
– Det her sted passer bare til os. Her er roligt og rart, og hundene er velkomne. Det er noget, man som hundeejer sætter stor pris på. Vi har allerede talt om at komme tilbage, slutter Jytte.
På Rold Gl. Kro kan man mærke, at både mennesker og hunde er en del af fællesskabet. Det er ferie med omtanke, nærvær og poteaftryk i hjertet.