Labradoodle skulle aldrig have været opfundet

30-09-2019 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

”Opfinderen” af labradoodle, der er en blanding mellem labrador og puddel, kommer med opsigtsvækkende advarsel om den populære blanding

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Der er ingen tvivl om, at en labradoodle ser ualmindeligt sød ud. Nærmest som en bamse på fire ben rammer eksploderer den nærmest nuttethedsskalaen.

Men den har også været genstand for megen kritik. For hvorfor er det, der skabes blandinger, som udelukkende har det gode udseende som mål, og er det egentlig forsvarligt?

Oprindeligt var labradoodlen en helt praktisk opfindelse. Den nu 90-årige ”opfinder” Walter Conron fortæller i en podcast, at han kom på blandingen, da han skulle finde en førerhund til en blind kvinde, der var allergisk over for hundehår.

Han forsøgte sig først med pudler, men hele 33 mislykkede forsøg gjorde, at han droppede ideen om at bruge en puddel som førerhund. Derfor fik han ideen med at krydse en puddel med den noget mere erfarne førerhunderace labrador.

Det blev til et kuld med tre hvalpe, hvoraf den ene blev førerhund for den blinde kvinde. De to sidste blev til gengæld genstand for en nærmest massehysterisk forelskelse, der kickstartede blandingens store popularitet.

Allerede i løbet af et par dage, gik det op for mig, hvad jeg havde gjort. Jeg fik fat i vores chef, og sagde til ham, at jeg havde skabt et monster. Vi må gøre noget, for at få det under kontrol, siger Wally Conron ifølge CBS News i en podcast.

Ifølge Walter Conron er labradoodlen ikke en sund blanding, og derfor går det ham på, at den er blevet så populær.

Min oplevelse er, at det store overtal af labradoodler enten er skøre eller har arvelige sygdomme, siger han og fortsætter:

– Men jeg ser også nogle vildt gode labradoodler.

Det største problem er ifølge Conron, at mange avlere af labradoodler og andre “designerhunde” kun har profit for øje, og han konkluderer, at han ville ønske, han aldrig havde opfundet blandingen.

Læs også

Læsere: Labradoodle skulle ikke være opfundet

01-10-2019 09:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går lavede vi en undersøgelse om labradoodle. Enigheden var overvældende

Fredagsquiz: Hvad ved du om puli

18-05-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er der igen quiz. Denne gang om den smukke race, der ligner Bob Marley på en god hårdag

Som hund, så ejer

02-06-2012 11:18, af Tine Luther
Hvad fortæller ejerens valg af en race, der er let bliver aggressiv?

DNA skal hjælpe hundeejere i bevis mod hundeloven

23-02-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at man kan bruge såkaldte DNA-markører til at vise om en hund tilhører en forbudt race. Opdagelsen er en stor hjælp for de hundeejere, der ikke kan gøre rede for hundens præcise race

Er din labrador også sulten?

16-07-2016 15:00, af Kasper Larsson
Som hundeejer ved man, at de fleste hunde er meget glade for mad. Men de heldige indehavere af en labrador ved, at denne race er ekstra madglad

Skandinaviens top–racer

31-01-2014 14:20, af Tine Luther
Danskerne og svenskerne er enige: labradoren er mest populær. Men i Norge indtager border collien pladsen som den hyppigst registrerede race. Flere af de respektive landes nationalracer er i øvrigt med helt i top.

Nye instruktører startede deres rejse hos DKK

04-10-2024 09:31, af Cecilie Friis Amstrup

Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser. 

Kender du racen: Turnspit dog

09-06-2021 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Turnspit dog er en race, som i den grad måtte knokle for anerkendelse. Racen var fremavlet til et helt specielt formål, men i dag findes racen ikke længere

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Praktisk eksamen på instruktøruddannelsen

Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse